تانک کرار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اولین موتور برون نصب دریایی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"صاعقه" پیشرفته ترین پهپاد ایرانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موشک ذوالفقار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موتور توربو جت ملی هواپیما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

باور 373

 


 

رونمایی از سامانه موشکی برد بلند «باور ۳۷۳» با حضور رئیس‌جمهور

ایران به جمع دارندگان پدافند راهبردی جهان پیوست
 

 

 

سامانه بومی‌ پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند باور ۳۷۳، به‌عنوان یکی از ‌پیشرفته‌ترین و منحصربه فرد‌ترین سامانه‌های دفاعی کشور با حضور رئیس‌جمهور رونمایی و به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور ملحق شد.
سامانه موشکی پدافند هوایی باور 373 که به دست متخصصان صنعت دفاعی کشور در کمتر از یک دهه طراحی و ساخته شده است، روز پنجشنبه با حضور حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور و برخی فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح همزمان با 31 مرداد روز صنعت دفاعی رونمایی و آماده تحویل به نیروی پدافند هوایی ارتش شد.
سامانه باور ۳۷۳، یک سلاح پدافند هوایی زمین‌پایه است که در کلاس برد و ارتفاع بلند جای می‌گیرد و طراحی آن با نگاه به سامانه‌های روز دنیا و با تکیه بر دانش و تجربیات متخصصان ایرانی و با بهره‌گیری از فن‌آوری‌سامانه‌های بومی‌صیاد ۲ و ۳ انجام شده است.
سامانه سلاح پدافند هوایی باور ۳۷۳، محصول وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که متخصصان سازمان صنایع هوافضا مسئولیت یکپارچه‌سازی و سیستمی ‌آن را به عهده داشته و با هدایت عملیاتی نیروی پدافند هوایی ارتش و مشارکت شرکت صاایران و سازمان صنایع دفاع، طراحی و تولید شده است.
این سامانه می‌تواند اهداف هوایی را در صحنه نبرد با اصابت مستقیم موشک یا با اصابت ‌ترکش‌های سرجنگی موشک ساقط کرده و مانع از ورود اهداف هوایی به محدوده عملیاتی خود شود.
در مسیر طراحی و دستیابی به این سامانه سلاح، فناوری‌های بسیاری مانند فناوری موشک عمود پرتاب، فناوری چرخش موشک به سمت هدف جهت پوشش 360 درجه جغرافیای تهدید و... احصاء و به‌صورت عملیاتی بکار گرفته شده است.
این سامانه با وجود توانمندی‌های بیش از سامانه مشابه خارجی، با هزینه بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی تولید شده است. یکی از دلایل راهبردی بودن سامانه‌هایی نظیر باور343، قابلیت اعمال حاکمیت در یک فضای گسترده است.
سامانه پدافند هوایی باور 373  از «اس 300» قوی‌تر است
