نمايش محتويات وب

 

 

 


 

 

با تلاش و همّت "حسن گروهی" بازنشسته جیرفتی انجام گرفت

تولیدی لباس در كنار كشاورزی

صادقان/ كارگاه های تولید البسه درسطح كشور به دلیل واردات بی رویه (قاچاق) پوشاك ترك و چینی با مشكلاتی روبرو شدند. دراین میان برخی ازكارگاه های كوچك بودند كه به خاطر كار خوب و بازیابی مناسب روند رو به رشدی را طی كردند. یكی از این كارگاهها، كارگاه خیاطی بازنشسته"حسن گروهی" در شهرستان جیرقت استان كرمان است. وی جانباز است و حدود 6 سال است كه از كار رسمی بازنشسته شده است.

بدنبال خوداشتغالی زود بازده
این بازنشسته جیرفتی، در باره دغدغه های بعد از بازنشستگی اش می گوید: از قبل از بازنشستگی در شهرستان فاریاب یك حلقه موتور آب كشاورزی داشتم و هر ساله گندم وذرت می كاشتم. با این درآمد و حقوق خود و همسرم سرافرازانه زندگی می كردم. بعد از فراغت از كار رسمی ام در سال 1390، احساس نمودم در این مقطع از زندگی ام نیاز دارم كه یك فعالیت جدید را دست و پا كنم. نشستن در خانه  با روحیه من سازگار نبود. بعد از مشورت و كار كارشناسی تصمیم گرفتم یك واحد خود اشتغالی زود بازده  راه اندازی كنم.

راه اندازی تولیدی با سه چرخ خیاطی

" گروهی" راه اندازی كارگاه تولید البسه را در ابتدا با سه چرخ خیاطی آن هم درمنزل مسكونی خود آغاز كرد. وی در باره توسعه كارش توضیح می دهد: به مروركار تولید پوشاك و البسه كارگاهم زیاد شد و بازیابی خوبی هم برای تولیداتم فراهم نمودم. با افزایش تولیدات، منزل مسكونی ام دیگرجوابگوی فعالیت هایم نبود. و لذا اولین كارگاه تولیدی را در خارج از منزل، در زیر زمین كوچك اجاره ای 70 متری در حاشیه شهر جیرفت مستقر نمودم.
این جانباز دفاع مقدس، یكی از عوامل موفقیت در زمینه تولید البسه را بهره گیری از كارگران چرخكار و برشكار ماهر و مجرب عنوان می كند و در این خصوص می گوید: دقت و توجه ام به كارگران با تجربه  و ماهر در امر تولید البسه سبب شد به تدریج جای خود را در بازار لباس استان كرمان و برخی شهر های استان سیستان و بلوچستان باز كند.
وی می افزاید: بتدریج با افزایش تولید و همچنین كیفیت البسه تولیدی از زیر زمین كوچك حاشیه شهر به یك باب منزل مسكونی در مركز شهر نقل مكان نمودم. یك مغازه هم در جلوی كارگاه دارم و در آن لباسهای تولیدی را بفروش می رسانم.

كارآفرینی برای 20  نفر

" گروهی بازنشسته جیرفتی" كمك به اشتغال جوانان را از اهداف ایجاد كارگاه تولید البسه می داند، و در ادامه می گوید: درحال حاضر در زیرزمینی به وسعت 340 متر در مكانی مناسب در شهر جیرفت با حدود 30 چرخ خیاطی كار ادامه دارد. 20 نفر بطور مستقیم و تعدادی در همین حد بطور غیر مستقیم مشغول به فعالیت می باشند . تابستانها تولید روپوش مدارس و در فصل زمستان البسه فرم شركت ها و بیمارستانها را  در دستوركار دارم .

تولید سی هزار دست لباس بطور سالیانه

این جانباز دفاع مقدس، در انتخاب همكاران كارگاه خود نیز دقت و نكته بینی خاصی داشته است، در این باره می گوید: اغلب همكارانم در كارگاه خانم های نیازمند و فاقد سرپرست خانوار هستند. با تلاش و همت این گروه سالیانه سی هزار دست لباس در این كارگاه تولید وعرضه می شود. كل البسه فرم مورد نیاز شهر جیرفت و هفت شهر جنوبی استان كرمان و شهرهایی از استان سیستان و بلوچستان توسط دستان هنرمند اعضای این كارگاه دوخته می شود . مدارس شهرهای عنبرآباد، رودبار جنوب، كهنوج، قلعه گنج، منوجان، فاریاب استان كرمان و همچنین روپوش های مدارس شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان از تولیدات این كارگاه بهره مند می شوند./

 

 

تهیه و تنظیم : محمود رنجبری