نمايش محتويات وب

 
 
 
 
 

 

 

نمایشگاه اقتدار سپاه
در عرصه سازندگی

 

 

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء

 
 
 
 
 
 
 
 

دستاورد دیگری از
قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) سپاه

بهره‌برداری از فاز دوم بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با حضور رئیس‌جمهور

 

فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که دستاورد دیگری از متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه است، با حضور رئیس جمهور در بندرعباس به بهره‌برداری رسید.

حجت‌الاسلام روحانی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی نفت ستاره خلیج‌فارس با ‌اشاره به ظرفیت‌های بی‌نظیر استان هرمزگان و نقطه مهم و استراتژیک این استان اظهار داشت: طرح‌های بسیار ارزشمندی که در حوزه درمان و مقابله با بحران آب در این استان در حال انجام است قابل تقدیر است.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه مدیران برای تأمین آب مورد نیاز در این استان باید نگاه ویژه به منابع آبی نظیر دریا داشته باشند، افزود: همه ما صداقت و وفاداری را باید در رأس امورمان قرار دهیم و اگر دشمنی بر علیه ما توطئه کرده باشد در وهله نخست باید با اتحاد توطئه را از بین ببریم.
 رئیس‌جمهور با بیان اینکه تحریم می‌تواند در درجه اول فشار بر مردم و معیشت مردم وارد آورد، گفت: اما می‌توانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و با شناخت ظرفیت‌ها برای توسعه کشور گام برداریم.
روحانی در ادامه مطرح کرد: برخی دشمنان در سر خود خیال واهی دارند که ریشه ایران اسلامی را بخشکانند، اما ما با هم‌گرایی و هم‌افزایی با دوری از اختلاف و صبر و استقامت و اعتقاد به خداوند و ایستادگی حتماً دشمن را شکست خواهیم داد، چراکه این آزمایش را در تاریخ به اثبات رسانده‌ایم.
شهید بهشتی الگوی مدیران ایرانی
وی در ادامه با‌اشاره به سالروز حادثه هفتم تیرماه بیان داشت: شهید آیت‌الله بهشتی یک الگوی کامل برای همه مدیران ایران اسلامی است، وی کسی بود که تا آخرین لحظه زندگی ایستادگی کرد و این درس را به همه ما آموخت.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به فشارها و تحریم‌های دشمن در این مقطع زمانی بیان داشت: وظیفه ما در این زمان چیست؟ بهتر است به جای ایجاد استرس و اقدام به خرید بیشتر و هجوم آوردن به فروشگاه‌ها، کمی منطقی رفتار شود، چراکه بودجه ما امسال کمتر که نشده حتی افزایش هم یافته است و حتی بودجه عمرانی ما نسبت به سال گذشته 30 برابر شده است.
تزریق امید به جامعه
روحانی یادآور شد: برخی‌ها شرایط کنونی را اینگونه تفسیر می‌کنند که ما در آینده ممکن است دچار مشکل شویم، اما فراموش نکنیم در این مملکت هستند کسانی که با جان و دل تلاش می‌کنند تا مشکلات را مرتفع سازند و امید را به جامعه تزریق کنند.
وی با تأکید بر اعتماد به جوانان در دولت توضیح داد: مصداق بارز این اقدام را می‌توان در اعتماد به متخصصان جوان کشور در این پروژه احداث پالایشگاه نفت ستاره دید که امروز ما را در بنزین خودکفا ساخته و همچنین از نظر کیفی هم ما را در جایگاه خوبی قرار داده است.
تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه نفت ستاره