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور در مراسم رونمایی از سامانه موشکی ۳۷۳ که به مناسبت روز صنعت دفاعی برگزار شد با بیان اینکه صنعتگران دفاعی کشور، همواره و هر سال در روز صنعت دفاعی هدیه‌ای ارزشمند و مناسب را به ملت غیور و شریف ایران تقدیم می‌کنند، گفت: سال گذشته از جنگنده کوثر که بدنه و موتور آن تماماً توسط متخصصان کشور در صنایع دفاعی ساخته شده بود، رونمایی شد و پرواز این هواپیمای جنگنده، هدیه صنعت دفاعی کشور به ملت ایران بود.
رئیس‌جمهور افزود: البته صنعت دفاعی در طول سال نیز هدایای دیگری را به ملت تقدیم کرد که از جمله آنها فعالیت زیردریایی‌ها و ناوچه‌های جدید بود که در افزایش قدرت دریایی کشور بسیار حائز اهمیت است.
روحانی با‌ اشاره به سامانه «باور ۳۷۳» که در این مراسم رونمایی شد، گفت: این سامانه از سامانه دفاعی اس ۳۰۰ قوی‌تر و به سامانه دفاعی اس ۴۰۰ بسیار نزدیک است و این کار بسیار ارزشمند و هدیه بسیار بزرگی از سوی نیروهای مسلح و وزارت دفاع ما برای مردم عزیز ما بوده است. 
اولین فراری از منطقه خود آمریکایی‌ها هستند
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هیچ وقت آمریکا از لحاظ سیاسی و حقوقی همچون شرایط امروز ضعیف‌تر، مهجورتر و منزوی‌تر در طول تاریخ نبوده است، تصریح کرد: حوادثی که در ماه‌های اخیر به‌وجود آمد نشان داد که اولین فراری از منطقه خود آمریکایی‌ها هستند. آمریکا در منطقه همه آرزوهای خود را بر باد رفته می‌بیند.
روحانی ادامه داد: این سؤال را باید از آمریکایی‌ها پرسید که شما چه کاری در منطقه انجام دادید، جایگاهتان را در منطقه تقویت کردید؟ می‌خواستید اسرائیل را در شرایط جدید قرار دهید، موفق شدید؟ می‌خواستید ‌تروریست‌ها را به‌عنوان ابزار خود نگه دارید که هر زمان نیاز داشتید از آنها استفاده کنید، آیا موفق شدید؟ کجا شما موفق بودید؟ شما گفتید ما از عراق به زودی خواهیم رفت اما دروغ گفتید و نرفتید.
منطق ما با منطق آمریکایی سازگار نیست 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دعوای اصلی ما با آمریکا نظامی یا اقتصادی نیست بلکه ما مشکل تفکر، دیدگاه، آینده نگری، جهان‌بینی و مشکل استراتژیک است، تصریح کرد: ما معتقدیم به‌عنوان یک مسلمان و یک ایرانی فرهنگ‌دوست که هر ملتی اولاً باید به فکر منافع ملی و امنیت ملی خود باشد و دوم اینکه حق تجاوز به دیگران را ندارد، یعنی باید به حقوق دیگران احترام گذاشت.
روحانی افزود: آنها می‌گویند اگر ما بخواهیم نفت به خلیج ‌فارس و تنگه هرمز ببریم، باید به امنیت آن منطقه فکر کنیم، اما اگر نخواهیم نفتی ببریم، برای دیگران نسخه می‌پیچیم و به‌عنوان حق مشاوره از آنها پول می‌گیریم اما ما همچین اعتقادی نداریم چرا که ما می‌گوییم آبراه‌های بین‌المللی برای همه باید امن باشد، سال‌ها کشتی‌های ما در باب‌المندب منجی همه آنهایی بودند که ‌تروریست‌ها به آنها حمله کردند. 
اگر موشک می‌فرستند نمی‌توانیم با سخنرانی جواب دهیم
