سهام عدالت

 
 
 
 
 
 

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: از سوم اسفندماه به ازای هر سهم یک میلیون تومانی عدالت به صورت علی‌الحساب 205 هزار تومان واریز می‌شود.

علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی، در مورد زمان و مقدار واریز سود سهام عدالت گفت: از سوم اسفندماه سال ۹۸ به ازای هر سهم یک میلیون تومانی سهام عدالت، به صورت علی‌الحساب ۲۰۵ هزارتومان واریز می‌کنیم. چون هنوز بخشی از سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت دریافت نشده است و این مبلغ را فعلاً پرداخت می‌کنیم تا بعداً که سود کامل شرکت‌ها دریافت شد، سود قطعی برای عملکرد سال ۹۷ به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: واریز سود مرحله سوم سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۷ از سوم اسفندماه انجام می‌شود و آخرین گروه تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد.
صالح این را هم گفت که سود ۲۰۵ هزار تومانی علی‌الحساب برای دارندگان سهام کامل عدالت، یعنی ارزش اسمی یک میلیون تومانی خواهد بود، اما کسانی که ارزش سهام عدالت آن‌ها ۵۳۲ هزار تومان است، به همان نسبت سود واریزی کم می‌شود.
وی این را هم گفت که تعداد زیادی از مشمولان سهام عدالت در حد ۵ میلیون نفر تاکنون شماره شبای حساب بانکی خود را به سامانه سازمان خصوصی اعلام نکرده‌اند که باید در فرصت باقی‌مانده، شماره شبای خود را اعلام کنند، زیرا سود سهام هر فرد به شماره شبای خودش و نه سرپرست خانوار واریز می‌شود.

حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند که ۲ دهک پایین درآمدی، یعنی مشمولان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کل کشور مالک یک میلیون تومان ارزش اسمی سهام عدالت هستند و کسانی که مابه‌التفاوتی واریز نکره‌اند، مالک ۵۳۲ هزار تومان از ارزش اسمی سهام عدالت هستند و به همان نسبت سود دریافت خواهند کرد. البته بعضی از ورثه مشمولان فوت شده سهام عدالت نیز مالک ارزش کمتری از سهام عدالت هستند که به همان نسبت سود کمتری نیز دریافت خواهند کرد.

پیش از این رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود، ارزش سهام یک میلیون تومانی عدالت بعد از حدود دوازده سال بین ۵ تا ۶ برابرشده است و احتمالاً با تصویب مجلس، از آبان‌ماه سال آینده امکان آزاد شدن سهام عدالت و امکان خرید و فروش آن فراهم خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

سود سهام عدالت در اسفندماه واریز می‌شود

 

معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی گفت: سعی ما این است، پرداخت سود سهام عدالت را از اوایل اسفند ماه آغاز و تا پایان سال این سود را برای تمامی مشمولان واریز کنیم.
به گزارش تابناک به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، حسن علائی در گفتگو با رادیو اقتصاد اظهار داشت: ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت هستند که از این تعداد ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی هستند.

معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی افزود: به استناد قانون تجارت، سال مالی تمام این شرکت‌ها منتهی به ۲۹ اسفند هر سال است؛ بنابراین مجمع عمومی این شرکت‌ها تا ۴ ماه بعد از سال مالی یعنی تیرماه هر سال برگزار می‌شود و شرکت‌های بورسی به استناد قانون بورس اوراق بهادار ۸ ماه از این تاریخ فرصت دارند، سود سهام را واریز کنند. یعنی اگر در تیرماه مجمع عمومی شرکت‌ها برگزار شود تا پایان اسفند فرصت پرداخت سود دارند.
وی اضافه کرد: بر این اساس، پیگیری‌های لازم از این شرکت‌ها در حال انجام است تا سود مربوط به کلیه شرکت‌های سهام عدالت وصول شود و سعی ما این است از اوایل اسفند ماه پرداخت سود سهام عدالت را آغاز و تا پایان سال این سود را با تمامی مشمولان تسویه کنیم.
علائی با اشاره به این که در حال حاضر نمی‌توان برآورد دقیقی از میران سود سهام عدالت پراختی به مشمولان در سال جاری داشت، گفت: در سال ۹۵ به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت شده است و در سال ۹۶ هم به این میزان سهام ۱۷۵ هزار تومان سود تعلق گرفته است. بر این اساس پیش بینی می‌شود این رقم برای امسال بیشتر از سال‌های گذشته باشد.
وی با بیان این که مشمولان سهام عدالت کسانی هستند که ثبت نام قطعی آن‌ها انجام شده و اطلاعاتشان در سامانه سهام عدالت وجود دارد، اذعان داشت: بر این اساس شمار مشمولان این سهام بالغ بر ۴۹ میلیون و ۱۵۴ هزار نفر هستند که البته رقم سهام آن‌ها متفاوت است که بسته به ارزش سهام هر فرد، این مشمولان سود دریافت خواهند کرد.
معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی گفت: اولویت پرداخت سود سهام عدالت با مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی است و بعد از آن سایر مشمولان، سود این سهام را دریافت خواهند کرد.
وی با اشاره به این که در حال حاضر ۵ میلیون نفر شماره شبای بانکی خود را برای دریافت سود اعلام نکرده‌اند، افزود: مشمولان برای دریافت سود باید با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir شماره شبای بانکی خود را در این سامانه درج کنند.

 
 
 

 

 

۷ نکته درباره شماره شبا و سهام عدالت

هفت نکته برای آنکه شماره حساب شبای بانکی در سامانه سهام عدالت برگشت نخورد؛ اعلام شد.روابط عمومی سازمان خصوصی سازی این نکات هنگام وارد کردن شماره حساب شبا باید مورد توجه قرار گیرد:

۱ - برای داشتن شماره حساب شبا نیاز به باز کردن حساب جدید تحت هیچ عنوانی نیست. تمامی حساب‌های بانکی شما شماره شبا دارند.
۲ - شماره حساب شبا مورد نظر نباید به حساب مسدود شده تعلق داشته باشد.
اگر مدت زمان زیادی است که از یک حساب استفاده نکرده اید یا روی آن چک برگشتی دارید می‌توانید در مورد مسدود یا فعال بودن آن حساب از بانک خود سوال کنید.
۳ - شماره حساب شبا که متعلق به حساب‌های ۲ امضا و هر گونه حساب مشترک است پذیرفته نمی‌شود.شماره حساب شبا مربوط به حساب‌های حقوقی و شرکت را نمی‌توانید برای سهام عدالت استفاده کنید.
۴ - سود سهام عدالت به صورت انفرادی واریز می‌شود. به همین دلیل مثلا اگر اعضای خانواده ۳ نفر هستند باید به ازای هر کدام از آن‌ها یک شماره حساب شبا که به نام خودشان باشد وارد شود.
۵ - برای کودکان و افراد تحت تکفل زیر سن قانونی نیز باید شماره حساب شبا به نام خود آن‌ها واریز شود. سود سهام عدالت به حساب سرپرست خانوار یا قیم قانونی فرد واریز نمی‌شود.
۶ - تن‌ها پیامکی که از سوی سایت سهام عدالت برای افراد ارسال می‌شود، در صورتی است که شماره حساب شبا وارد شده با نام مشمول سهام عدالت مطابقت نداشته باشد. به همین دلیل به پیامک‌های دیگر که تحت عنوان سهام عدالت از شماره‌های ناشناس ارسال می‌شود، توجه نکنید.
۷ - مدت زمان تطبیق و تایید یا رد شماره حساب شبا یا نام فرد در حدود ۱۵ روز است. سازمان خصوصی سازی از طریق بانک مرکزی و بانک‌های عامل شماره حساب شبا اعلام شده را با نام فرد تطبیق می‌دهد.