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس روزانه در هر فاز بالغ بر 12 میلیون لیتر بنزین تولید می‌شود، افزود: برای مهار مصرف بنزین علاوه‌بر افزایش تولید باید در مصارف این سرمایه ملی نیز مدیریت کرد، توجه کنیم سوزاندن بنزین، نفت و گاز در کشور بدون نیاز ضروری مساوی با سوزاندن دلار و ارز است.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود مطرح کرد: در این مقطع که دشمنان ما را تهدید می‌کنند اگر کمی مراعات کنیم و جلوی مصارف غیرضروری را بگیریم و با قاچاق سوخت هم مقابله کنیم، می‌توانیم در این حوزه خودکفا باشیم. روحانی ادامه داد: باید در برابر دشمن ایستادگی کنیم تا دشمن در برابر ملت ایران تسلیم شود و دولت وظیفه خود می‌داند این حرکت را مدیریت کند و اینکه ما در این پروژه هزینه اینچنینی کرده‌ایم، باید اقدامات بعدی در راستای متنعم شدن مردم از طریق فروش سهام این پالایشگاه انجام شود تا هم مردم بهره‌مند شوند و هم اینکه دولت چابکتر در گام‌های بعدی خود به ارائه خدمت بپردازد.
بدهکار ملت هستیم
وی تأکید کرد: اینکه اصل 44 اجرایی شود و سهام دولتی را به مردم واگذار کنیم با صحبت کردن اجرایی نمی‌شود و باید در عمل مردم را در این حوزه سهیم کرد، همه دستگاه‌ها از دولتی گرفته تا نظامی باید برای اجرای این پروژه وارد شوند.
رئیس‌جمهور تبیین کرد: ساختن آزادراه‌ها و پروژه‌های نظیر این نیز یکی از پرسودترین پروژه‌ها محسوب می‌شود و مردم باید با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اینچنینی هم خودشان را منتفع کنند و هم در توسعه کشور دولت را همراهی کنند.
به گزارش فارس روحانی گفت : امروز، روزی است که همه باید بیش از گذشته به هم و به کشور کمک کنیم. همه ما به ملت ایران، به اسلام بدهکار هستیم و باید دین خود را به نسبت به اسلام، انقلاب و ایران به بهترین شکل ادا کنیم.
ساخت 80 درصد بزرگ‌ترین طرح بنزین‌سازی کشور با توان بومی
همچنین سردار عبادالله عبداللهی طی سخنانی در این مراسم با‌اشاره به این‌که پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان به شمار می‌رود، خطاب به روحانی گفت: همانگونه که شما در جمع مدیران ارشد دولت عنوان کردید با همدلی و وفاق می‌توانیم از شرایط کنونی پیش آماده با سربلندی بیرون بیاییم و مطمئن باشید قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) همراه شما خواهد بود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با تاکید بر این‌که در جنگ اقتصادی جوانان موفق بوده‌اند، گفت: خوشبختانه تعداد زیادی از نیروهای این پالایشگاه را مهندسان و کارگران جوان تشکیل می‌دهند.
سردار عبداللهی اظهار کرد: در سال 97 بر اساس اولویت 40 پروژه در دست اجرا داریم که سهم زیادی از آن مربوط به صنعت نفت است و در دستور کار قرار دارد. بنزین تولیدشده در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس جزو باکیفیت‌ترین بنزین‌های تولیدی است.انجام این پروژه بسیار متفاوت از دیگر پالایشگاه‌های کشور بوده و از نظر محیط و حجم برابر با سه فاز پارس جنوبی است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با بیان این‌که بیش از 80 درصد طراحی و تامین تجهیزات، ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با استفاده از نیروها و امکانات داخلی بوده است، گفت: در این پروژه عظیم 10هزار نیروی متخصص برای ساخت پالایشگاه آمادگی پیدا کردند. روزنامه کیهان
 