رئیس‌جمهور بیان کرد: وقتی مردم عراق از ما در برابر ‌ تروریسم تقاضای کمک می‌کنند، محاسبه نمی‌کنیم که آیا به منفعت مادی ما هست که با ‌ تروریسم بجنگیم یا خیر. ما می‌گوییم مردم عراق انسان‌های شریف، همسایه ما و در طول تاریخ دوست ما به‌حساب می‌آیند و امروز مورد تجاوز ‌تروریست‌ها قرار گرفتند و از ما درخواست کردند تا در مبارزه با آنها مشارکت داشته باشیم و آن درخواست را اجابت می‌کنیم. 
وی تصریح کرد: بنابراین، این منطق ما است که با منطق آمریکایی‌ها سازگار نیست. دو منطق رو در روی هم است. مشکل ما با آمریکا سیاسی و اقتصادی نیست، بلکه مشکل استراتژیک است، اساس تفکر، دیدگاه و جهان‌بینی است. 
رئیس‌جمهور افزود: حالا که شرایط اینچنین است، ما باید در تمام زمینه‌ها قدرت خود را بسیج کنیم، حالا که طرف مقابل ما، دشمنان ما منطق را نمی‌پذیرند اینجا جایی نیست که در برابر زور بخواهیم با منطق جواب دهیم. اگر طرف موشک می‌فرستد ما بخواهیم سخنرانی کنیم و بگوییم که آقای موشک اینجا کشور ما است و مردم ما بی‌گناه هستند، آقای پرتاب‌کننده موشک، اگر می‌توانید دکمه رو بزنید و نگذارید که موشک به کشور ما برسد. 
وی با بیان اینکه جواب زور منطق نیست گفت: منطق در برابر منطق خواهد بود و ما معتقدیم که در برابر زور، قدرت می‌خواهد.
روحانی ادامه داد: وقتی طرف می‌خواهد از زور استفاده کند، شما باید همه توان خود را به کار بگیرید. اینجا دیگر میز مذاکره به درد نمی‌خورد، آنجایی‌که دشمن از هواپیما، از ناو جنگی، از پهپاد و از موشک بُرد بلند خود علیه ما استفاده می‌کند، آنجا، جایی است که ما باید برویم به دنبال باور قدرت نظامی خود و اینجا ما باور ۳۷۳ را نیاز داریم. اینجا ما باید سیستمی ‌را بسازیم که بتوانیم حرکت دشمن را با فاصله بسیار زیاد متوجه شویم، بعد سیستم خود را در برابر آن تجاوز قفل کنیم و موشک خود را پرتاب کنیم و آن تهدید را منهدم کنیم. حرکت ما اینجا این است.
تنها هدف آمریکا از فشار، تغییر نظام است 
وی ادامه داد: تنها هدف شما این است که با این فشارها، نظام را عوض کنید و مجدد مثل گذشته در کشور حاکم شوید، منافع کشور و ملت را چپاول کنید و به قول خودتان در منطقه بدون دردسر کارهای خود را پیش ببرید. خب این خیالی واهی و خوابی آشفته است.
رئیس‌جمهور گفت: این موضوع ۴۰ سال پیش تمام شده، چقدر شما عقب‌ ماندید، چقدر دیر به نتیجه می‌رسید، چرا نمی‌توانید واقعیت را درک کنید. اگر می‌خواهید در این منطقه ثبات و امنیت باشد، راهش راه دیگری است، راهش حق است، منطق و عدل است، ادب و کرامت مردم است، راهش تواضع در برابر انقلاب اسلامی ایران و در برابر مردم ایران است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: امن بودن آبراه‌های بین‌المللی خواست ملت‌های منطقه و شرایط اقتصادی امروز دنیا است و ما آماده هستیم برای دفاع و دوستی، همچنان که آماده هستیم در برابر هر تجاوزی بایستیم و با قدرت تجاوز را دفع کنیم.

