محمود احمدزاده بازنشسته تهرانی درگفتگو با صادقان

بازنشستگی دوران طلایی زندگیست

 

تحصیل کرده کشور آمریکاست. مدرک کارشناسی اگرانومیک (مدیریت خاک شناسی و زراعت) این کشور را دارد. در دوران خدمت در سپاه، دانش های کسب شده را درعرصه کشت و زراعت به کارگرفت و خدمات فراوانی را به این سازمان و کشور ارائه نمود. محمود احمدزاده که 59 سال سن دارد و اهل شهرستان سوادکوه استان مازندران است. دوران بازنشستگی را فرصتی طلایی برای استفاده از تجارب دوران خدمت می داند و با این نگاه توانسته دو قطعه زمین لم یزرع و بلا استفاده را به زمینی حاصل خیز و قابل کشت و کار تبدیل نماید. خبرنگار سایت صادقان گفت وگویی با این بازنشسته تهرانی انجام داده که خلاصه ایی از صحبت های ایشان را در ادامه می خوانید:

تبدیل زمین لم یزرع به باغ

بعد از فراغت از کار رسمی تمام سعی ام این شد که تجربه های دوران اشتغال را هر چه زودتر در جایی دیگر به کار گیرم. این  تصمیم، آشنایی ام با مطالب علمی و تخصصی در زمینه زراعت و خاک شناسی را تکمیل کرد. برای اولین گام زمینی به مساحت 36 هکتار در منطقه طارم لوشان قزوین شناسایی نمودم. بعد از زحمات فراوان در خصوص خریداری و حصاربندی اراضی( 5/4 کیلومتر ) و لوله گذاری( 11 کیلومتر) پرورش خاک جهت کشت و زراعت توانستم به 36 هکتار زمین بایر و لم یزرع ، جان دوباره ببخشم .

آبیاری 36 هکتار باغ توسط یک نفر

با استفاده از چاه ایجاد شده استخری را جهت تأمین آب مورد نیاز احداث نمودیم. من به استفاده از فن آوری های نوین کشاورزی اعتقاد دارم و از ابتدای شروع فعالیتم در زمین طارم لوشان، آبیاری را بصورت آبیاری قطره ای تحت فشار ایجاد کردم. خاصیت این نوع سیستم آبیاری این است که تنها یک نفر می تواند کل باغ 36 هکتاری را آبیاری نماید. در این باغ حدود هفت هزار اصله درخت ( 4 نوع انار ، 5 نوع زیتون ، انواع میوه ها) کاشته شده است.  همچنین در استخر این باغ 70 قطعه ماهی خاویاری رادر حال پرورش دارم.

گسترش دادن فعالیت در منطقه ای دیگر

فعالیت کشاورزی و باغداری من به همین جا ختم نشده است. از ابتدای امسال به فکر توسعه فعالیت در مناطق دیگر افتادم. پس از جستجو زمینی 30 هکتاری در منطقه عشق آباد شهر ری استان تهران خریداری نمودم. این زمین حدود 40 سال بود که  هیچ محصولی در آن کشت نمی شد و به صورت بایر رها شده بود. این اراضی را از نیزارها پاکسازی نمودم. زمین  ها برای فعالیت آماده سازی شد. با کانال کشی از قنات های اطراف، به وسعت 7 هکتار دریاچه ای احداث کردم. هم اکنون در این دریاچه حدود 18هزار قطعه ماهیان گرم آبی (شامل کپور، آمورد، فیتوفیناک و بیگ هد) در حال پرورش دارم. اگر منابع مالی مورد نیاز تأمین گردد، برای توسعه پرورش ماهی در آینده نزدیک دریاچه دوم را در کنار همین دریاچه احداث خواهم نمود. حدود 8 هکتار زمین را برای کشت زرشک، لیمو ترش و زعفران آماده سازی کرده ام. در حال حاضر به صورت مستقیم و غیر مستقیم دراین فعالیت اقتصادی 10 نفر مشغول به کار می باشند. اگر کسی بخواهد با این مساحت زمین بایری را آباد نماید به حدود 300 میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

علم، تجربه و پشتکار سه اصل مهم موفقیت

به نظرم در فرهنگ ما در مقوله بازنشستگی تعریف درستی صورت نگرفته است. اکثر افراد بازنشسته با تفکرات پشت میز نشینی خو گرفته اند و این گونه فکر می کنند که زمان فعالیت شان به اتمام رسیده و باید استراحت کنند و بیکار باشند. این تفکر، تفکر صحیح و درستی نیست و با عمل و فعالیت مان باید با این تفکر غلط مقابله و مبارزه کنیم. دوران بازنشستگی دوران بهره گیری از تجارب دوران خدمت و استفاده بهینه از این زمان طلایی بازنشستگی می باشد. فعالیت بنده بعد از بازنشستگی سه برابر شده و خداوند هم رزق و روزی چندین برابر را نصیب من و دیگران نموده است. فعالیت در دوران بازنشستگی انسان را سرزنده تر و سلامت تر نگه می دارد. به نظر بنده سه اصل" علم، تجربه و پشتکار" البته با توکل بر خداوند باعث موفقیت های بزرگ و حل شدن بسیاری از مشکلات می شود.

با مشاوره کارآفرینی کنید

بنده به برادران و خواهران خودم توصیه می کنم. اگر تصمیم بر شروع کاری را دارید، حتمأ با افراد متخصص و با تجربه در خصوص فعالیت مدنظرشان مشورت و همفکری کنید. تا انشاء الله از سرمایه گذاری که انجام می دهید بتوانند نتیجه رضایت مندی را کسب کنید.

سخن پایانی

اینجانب به کشورهای زیادی سفر کرده ام.  نتیجه مطالعات ام از این کشورها این است که در هیچ کشوری به جزء کشور عزیزمان وفور نعمت نداریم. وظیفه داریم که در هر فرصت و موقعیتی نهایت استفاده بهینه را از این نعمات الهی ببریم.

 

تهیه و تنظیم : محمود رنجبری