نمايش محتويات وب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

گفتگوی صادقان با پیشکسوت وجانباز " علیرضا سلیمان پور"

بازنشسته خوزستانی کشاورز نمونه استان

معلولیت و جانبازی مانع فعالیتش نشد. از15سال پیش تولید محصولات کشاورزی را با اجاره کردن زمین آغاز کرد. اکنون 50 هکتارزمین کشاورزی دارد و به فرد خُبره و پیشرو درامر کشاورزی معروف شده است. در سال 1384 به خاطر موفقیت در آبیاری تحت فشار و از سال 1390 چهار سال متوالی به عنوان تولید کننده نمونه پیاز استان خوزستان معرفی شد. "علیرضا سلیمان پور" پیشکسوت وجانباز سپاه استان خوزستان است. در سال 1381بازنشسته شد. در این مدت با توجه به روحیه جهادی و پشتکارش توانست به موفقیت های چشم گیری در امر کشاورزی دست پیدا نماید. خبرنگار سایت صادقان گفتگویی با این پیشکسوت و کارآفرین موفق خوزستانی انجام داده که در ادامه خلاصه ای ازصحبت های آن را می خوانید:

جانبازی و معلولیت مانع ادامه فعالیتم نشد

جانباز دوران دفاع مقدس هستم. از ناحیه پای چپ دچار معلولیت شدم. این معلولیت مانع فعالیتم نشد. بعد از پایان جنگ تصمیم گرفتم در كنار كار سازمانی به فعالیت كشاورزی بپردازم. ازخودم زمین و آب نداشتم. با سه هكتار زمین اجاره ایی فعالیت کشاورزی را در منطقه شوش دانیال آغاز نمودم. در سال پایانی خدمت سازمانی ام یعنی سال 1381 زمین اجاره را به كشت ذرت دانه ایی اختصاص دادم و در آمد آن معادل یك سال حقوق سپاه بود. تشویق شدم که این کار را ادامه دهم.

کاشت 11 هکتار سبزیجات

با كمك یكی از دوستان بسیجی ام به نام محمد علوی 11 هكتار زمین اجاره كردم. با این تصمیم اولین قدم كار آفرینی در بخش شیرین كشاورزی را برداشتم. کل این زمین ها را به كاشت سبزیجات برگی اختصاص دادم.  اما چون در سال پایانی خدمت بودم و صد در صد وقتم برای كشاورزی صرف نمی شد، برایم سود زیادی نداشت . به خاطر عشق و علاقه به تولید محصولات کشاورزی تصمیم گرفتم منزل مسكونی ام را بفروشم. با فروش آن  بدهی هایم را پرداخت نمودم و مازاد سرمایه را وارد چرخه تولید زراعت كردم.

افزایش وسعت زراعت از 11 به 22 هکتار

با وجود اینکه سرمایه گذاری های  قبلی ام در امر تولید سود قابل توجه ای نداشت. هیچگاه دلسرد و ناامید نشدم. با کارشناسان اهل فن مشاوره کردم. تصمیم این شد که قدم بعدی را محکم تر بردارم. با مقدار پولی که از فروش منزلم باقی مانده بود دو برابر زمین های زراعتی قبل یعنی 22 هکتار را اجاره نمودم و سبزیجات و كاهو  كشت كردم. با افزایش وسعت زمین ها كما فی سابق آقای علوی  و دو كارگر خوب و با تجربه به کار گرفتم و سعی کردم نسبت به سال های قبل هوشمندانه عمل کنم. با پیش فروش سبزیجات مخارج یومیه و خرج زراعت را تامین كردم . آن سال را با سود خوب پشت سر گذاشتم و توانستم هم منزل مسكونی بخرم هم یك وانت بار و تمام بدهی به كارگران و بانك را پرداخت نمودم و سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشتم .

کارآفرینی برای 5 نفر به طور مستقیم

پس از بازنشسته شدنم، وقتم آزاد شد و تمام توان وانرژی خود را روی کار تولید محصولات کشاورزی متمرکز کردم. شکر خدا به موفقیت های خوبی دست پیدا نمودم. به گونه ایی کار ها رونق یافت که در طول یک سال به سودی حدود 20 میلیون تومان رسیدم در قالب فروش اقساطی از بانک تسهیلات یك ساله كشاورزی دریافت کردم.  با این تسهیلاتی بانکی زمینه اشتغال 5 نفر را در زمین های کشاورزم فراهم نمودم. چهار نفر آنها كارگر با تجربه كشاورزی و یك نفر آنها كارشناس كشاورزی هستند. خرید یك دستگاه تراكتور سبك وادواتش و اجاره بیش از 65 هكتار زمین زراعی در منطقه شوش دانیال فعالیت کشاورزی را با قوت و قدرت بیشتری پیگیر شدم. البته با شراکت و همکاری برادر علوی این کار ادامه یافت. با كاشت كاهو، پیاز، چغندر قند و سبزیجات سال بسیار خوبی داشتیم و از این طریق سود نسبتأ خوبی بعد از كل مخارج عایدمان شد. توانستیم در غرب كرخه و منطقه فتح المبین 50 هكتار زمین زراعی خریداری کنیم. با حفریك حلقه چاه عمیق برای آبیاری این زمین ها كار را توسعه دادم. همچنین فرزندم نیز همین کار را انتخاب کرد و در کنار ما به فعالیت پرداخت.

دام پروری در کنار کشاورزی و اشتغال به کار 10 نفر دیگر

بعد از مدتی تصمیم گرفتم در كنار کاركشاورزی ، دامپروری را هم شروع کنم. با احداث سوله در زمین های کشاورزی خودم استارت دام پروری را زدم.  با ایجاد این کار زمینه اشتغال به کار 10 نفر كارگر بومی منطقه فراهم شد كه 5 نفر بصورت دائم و 5 نفر موقت می باشند. برای فروش محصولات کشاورزی و دامی سالم به بازار، فروشگاهی در سطح شهرستان شوش راه اندازی نمودم و مازاد محصولات را به شركتهای خاص عرضه محصول سالم مثل اصفهان و تهران ارسال می کنم.

کشاورز نمونه استان خوزستان

موفقیتم در امر تولید محصولات کشاورزی و دامپروری باعث شد از سال1390 به بعد چهار سال متوالی به عنوان کشاورز نمونه استان خوزستان انتخاب شوم. از دیگر فعالیت هایی که باعث شد مفتخر به دریافت لوح تقدیر شوم، اجرای آبیاری تحت فشار قطره ای در تمام ارضی كشاورزی ام می باشد. با این کار توانسته ام 60 درصد از مصرف بیهوده آب وانرژی صرفه جویی نمایم. معرفی شدن به عنوان كشاورز خبره و پیشرو استان خوزستان و عضو یت در بسیج مهندسین همگام با كشاورز از دیگر افتخارات اینجانب می باشد.

تهیه و تنظیم از: محمود رنجبری