 
 
 
 

 

فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس پس از وعده های مکرر سرانجام با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید
آغاز تولید 12 میلیون لیتر بنزین در «ستاره خلیج فارس»
تقدیر روحانی از قرارگاه خاتم سپاه به عنوان پیمانکار پالایشگاه
 

 

 صادقان/فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید تا تولید بنزین کشور 12 میلیون لیتر افزایش یابد، اگرچه با توجه به افزایش مصرف بنزین، این افتتاح نیز فعلا به تنهایی نمی تواند ایران را از واردات بنزین به طور کامل خودکفا کند، اما کشور به این هدف مهم نزدیک شده است. به گزارش شانا، آیین رسمی بهره‎برداری از تولید مستمر بنزین در فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، با حضور ، رئیس جمهور، وزیر نفت و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به عنوان پیمانکار این طرح، برگزار شد. رئیس جمهوری در مراسم پرده برداری از یادمان افتتاح این پالایشگاه با قدردانی از تلاش متخصصان و کارگران پرتلاش کشورمان، گفت: بهره برداری از این پروژه و خودکفایی در تولید بنزین سبب افتخار ملت ایران است و با افتتاح 2 فاز دیگر این پالایشگاه  تا پایان امسال صادر کننده بنزین خواهیم شد .
تقدیر رئیس جمهور از تلاش های قرارگاه خاتم
به گزارش تسنیم، روحانی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس یک نماد برادری و نماد تعامل و دست به دست هم دادن است، فعالیت‌های قرارگاه سازندگی سپاه در پالایشگاه خلیج فارس را مورد توجه قرار داد و ضمن تقدیر از سردار عبداللهی فرمانده این قرارگاه، تصریح کرد: قرارگاه سازندگی جزو نهادهایی است که از قبل تلاش‌هلای فراوانی کرده و اساس این فعالیت به اصل قانون اساسی برمی‌گردد؛ اصل 47 قانون اساسی می‌گوید در زمان صلح دولت باید از امکانات نیروهای مسلح برای توسعه کشور استفاده کند، البته آنجا ارتش را اسم می‌برد چون آن زمان نیروی مسلحی که امکانات مهندسی داشته ارتش بوده وگرنه اصل 47، کل نیروهای مسلح را می‌گوید و دولت در زمان صلح باید از این امکانات برای پیشرفت کشور استفاده کند.روحانی همچنین افزود :درحالی امروز پالایشگاه ستاره خلیج فارس فاز اول آن افتتاح خواهد شد که یکی از افتخارات صنعت نفت ایران است و تمام تجهیزات اصلی این پالایشگاه در کشورهای مختلف سال ها پیش خریداری شده بود و توقیف بود.وی گفت: اگر برجام نبود هیچ وقت پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه اندازی نمی شد.
12 میلیون لیتر بنزین یورو4؛ محصول فاز اول ستاره
به گزارش شانا، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم هم در این مراسم  با بیان اینکه، ٨٣ درصد تجهیزات پالایشگاه ستاره خلیج فارس ساخت داخل بوده است، افزود: با بهره‌برداری از مرحله نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، چهار و نیم میلیون لیتر گازوییل یورو ٤، یک میلیون لیتر نفت سفید یورو٤ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال ‎پی ‎جی) یورو٤ تولید می‎شود. سردار عبادا... عبداللهی تاکید کرد که با راه اندازی 2 فاز دیگر این پالایشگاه تولید بنزین کشور به بیش از 100 میلیون لیتر در روز خواهد رسید که بیش از نیاز کشور است و تبدیل به صادرکننده بنزین خواهیم شد.
خودکفا شدیم؟
متوسط مصرف بنزین در کشور در یک سال گذشته حدود 78 میلیون، 100 هزار لیتر بوده است که بیش از 65 میلیون لیتر از آن در داخل تولید می شود. طبق آمارها میزان واردات بنزین کشور در نیمه اول سال گذشته به طور متوسط روزانه 12 میلیون لیتر بوده است. به این ترتیب می توان گفت که با تولید مستمر و پایدار 12 میلیون لیتر بنزین از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید و مصرف کشور سربه سر می شود. البته باید توجه کرد که در پی رشد مصرف، واردات بنزین در زمستان سال 95 به شدت رشد کرده است و  به 14، 22.5 و 34 میلیون لیتر در روز در ماه های دی، بهمن و اسفند رسید. لذا با توجه به روند صعودی مصرف بنزین بعد از حذف کارت سوخت در بهار 94 نمی توان انتظار داشت با راه اندازی یک فاز این پالایشگاه در مصرف بنزین خودکفا شویم. البته مجتمع بنزین پالایشگاه بندرعباس هم در آستانه بهره برداری است که می تواند با تولید 3-4 میلیون لیتر بنزین در روز به کاهش واردات کمک کند.  
درباره «ستاره وعده ها»
گفتنی است ساخت این پالایشگاه در سال 1385 آغاز شد. روند جدی ساخت این پالایشگاه در سال 1389 آغاز شد و تا پایان کار دولت دهم، بخش قابل توجهی از پروژه ساخت این پالایشگاه انجام شده بود تا جایی که وزیر نفت دولت یازدهم در روز رأی اعتماد خود از تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال ۹۲ سخن گفت، اما بعدتر اعلام شد که به دلیل تحریم‌ها تکمیل این پروژه به تأخیر خواهد افتاد. این وعده ها همچنان ادامه یافت؛ وزیر نفت 3 بار وعده خود را به نیمه اول 94، نیمه دوم 94 و آغاز سال 95 تمدید کرد. بعد از آن معاون او، کاظمی هم سه بار وعده داد که در نیمه دوم سال 95، اسفند 95 و نهایتا بهار 96 این پالایشگاه وارد مدار خواهد شد که سرانجام این اتفاق دیروز رخ داد.

