نمايش محتويات وب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشکسوتان موفق

 

 

 

 

به همّت بازنشسته لرستانی  راه اندازی شد

 كارگاه پرورش بچه ماهی

 

خیلی از ظرفیت های طبیعی دركشورمان وجود دارد كه یا به آن توجه نشده یا از آن به نحو مطلوبی بهره برداری نمی شود.  "غلامعباس سالاروند" بازنشسته و جانبازلرستانی با توجه به این نكته در شهرستان دورود در كنار چشمه آب كارگاه "تولید بچه ماهی قزل آلا"  احداث كرده است.

صادقان/ خیلی از ظرفیت ها و بسترهای طبیعی دركشورمان وجود دارد كه یا به آن توجه نشده یا از آن به نحو مطلوبی بهره برداری نمی شود. یكی از آن جاهایی كه باید با نگاه جهادی و اقتصاد مقاومتی به آن توجه كرد، همین مورد است. "غلامعباس سالاروند" بازنشسته و جانبازلرستانی با همین نگاه در شهرستان دورود در كنار چشمه آب كارگاه "تولید بچه ماهی قزل آلا"  احداث كرده است. با این كار ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان شهر خود وكمك به اقتصاد كشور،فعالیت نویی را در عرصه ایی دیگر برای خود دست و پا نموده است. خبرنگار "سایت صادقان" با این فعال كارآفرین گفتگویی انجام داده كه خلاصه از آن را در ادامه می خوانید:

زمینی كوچك سرمایه اولیه

بعد از بازنشستگی به صورت قراردادی دوباره در همان سازمان خودم مشغول خدمت شدم. اما به دلیل عشق وعلاقه به تولیدات و كارآفرینی و وجود بسترهای كارآفرینی چون آب، زمین و بازار فروش درشهرستان مان دورود ، فعالیت جدیدی را آغاز نمودم. سرمایه اولیه من یك قطعه زمین كوچكی در نزدیكی چشمه آبی بود. این زمین را حدود ده سال پیش با پس اندازی كه از حقوقم داشتم خریداری نمودم. با مهیا بودن این زمین از جهاد كشاورزی شهرستان دورود تقاضای احداث و راه اندازی كارگاه تولید بچه ماهی قزل آلا را نمودم و این درخواست مورد موافقت قرار گرفت و بابت این فعالیت 300 میلیون وام دریافت نمودم. با سرمایه پس اندازی كه داشتم ساخت كارگاه را شروع كردم .كارگاه تولید بچه ماهی قزل آلا به سالن سرپوشیده احتیاج داشت كه با تحمل سختی های فراوان بدلیل صعب العبور بودن منطقه فعالیت ساخت این كارگاه یك سال به طول انجامید و كارگاه آماده پرورش و تولید بچه ماهی گردید.

اشتغال زایی برای 6 نفر

حدود یك سال  است كه كارگاه "تولید بچه ماهی قزل آلا" را راه اندازی نموده ام، در حال حاضر 6 نفر در این كارگاه مشغول فعالیت هستند. افراد به كارگیری شده یك دامپزشك، دو نیروی تخصصی شیلات، یك نگهبان شب، یك سرپرست كارگاه و یك حسابدار می باشند. به خواست خدا تصمیم دارم دركنار تولید بچه ماهی، كار و فعالیت پرورش و فروش ماهی را نیز راه اندازی نمایم.

بازنشستگی مسیر جدیدِ زندگیست

بازنشستگی انتهای راه نیست. یك مسیر جدیدِ زندگیست.  سلامتی و سر زندگی آدمی با تلاش و كوشش گره خورده است. وقتی انسان دریك شغلی سی سال خدمت می كند خود به خود نوعی خستگی به سراغش می آید و فرد را دچار روزمرگی می كند. به نظرم كلمه بازنشسته كلمه درست و صحیحی نیست. به جای واژه بازنشستگی باید گفت تغییر محل شغل. زیرا دوران بازنشستگی فرصت نو و جدیدی را برای هر انسانی فراهم می كند.

بازنشستگان تعاونی را جدی بگیرند

همكارانی كه قصد كارآفرینی دارند ولی سرمایه آنها اندك است و توانایی شروع فعالیت جدید را ندارند توصیه می كنم. چند نفری باهم جمع شوند و تعاونی تشكیل دهند. تعاونی ها خیلی راهگشا هستند باید آنها را جدّی گرفت. بازنشستگان با تجمیع سرمایه های خود می توانند یك كارگاه كوچك تولیدی راه اندازی كنند. با این ساز وكار و بدون وابستگی مالی هم برای خود و هم برای دیگران كارآفرینی می شود و نهایتاً تولید كشور رونق می گیرد .

 سخن پایانی

بازنشستگان فكر نكنند چون بازنشسته شده اند دیگر زمان فعالیت به پایان رسیده و باید مابقی عمر خود را استراحت كنند. بلكه با ایجاد كار و فعالیت جدید زندگی با نشاطی را برای خود و دیگران رقم بزنند. جهاد و مبارزه هنوز هم ادامه دارد. امروز اقتصاد كشور مان نیاز به كار جهادی دارد. گره های اقتصادی كشور تنها بدست مسئولین باز نمی شود. باید همه مردم در این جهاد شركت كنند. اشتغال جوانان، آبادانی مناطق محروم، رسیدگی به محرومان، ازدواج جوانان و... با كارهای روزمره اداری قابل حل نیست. همه مردم باید در این عرصه حضور جهادی داشته باشند.

تهیه و تنظیم : محمود رنجبری