 

 

 

 

 

 

"کرار" نخستین تانک پیشرفته ایرانی رونمایی شد 

 

سردار دهقان در مراسم رونمایی از پیشرفته‌ترین ‌تانک ایرانی با نام «کرار» گفت که این‌تانک به پیشرفته‌ترین تجهیزات از جمله حفاظت زرهی مقاوم، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ‌های الکترونیکی مجهز شده است.سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم رونمایی از ‌تانک کرار طی سخنانی با اشاره به اینکه روزآمد‌سازی تجهیزات زرهی یکی از اصلی‌ترین راهبردهای وزارت دفاع در حوزه رزم زمینی به شمار می‌رود، گفت: «تانک پیشرفته بومی کرار که امروز شاهد رونمایی آن هستیم با قابلیت و توانمندی‌های فراوانی که به خود اختصاص داده می‌تواند نقش مهمی در اجرای این راهبرد ایفا کند و به‌جرأت می‌توان گفت که ‌تانک کرار نماد برجسته‌‌ای از هوش بالا، خلاقیت مثال‌زدنی، توانمندی فوق‌العاده صنعتگران وزارت دفاع و از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی و بی‌اثرسازی تحریم‌ها است.»
وی افزود: «تانک کرار با توجه به ویژگی‌های خاصی که برای آن پیش‌بینی شده در زمره پیشرفته‌ترین ‌تانک‌های دنیا به شمار می‌رود و قادر است نیازمندی‌های نیروهای مسلح را در این حوزه به‌نحو مطلوبی تأمین کند.»
سردار دهقان با بیان اینکه ‌تانک پیشرفته کرار با اتکا به تجربیات ارزشمند دفاع مقدس و در مدت سه سال توسط متخصصان زبده و اقتدار‌آفرین سازمان صنایع دفاع  در دفتر طراحی صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود طراحی و ساخته‌ شده، گفت: «این‌تانک در سه حوزه اصلی قدرت و دقت آتش، تحرک؛ حفاظت و ماندگاری در صحنه نبرد؛ قابل رقابت با پیشرفته‌ترین ‌تانک‌های دنیا می‌باشد.»وزیر دفاع مجهز بودن به سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز را از جمله ویژگی‌های ‌تانک کرار ذکر کرد و ابراز کرد: «تانک کرار قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق آن و امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی را دارا می‌باشد.»
وزیر دفاع در تشریح دیگر ویژگی‌های‌ تانک کرار گفت: «این‌تانک دارای سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف می‌باشد و در حوزه تحرک،‌ تانک کرار دارای توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت زیر آب را داشته  و مجهز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده ‌تانک می‌باشد.»
وزیر دفاع گفت: «این‌تانک در حوزه بقاء و ماندگاری به حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره مجهز شده و با استتار در برابر انواع سلاح‌های ضد‌زره محافظت می‌شود.»
وی استتار چندطیفی، مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ‌های الکترونیکی را از دیگر ویژگی‌های‌تانک کرار برشمرد.
سردار دهقان تصریح کرد: «تمام زیرسامانه‌های‌تانک کرار به‌صورت کاملا بومی و با تکیه بر دانش و توان متخصصان وزارت دفاع طراحی و ساخته شده که قابلیت نصب و به‌کارگیری در سایر ادوات زرهی را دارد.»وزیر دفاع اضافه کرد: «اگر بخواهیم ‌تانک کرار را در یک عبارت توصیف کنیم باید بگوییم «تانک کرار نماد اقتدار.»
به گزارش تسنیم، سردار دهقان در پایان با تبریک این دستاورد بسیار مهم و ارزشمند به محضر مقام معظم فرماندهی کل قوا، نیروهای مسلح و ملت رشید ایران، از مدیران، متخصصان و صنعتگران سازمان صنایع دفاع به‌ویژه صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود وابسته به وزارت دفاع که با همت بلند و تلاش بی‌وقفه گام بلندی در خودکفایی کشور در حوزه زرهی برداشته‌اند تشکر و قدردانی کرد و آن را عیدی وزارت دفاع به ظفرمندان نیروی زمینی توصیف کرد.

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، کرار نخستین تانک پیشرفته بومی کشور در سیصد و پنجاه و هشتمین روز از سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رونمایی و به طور هم زمان خط تولید آن در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود افتتاح شد.

کلیه مراحل طراحی وساخت تانک پیشرفته بومی کرار در صنایع زرهی بنی هاشم دورود وابسته به سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام شده و به مرحله تولید رسیده است.

** ویژگی ها تانک کرار

◀️ تجهیز به سامانه فاصله یاب لیرزی

◀️ تجهیز به رایانه بالستیک

◀️ قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز

◀️ قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق

◀️ امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی

◀️ دارا بودن سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف

◀️ توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب

◀️ تجهیز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک

◀️ حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره

◀️ مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ های الکترونیکی

 
 
 
 
با حضور وزیر دفاع صورت گرفت
رونمایی از اولین موتور برون نصب دریایی
 
وزیر دفاع ضمن حضور در همایش پیشرانه‌های دریایی از اولین موتور بنزینی برون نصب دریایی ساخت کشورمان رونمایی کرد و طی سخنانی از عدم تولید کشتی‌های کانتینربر در ایران و خرید آنها از خارج انتقاد کرد.