 

 

 
با نگاه بومی و مدیریت انقلابی
سپاه در تولید بنزین ایران را خودکفا کرد
با نگاه بومی و مدیریت انقلابی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران، بزرگترین پروژه پالایشگاهی جهان به لحاظ وسعت آماده افتتاح است.
با افتتاح این پالایشگاه که طی هفته جاری در بندرعباس رقم خواهد خورد کشور به خودکفایی بنزین می‌رسد این در حالی است که طی دولت یازدهم واردات بنزین به کشور 6 برابر شده است.
احداث این پالایشگاه گرچه از سال 1385 و با مشارکت دو شرکت خارجی کلید خورد اما با تنگ شدن حلقه محاصره اقتصادی بر کشور، شرکت‌های خارجی به یکباره عرصه ساخت این پالایشگاه را خالی کردند؛ از این رو در اواخر سال 89 اجرای آن به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) واگذار گردید و این زمانی بود که طبق برنامه باید پالایشگاه مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت.
قرارگاه خاتم که خود در آن ایام اجرای فاز 13، فازهای 15 و 16 و فازهای 22 و 23 و 24 پارس جنوبی را در دست اجرا داشت به موضوع تهدید میعانات گازی و واردات بنزین کاملاً اشراف داشت و با نیروی انسانی متخصص و متعهد و تجهیزات منحصربه‌فرد خود و نیز تجربیاتی که در شرایط سخت تحریم به دست آورده بود به خوبی می‌دانست که باید با تمام نیرو و در کوتاه‌ترین زمان، این پروژه را به انجام برساند.
 نگاه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) به توان درون‌زای کشور و بومی‌سازی دانش فنی در این پروژه باعث شد تا 67 درصد این ابرپروژه توسط مهندسی ایرانی به انجام برسد.
در بخش تأمین کالا نیز بیش از 70 درصد کالاهای مورد نیاز پروژه در داخل کشور تولید شد و این امر گام مهمی در جهت خوداتکایی و ایجاد بارقه امید در بین تولیدکنندگان داخلی بود. همچنین 100 درصد این پروژه در حوزه اجرا توسط نیروهای داخلی انجام شده که در مجموع می‌توان گفت میانگین سهم نیروهای داخلی در سه حوزه مهندسی، تأمین کالا و اجرا در پروژه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس 80 درصد می‌باشد. 
به گفته سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در شرایط اوج کار تا 17 هزار نفر به طور مستقیم در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مشغول فعالیت بودند. 
سرانجام مشعل فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در 22 اسفندماه 1394 روشن شد و در مهرماه سال 95 نیز تولید در واحد تقطیر فاز نخست این پالایشگاه آغاز گردید. 
در حال حاضر نیز محصولاتی چون گازوئیل، نفت سفید و نفتا با کیفیتی مناسب در این پالایشگاه تولید می‌شود و فاز نخست آن آماده رسیدن به رکورد تولید 12 میلیون لیتر بنزین در روز با کیفیت بالاست که این خود گام بلندی در جهت خودکفایی کشور در تولید این محصول و بی‌نیازی از واردات آن می‌باشد.
اگر تولید بنزین کشور را حدود 60 میلیون لیتر در نظر بگیریم، این پالایشگاه با تولید 36 میلیون لیتر بنزین معادل 60 درصد بنزین تولیدی کل پالایشگاه‌های کشور تولید بنزین خواهد داشت و ایران را از واردکننده بنزین به یکی از بزرگترین صادرکنندگان بنزین تبدیل خواهد کرد. 
از منظر کیفی، هم در ساخت پالایشگاه و هم در بخش کیفیت فرآورده‌های تولیدی، نتایج آزمایش‌ها و بررسی‌ها نشان‌دهنده کیفیت بالای ساخت و نیز فرآورده‌های این پروژه است که این امر با توجه به معضل آلودگی هوای کلان‌شهرها می‌تواند نوشداروی مؤثری برای آن باشد.  
گفتنی است پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت پالایش ۳۶۰ هزار بشکه میعانات در روز در قالب سه فاز 120 هزار بشکه‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در 25 کیلومتری بندرعباس به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده است.
واردات بنزین طی دولت روحانی 6 برابر شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چندی پیش از واردات 6 برابری بنزین در دولت حسن روحانی خبر داد.حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در طی 8 سال سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت، مصرف بنزین ثابت ماند و سی‌ان‌جی وارد سبد مصرف شد، تاکید کرد: با حفظ کارت سوخت می‌توانیم وابستگی کشور به خارج از مرزها را کاهش دهیم. براساس آمارهای رسمی واردات بنزین از سال 91 تا 95، 6 برابر شده و از روزانه 2 میلیون لیتر در روز به 12 میلیون لیتر افزایش پیدا کرده است.لازم به یادآوری است که چند روز پیش هم در ادامه رکوردشکنی‌های دولت یازدهم در واردات بنزین، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران از کمبود 15 میلیون لیتر تولید بنزین در کشور خبر داد. ریاحی افزود: میانگین مصرف بنزین در بازه زمانی ٢٥ تا ٣٠ اسفندماه پارسال نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن 5/3 درصد و مصرف غیر نیروگاهی گازوئیل در ١٣ روز نخست امسال حدود 2/12 درصد رشد داشته است.