 

زمان اعلام شماره حساب برای دریافت سود سهام عدالت

 

رئیس سازمان خصوصی سازی از آغاز دریافت شماره حساب شبا از سوی مشمولان سهام عدالت خبر داد و گفت ؛ این شماره نخستین دقایق ۳۰ فروردین قابل ثبت در سامانه است.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی در نشست خبری خود با خبرنگاران با تشریح جزئیات مرحله دوم طرح ساماندهی سهام عدالت گفت: شماره حساب از مشمولان دریافت شده و مستقیما سود سهام عدالت، به حساب خود مشمولان واریز می‌شود، لذا مرحله دوم که به توزیع سود سهام عدالت به مشمولان تعلق دارد، با دریافت شماره شبا آغاز شده است.
رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: از نیمه شب سه شنبه هفته جاری (30 فروردین ماه) مشمولان باید وارد سامانه شده و شماره شبا خود را ارایه نمایند.
وی با اعلام گزارش عملکرد مرحله اول ساماندهی سهام عدالت گفت: هفده اسفندماه سال ۹۵ آیین رونمایی از سامانه سهام عدالت برگزار شد و از همان روز، پذیرش ۴۹ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت آغاز شد. تا به امروز، نزدیک به ۳۰ میلیون مراجعه به سامانه انجام گرفته که حدود ۳.۵ میلیون نفر از این افراد، تکراری است.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: ۵۳ درصد جامعه هدف به صورت اینترنتی با سازمان دولتی در ارتباط هستند.

 

 اسامی بانکها و موسسات اعتباری مورد تائید برای دریافت شماره حساب

رديف  اسامی بانکها و موسسات اعتباری رديف  اسامی بانکها و موسسات اعتباری
۱ تجارت ۱۸ حکمت ایرانیان
۲ رفاه ۱۹ انصار
۳ سپه ۲۰ سامان
۴ صادرات ۲۱ کارآفرین
۵ ملت ۲۲ پارسیان
۶ ملی ۲۳ اقتصاد نوین
۷ شهر ۲۴ سرمایه
۸ توصعه صادرات ۲۵ پاسارگاد
۹ صنعت و معدن ۲۶ قرض الحسنه مهر ایران
۱۰ کشاورزی ۲۷ دی
۱۱ مسکن ۲۸ ایران و ونزوئلا
۱۲ پست بانک ۲۹ قرض الحسنه رسالت
۱۳ توسعه تعاون ۳۰ قوامین
۱۴ آینده ۳۱ خاورمیانه
۱۵ گردشگری ۳۲ موسسه اعتباری ملل(عسگریه)
۱۶ سینا ۳۳ موسسه اعتباری کوثر
۱۷ ایران زمین ۳۴  موسسه اعتباری توسعه
 
 
 
 
 
 
واکنش به خروج شرکت های سود ده ازسهام عدالت
 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از درخواست نمایندگان از رئیس مجلس برای لغو مصوبه دولت درباره خروج برخی شرکتهای سودده از سبد سهام عدالت خبر داد.
محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با تسنیم، با انتقاد از روش اجرای سهام عدالت از سوی دولت، گفت: باید تصمیم سنجیده‌ای برای سهام عدالت و سهامداران آن اتخاذ شود. وی با بیان اینکه مجلس به دنبال راهکاری برای تعیین تکلیف سهام عدالت است، افزود: باید سود سهامداران سهام عدالت مشخص و عادلانه باشد.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به مصوبه اخیر هیئت وزیران درباره خارج کردن 7 پتروشیمی و شرکت بورسی سودده از سبد سهام عدالت انتقاد و تأکید کرد: نمایندگان مجلس در نامه‌ای به آقای لاریجانی از وی خواسته‌اند که مصوبه هیئت وزیران پیرامون خارج کردن 7 شرکت پتروشیمی و پالایشگاهی بورسی سودده از سبد سهام عدالت را در هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، ملغی کند.به گزارش تسنیم، چندی پیش هیئت وزیران در جلسه‌ای به پیشنهاد وزارت اقتصاد و نیز به استناد ماده 34 قانون اصل 44، 20 درصد سهام 7 شرکت پالایشگاهی را از سبد سهام عدالت خارج کرد.شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، تبریز، لاوان، تهران، شیراز، کرمانشاه و بندرعباس شرکت‌هایی هستند که طبق مصوبه هیئت وزیران، نامشان از فهرست‌ شرکت‌های تخصیص داده شده به طرح توزیع سهام عدالت خارج شده است.در پی این اقدام، مرکز پژوهش های مجلس، در گزارشی ضمن انتقاد از تصمیم دولت، سهام مذکور را سودده و اقدام دولت را غیرقانونی و موجب تضییع حقوق سهامداران سهام عدالت دانست. این مصوبه از سال 86، 4 بار دیگر نیز دستخوش تغییرات شده و سهم مربوط به سهام عدالت از سبد مذکور با کاهش و یا افزایش مواجه شده بود. مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود ضمن انتقاد از مغایرت این اقدام با قانون تاکید کرد: این گونه مصوبات دارای تبعات منفی بسیاری است. اول آن که یک رویه نادرست مستقر خواهد شد تا هر یک از وزارتخانه ها بتوانند شرکت های خود را از سبد سهام عدالت خارج کنند. دوم آن که خروج این شرکت ها که بعضا سودده و بورسی هستند، ارزش سهام عدالت را تضعیف خواهد کرد و از این جهت تهدیدی برای منافع سهامداران تلقی می شود.