صبح دیروز در همایش پیشرانه‌های دریایی، اولین موتور بنزینی برون نصب دریایی که به دست متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.
این موتور برون نصب دریایی که «توس» نام دارد قادر است با قدرت 200 اسب بخار، شناورهای مورد نظر را با سرعت 41 نات معادل 74 کیلومتر بر ساعت به حرکت درآورد.
این موتور V شکل، 320 کیلوگرم وزن داشته و دارای 6 سیلندر با حجم 3هزار سی سی است و سامانه‌های روانکاری، خنک کاری، مولد قدرت، انتقال قدرت و الکتریکال از فناوری‌های به کار رفته در موتور توس است.
سردار دهقان در مراسم رونمایی از این محصول با بیان اینکه گسترش دانش بومی‌سازی موتورهای دریایی برای توان‌های بالاتر، تجاری‌سازی موتورهای 200 اسب بخار، دریایی‌سازی موتورهای 400 و 500 اسب بخار و پیاده‌سازی و استقرار آزمایشگاه جامع موتور از برنامه‌های آتی وزارت دفاع در حوزه دریایی است، تصریح کرد: «امیدواریم با توجه به نیاز تعداد 50هزار دستگاه موتور برون نصب بنزینی در مناطق مختلف کشور با انبوه‌سازی این موتور و سایر موتورهای مورد نیاز دریایی بتوانیم گام بلندی در توسعه دریایی کشور و رفع نیازهای این بخش برداریم.»
همچنین سردار حسین دهقان طی سخنانی در همایش پیشرانه‌های دریایی، با طرح این سؤال که چرا ما بعد از ٣٨ سال از عمر انقلاب دچار کمبودهایی در بخش‌هایی از فناوری و صنعت هستیم، اظهار داشت: «اولین یا مهم‌ترین عامل که برای اجرای هر برنامه و دستیابی به هر هدفی باید وجود داشته باشد، عزم و اراده و سپس اهداف روشن و قابل سنجش است.»
دهقان افزود: «برای مثال در بحث پیشرانه‌ها می‌گوییم می‌خواهیم در سطح جهانی دارای زیرساخت‌های آن باشیم؛ این خیلی خوب است اما اگر مشخص نکنیم که تا چه زمانی باید به آن دست یابیم هرسال وقت خود را تلف خواهیم کرد و اتفاقی نخواهد افتاد لذا اهداف باید روشن و قابل سنجش باشد.»
وزیر دفاع خاطرنشان کرد: «ما باید قادر به شناسایی درست اهداف و توانمندی‌ها و مدیریت درست سیستم باشیم تا به اهداف برسیم. نباید بدون در نظر گرفتن الزامات و توانمندی موجود، در انجام پروژه‌ها عجله کرد.»
سردار دهقان گفت: «تا وقتی ظرفیت پذیرش و توان جذب یک تکنولوژی در زیرساخت‌ها نباشد، دریافت یا انتقال هرنوع فناوری به داخل ابتر خواهد بود زیرا در آن صورت برای استفاده، نیازمند حضور طراح آن سیستم هستیم.»
وزیر دفاع اظهار داشت: «بیش از 12سال است که قرار است 8 فروند کشتی کانتینربر تولید کنیم اما در یک سیکل معیوب کاهنده و کشنده درگیر شدیم و این کار انجام نشده است زیرا اولین راهی که همواره به نظر می‌رسد، خرید از خارج است.»
به گزارش فارس، سردار دهقان در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: «ما کمترین توسعه فناوری را در حوزه دریایی داشته‌ایم. علی‌رغم اینکه این حوزه استعداد بسیار زیادی در پیشرفت دارد اما متاسفانه توجه خوبی به این حوزه نشده است.»
وی در خصوص اهمیت پیشرانه‌ها نیز با بیان اینکه در این حوزه باید به مولفه‌هایی نظیر قدرت و قابلیت مانور، حرکت به سمت پلت‌فرم‌ها، اتکا به توان داخلی و عدم توقف تحقیق و پژوهش توجه کرد، گفت: «با توجه به قابلیت‌ها و داشته‌های خودمان باید مسیر راه خودمان را ترسیم و پیش ببریم و معتقدیم در شناورهای سنگین و زیردریایی‌ها بایستی از انرژی هسته‌ای استفاده کنیم.»