 

 
 
 
گزارش مراحل مختلف مشمولان سهام عدالت
 

مرحله

گروههای مورد شناسایی

تعداد مشمولان

۱

مرحله اول: مددجویان نهادهای حاكمیتی(كمیته امداد و سازمان بهزیستی) و رزمندگان فاقد شغل

۴ میلیون و ۵۲۹ هزار و ۴۶۳ نفر

۲

تكمیلی مرحله اول: مددجویان نهادهای حاكمیتی(كمیته امداد و سازمان بهزیستی) و رزمندگان فاقد شغل

۳ میلیون و ۴۱ هزار و ۶۵۸ نفر

۳

مرحله دوم: روستاییان سرپرست خانوار فاقد شغل

۵ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۵۵۷ نفر

۴

تكمیلی مرحله دوم: كلیه روستاییان و عشایر

۱۱ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۸۸ نفر

۵

مرحله سوم: كاركنان شاغل در دستگاههای اجرایی، بازنشستگان كشوری و لشكری و تامین اجتماعی

۱۲ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۳۰۹ نفر

۶

تكمیلی مرحله سوم: كاركنان شاغل در دستگاههای اجرایی، بازنشستگان كشوری و لشكری و تامین اجتماعی

۱ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۹۲۴ نفر

۷

مرحله چهارم: ایثارگران(والدین، همسر و فرزندان شهید و افراد تحت تكلفل آنها، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تكفل آنها

۱میلیون و ۲۵۹ هزار و ۸۹۲ نفر

۸

مرحله پنجم: دختران كارگر مجرد و زنان كارگر سرپرست خانوار(مشمول قانون كار)

۶ هزار و ۹۰۲ نفر

۹

مرحله ششم: خدام مساجد، حسینیه ها و امام زاده ها و اماكن زیارتی متبركه

۳۱ هزار و ۳۱۹ نفر

۱۰

مرحله هفتم: طلاب حوزه های علمیه سراسر كشور

۱۶۷ هزار و ۶۹۳ نفر

۱۱

مرحله هشتم: بیماران خاص

۱۱ هزار و ۱۶۸ نفر

۱۲

مرحله نهم: كاركنان ستادهای نمازجمعه

۶ هزار و ۷۳۵ نفر

۱۳

مرحله دهم: كاركنان هیات های تحریریه رسانه ها(خبرنگاران)

۸ هزار و ۶۸۰ نفر

۱۴

مرحله یازدهم: دست اندركاران امر شناسایی و واگذاری سهام عدالت

۹ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۳۰۵ نفر

۱۵

مرحله دوازدهم: مددجویان و كاركنان موسسات خیریه

۱۶

مرحله سیزدهم: فعالان قرآنی

۱۷

مرحله چهاردهم: قالیبافان

۱۸

مرحله پانزدهم: زندانیان آزاد شده(مددجویان تحت پوشش مراكز مراقبت از زندانیان آزادشده)

۱۹

مرحله شانزدهم: تاكسیرانان

۲۰

مرحله هفدهم: درخواست كنندگان مردمی

۲۱

مرحله هجدهم: كارگران فصلی و ساختمانی

مجموع

۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر

منبع: خبرگزاری مهر

 
 

			

 

با رونمایی از سامانه سهام عدالت مشخص شد
ارزش سهام عدالت، اقساط و نحوه دریافت سود

بلاتكلیفی ها درباره اقساط باقیمانده، زمان آزادسازی و شركت های غیربورسی سبد سهام عدالت ادامه دارد

با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر اقتصاد از سامانه ای رونمایی شد كه صاحبان سهام عدالت می توانند با ورود به آن برخی اطلاعات كلی راجع به سهام خود را ملاحظه كنند. در ادامه به استناد سخنان مسئولان و اطلاعات ارائه شده در سامانه، به مهمترین سوالات مردم در رابطه با وضعیت سهام عدالت پاسخ خواهیم داد.
ارزش سهام و اقساط پرداخت شده آن چقدر است؟
همانطور كه می دانید، در طرح سهام عدالت، در واقع سهام برخی شركتهای دولتی از دولت به مردم منتقل شد و قرار شد بهای آن از محل سود هر سهم پرداخت شود. ارزش اسمی هر برگه سهام عدالت یك میلیون تومان است كه قرار بود این ارزش از محل سود شركتها در 10 سال گذشته به دولت پرداخت شود و بعد سهام آزادسازی شود.اما بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه، تاكنون فقط 532 هزار تومان از این یك میلیون تومان از محل سود شركتها پرداخت شده است و مردم برای آزادسازی كامل سهام خود می توانند 438 هزار تومانِ باقیمانده را پرداخت كنند.  البته ارزش فعلی هر برگ بیش از ارزش اسمی و حدود 2 میلیون تومان است. آقامحمدی، عضو شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی دیروز در مراسم رونمایی از این سامانه ارزش فعلی هر برگه را 2 میلیون تومان اعلام كرد. وزیر اقتصاد هم گفت كه ارزش سهام اولیه واگذار شده، طی این ۱۰ سال رشد داشته و به حدود دو برابر رسیده است. البته دو دهك اول و دوم كه از تخفیف 50 درصدی برخوردارند هیچ بدهی به دولت نداشته و از سال آینده سود سهام خود را دریافت خواهند كرد.
چرا بعد از 10 سال هنوز اقساط سهام از محل سود پرداخت نشده است؟
در پاسخ به این سوال باید به دو نكته توجه داشت: اول اینكه سودآوری شركت‌های سبد سهام عدالت، متاثر از نوسانات اقتصادی، دچار مشكلاتی شده است وكاهش سود تقسیمی شركت‌ها را در پی داشته  است. اما دلیل دیگر و مهمتر آن است كه برخی شركت‌ها بعد از سال 85 و به مرور به سبد سهام عدالت اضافه شده اند. لذا كمتر از 10 سال سود تقسیمی خود را به دولت بابت تسویه ارزش اسمی پرداخت كرده اند. البته مسئولان تصمیم گرفته اند كه كل ارزش سهام عدالت را بین همه مشمولین (اعم از اینكه سال 84 برگه سهام گرفته باشند یا سال 94) تقسیم كنند. رئیس سازمان خصوصی سازی دوشنبه شب در گفتگوی ویژه خبری در این رابطه گفت: كسی كه سال 94 مشمول سهام عدالت شده است، همان میزان سود می برد كه سهامداران سال 85 سود می گیرند. به گزارش تسنیم، پوری حسینی با بیان اینكه 18 گروه برای سهام عدالت نام نویسی كرده اند، افزود: گناه گروه هایی مانند كارگران فصلی ساختمان كه دیر شناسایی شده اند چیست كه نباید مانند سهامداران سال 85 سود دریافت كنند؟
می توان برگه سهام را فروخت؟