 
 
 
 
 
پس از پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ پیشرفته RQ170، ایران 2 پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌یگرآمریکایی را شکار کرد‌‌‌‌‌‌‌‌
رونمایی از صاعقه؛ جدیدترین پهپاد ایرانی
5 سال پس از شکار پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ فوق‌پیشرفته RQ170 آمریکایی توسط سپاه پاسد‌‌‌‌‌‌‌‌اران انقلاب اسلامی، ایران توانست د‌‌‌‌‌‌‌‌و پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ پیشرفته د‌‌‌‌‌‌‌‌یگر آمریکایی را نیز شکار کند‌‌‌‌‌‌‌‌.

صادقان/این پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ های غنیمتی MQ-C1 و SHADOW2000 نام د‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌ و اولین تصاویر آن ها روز شنبه از سوی نیروی هوافضای سپاه پاسد‌‌‌‌‌‌‌‌اران انقلاب اسلامی منتشر شد‌‌‌‌‌‌‌‌. هر چند‌‌‌‌‌‌‌‌ هنوز مشخص نیست سپاه این پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ ها  را چه زمانی و چگونه به د‌‌‌‌‌‌‌‌ست آورد‌‌‌‌‌‌‌‌ه است ولی اظهارات فرماند‌‌‌‌‌‌‌‌ه هوافضای سپاه د‌‌‌‌‌‌‌‌رباره پیشرفت‌های ایران د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌های پنهان‌کار و بمب‌افکن د‌‌‌‌‌‌‌‌ر تراز کشورهای اول جهان و همچنین تمایل روس‌ها برای به د‌‌‌‌‌‌‌‌ست آورد‌‌‌‌‌‌‌‌ن د‌‌‌‌‌‌‌‌انش ایران د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ها، احتمال د‌‌‌‌‌‌‌‌ستیابی ایران به قابلیت نفوذ د‌‌‌‌‌‌‌‌ر سیستم هد‌‌‌‌‌‌‌‌ایت و راهبری پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ها را تقویت می‌کند‌‌‌‌‌‌‌‌. به گزارس سپاه‌نیوز، سرد‌‌‌‌‌‌‌‌ار امیرعلی حاجی‌زاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه، فرماند‌‌‌‌‌‌‌‌ه نیروی هوافضای سپاه د‌‌‌‌‌‌‌‌ر آیین بازد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌بیر شورایعالی امنیت ملی از خطوط تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ و نمایشگاه توانمند‌‌‌‌‌‌‌‌ی‌های پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ی نیروی هوافضای سپاه و رونمایی از جد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ترین پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ رزمی این نیرو د‌‌‌‌‌‌‌‌ر تبیین مزیت‌ها و سطح کارآیی تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ات د‌‌‌‌‌‌‌‌فاعی کشور بویژه د‌‌‌‌‌‌‌‌ر نیروی هوافضای سپاه خاطرنشان کرد‌‌‌‌‌‌‌‌: ما امروز سامانه‌ها و تجهیزاتی بهتر از مد‌‌‌‌‌‌‌‌ل‌های آمریکایی ساخته‌ایم و این هزینه‌هایی است که آمریکایی‌ها برای همسایگی با ما آن را پرد‌‌‌‌‌‌‌‌اخته‌اند‌‌‌‌‌‌‌‌! ما توانسته‌ایم با غنیمت گرفتن پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌های آنان به این سطح از قد‌‌‌‌‌‌‌‌رت د‌‌‌‌‌‌‌‌ر پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ بومی برسیم و ان‌شاءالله ملت ایران روزی را شاهد‌‌‌‌‌‌‌‌ خواهند‌‌‌‌‌‌‌‌ بود‌‌‌‌‌‌‌‌ که قد‌‌‌‌‌‌‌‌رتی معاد‌‌‌‌‌‌‌‌ل موشکی د‌‌‌‌‌‌‌‌ر بخش هواپیماهای بد‌‌‌‌‌‌‌‌ون