طبق اعلام سامانه سهام عدالت، در حال حاضر سهام عدالت امكان خرید و فروش یا پیش فروش را ندارد و این سامانه از مردم خواسته است كه از واگذاری سهم خود به هر طریقی خودداری كنند. معاون اول رئیس جمهور، با اشاره به این موضوع كه بعد از شروع واگذاری سهام عدالت افراد زیادی به مردم برای خرید سهام عدالت آنها مراجعه خواهند كرد، گفت: مردم به هیچ عنوان زیر بار فروش سهام عدالت خود نروند چرا كه 60 بنگاه اصلی طرح سهام عدالت از بزرگترین و بهترین بنگاههای تولیدی كشور هستند و در آینده سود زیادی را برای سهامداران به همراه خواهند آورد.
میزان و نحوه دریافت سود چگونه است؟
آن طور كه رئیس سازمان خصوصی سازی گفته، "پس از آزادسازی سهام عدالت"، برگه سهم تحویل مالكان می شود و آنها می توانند آن را خرید و فروش كرده، از منافعش بهره مند شوند و یا با شركت در مجامع عمومی شركت ها رای بدهند. سود سهام عدالت در سال آینده فقط به ۲ دهك كم درآمد تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی و بهزیستی پرداخت خواهد شد. وی افزود: برای مابقی دهك‌ها كه سهام عدالت دارند، باید مابقی 532 هزار تومان قیمت سهام عدالت تعیین تكلیف شود.به این ترتیب دو گروه اول از سال آینده سود می گیرند و سایرین هم در صورت پرداخت 468 هزار تومانِ باقیمانده به حساب دولت هم مالك سهم حدودا 2 میلیون تومانیِ خود می شوند و هم می توانند سود آن را دریافت كنند. در مورد نحوه دریافت سود هم باید منتظر برگزاری مجمع عمومی شركتها بود. معمولا شركتها در مجمع سالانه خود تصمیم می گیرند كه چه میزان از سود سالانه خود را به عنوان سود تقسیمی بین سهامداران تقسیم كنند. بعد از این تصمیم گیری در مجمع عمومی ( كه معمولا تا تیرماه هرسال برگزار می شود) به مرور سود سهامداران قابل برداشت می شود.
اما و اگرها و ابهامات سهام عدالت كه هنوز باقی است
با وجود رونمایی از سامانه سهام عدالت، هنوز برخی ابهامات وجود دارد. 60 شركت در سبد سهام عدالت وجود دارد كه 25 مورد آن غیربورسی است و ارزش آن نامعلوم است و برخی از آنها هم زیان ده هستند. علاوه بر آن چند روز قبل، دولت طی مصوبه ای شركتهای سبد سهام عدالت را تغییر داد و با حذف 7 شركت بورسی، 2 شركت غیربورسی را جایگزین كرد. در این رابطه، پورابراهیمی، رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هفت شركت پالایشگاهی خوب و سودده از طرح سهام عدالت خارج و به دولت بازگردانده و به جای آنها دو شركت غیربورسی جایگزین شده اند كه چگونگی محاسبه سود برای آنها مشخص نیست. این كار غیرقانونی است. وی افزود: بر چه اساسی می خواهیم سود سهام شركت هایی را كه قیمت گذاری نشده اند بپردازیم. او واگذاری یكجای سهام عدالت (واگذاری همزمان مشمولینی كه در سال های اولیه سهام گرفته با مشمولین سالهای بعد) را غیرقانونی دانسته و گفته است: فقط 20 درصد 50 میلیون سهامدار عدالت اكنون و بر اساس قانون باید تعیین تكلیف شوند.ابهام دیگر هم مربوط به زمان واگذاری واقعی است. با وجود آنكه دو دهك اكنون هیچ بدهی به دولت ندارند، هنوز امكان خرید و فروش سهام خود را ندارند و مشخص نشده است كه آزادسازی نهایی كی خواهد بود. همچنین برای سایر افراد نیز كه بدهی 468 هزار تومانی را می پردازند زمانی برای این موضوع اعلام نشده است.

 

‍