سرنشین د‌‌‌‌‌‌‌‌اشته باشند‌‌‌‌‌‌‌‌. وی د‌‌‌‌‌‌‌‌ر تشریح ابعاد‌‌‌‌‌‌‌‌ اهمیت هواپیماهای بد‌‌‌‌‌‌‌‌ون سرنشین د‌‌‌‌‌‌‌‌ر جنگ‌های امروز بیان د‌‌‌‌‌‌‌‌اشت: امروز هواپیماهای بد‌‌‌‌‌‌‌‌ون سرنشین مأموریت‌های متنوعی د‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه‌های پد‌‌‌‌‌‌‌‌افند‌‌‌‌‌‌‌‌، راد‌‌‌‌‌‌‌‌ار، موشک و د‌‌‌‌‌‌‌‌ریا هرگونه تسلیحاتی که نام ببرید‌‌‌‌‌‌‌‌، مأموریت منحصر به فرد‌‌‌‌‌‌‌‌ی د‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌ و تنها ابزاری که د‌‌‌‌‌‌‌‌ر همه این حوزه‌ها و حتی بیشتر از آن می‌تواند‌‌‌‌‌‌‌‌ ایفای نقش و مأموریت کند‌‌‌‌‌‌‌‌، پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ است. فرماند‌‌‌‌‌‌‌‌ه نیروی هوافضای سپاه افزود‌‌‌‌‌‌‌‌: پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ هم د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ اطلاعات، هم د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه رزم پد‌‌‌‌‌‌‌‌افند‌‌‌‌‌‌‌‌ی و هم د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه رزم تهاجمی، نقش مهمی را ایفا می‌کند‌‌‌‌‌‌‌‌ و براساس همین قابلیت‌هاست که کشورهای غربی سرمایه‌گذاری سنگین و هنگفتی را د‌‌‌‌‌‌‌‌ر تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ هواپیماهای بد‌‌‌‌‌‌‌‌ون سرنشین کرد‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌‌‌‌‌. سرد‌‌‌‌‌‌‌‌ار حاجی‌زاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه با تأکید‌‌‌‌‌‌‌‌ بر اینکه ما امروز د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ صاحب اید‌‌‌‌‌‌‌‌ه، فناوری و صنعت هستیم و با ترکیب آن با روش‌های جنگ نامتقارن، طراحی و تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ آن را براساس اید‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌های عملیاتی و روش‌های خاص و انحصاری خود‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام می‌د‌‌‌‌‌‌‌‌هیم، تصریح کرد‌‌‌‌‌‌‌‌: ما د‌‌‌‌‌‌‌‌ر حوزه پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌ر تراز 4 کشور اول جهان هستیم ولی د‌‌‌‌‌‌‌‌ر برخی امور آمریکایی‌ها همتراز ما هستند‌‌‌‌‌‌‌‌ و این موضوع د‌‌‌‌‌‌‌‌ر بخش هواپیماهای بد‌‌‌‌‌‌‌‌ون سرنشین پنهان‌کار و بمب‌افکن‌ها مصد‌‌‌‌‌‌‌‌اق د‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌، د‌‌‌‌‌‌‌‌ر واقع آمریکایی‌ها د‌‌‌‌‌‌‌‌ر تلاش هستند‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌ر این بخش همتراز ما شوند‌‌‌‌‌‌‌‌.
صاعقه با بمب‌های نقطه‌زن
پس از شکار پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ آمریکایی RQ170 (جانور قند‌‌‌‌‌‌‌‌هار) د‌‌‌‌‌‌‌‌ر آذرماه سال 90، ایران اعلام کرد‌‌‌‌‌‌‌‌ نمونه ایرانی این پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ را می‌سازد‌‌‌‌‌‌‌‌. آبان‌ماه سال93 د‌‌‌‌‌‌‌‌ر جریان بازد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ فرماند‌‌‌‌‌‌‌‌ه معظم کل قوا از نمایشگاه د‌‌‌‌‌‌‌‌ستاورد‌‌‌‌‌‌‌‌های نیروی هوافضای سپاه، نمونه ایرانی جانور قند‌‌‌‌‌‌‌‌هار با عنوان «سیمرغ»رونمایی شد‌‌‌‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌‌‌‌یروز نیز سپاه از پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ «صاعقه» که د‌‌‌‌‌‌‌‌ر کلاس پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌های سیمرغ ساخته شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه است، رونمایی کرد‌‌‌‌‌‌‌‌. یکی از ویژ‌گی‌های این پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ قابلیت حمل موشک است. بمب‌های این پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ که پیش از این روی بالگرد‌‌‌‌‌‌‌‌ شاهد‌‌‌‌‌‌‌‌ 285 نصب شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه، محصولی از کلاس‌های موشک‌ سد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ است که سپاه موفق به تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ آن شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه است. فرماند‌‌‌‌‌‌‌‌ه هوافضای سپاه با اشاره به خطوط تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ بمب‌افکن‌های خانواد‌‌‌‌‌‌‌‌ه سیمرغ، «صاعقه» را به عنوان جد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ترین پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ رزمی ایرانی، د‌‌‌‌‌‌‌‌ستاورد‌‌‌‌‌‌‌‌ «نهراسید‌‌‌‌‌‌‌‌ن از تهد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ها» د‌‌‌‌‌‌‌‌انست و گفت: این پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ که د‌‌‌‌‌‌‌‌ر شعاع د‌‌‌‌‌‌‌‌وربرد‌‌‌‌‌‌‌‌ و فواصل د‌‌‌‌‌‌‌‌ورد‌‌‌‌‌‌‌‌ست قاد‌‌‌‌‌‌‌‌ر است 4 نقطه و هد‌‌‌‌‌‌‌‌ف را با بمب‌های هوشمند‌‌‌‌‌‌‌‌ نقطه‌زن با د‌‌‌‌‌‌‌‌قت مورد‌‌‌‌‌‌‌‌ اصابت قرار د‌‌‌‌‌‌‌‌هد‌‌‌‌‌‌‌‌ و سالم به محل پرواز بازگرد‌‌‌‌‌‌‌‌د‌‌‌‌‌‌‌‌، جد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ترین پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ ایران است. سرد‌‌‌‌‌‌‌‌ار حاجی‌زاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه تصریح کرد‌‌‌‌‌‌‌‌: «صاعقه» جد‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌ترین پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ ایران د‌‌‌‌‌‌‌‌ر سری سیمرغ است، بعد‌‌‌‌‌‌‌‌ از این هم قرار نیست متوقف شویم. د‌‌‌‌‌‌‌‌شمن د‌‌‌‌‌‌‌‌ر مسیر د‌‌‌‌‌‌‌‌شمنی پیش می‌رود‌‌‌‌‌‌‌‌، ما هم باید‌‌‌‌‌‌‌‌ برای تقویت بنیه خود‌‌‌‌‌‌‌‌ برای د‌‌‌‌‌‌‌‌فاع برابر د‌‌‌‌‌‌‌‌شمن، مسیر خود‌‌‌‌‌‌‌‌ را اد‌‌‌‌‌‌‌‌امه بد‌‌‌‌‌‌‌‌هیم. سرد‌‌‌‌‌‌‌‌ار حاجی‌زاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ RQ170 آمریکایی یا همان «سیمرغ» را موجب حیرت و عصبانیت آمریکایی‌ها د‌‌‌‌‌‌‌‌انست و افزود‌‌‌‌‌‌‌‌: سیمرغ ایرانی بحمد‌‌‌‌‌‌‌‌الله د‌‌‌‌‌‌‌‌ر مقیاس و اند‌‌‌‌‌‌‌‌ازه‌های مختلف برای انجام ماموریت‌های متنوع تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه است. اد‌‌‌‌‌‌‌‌امه تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ این پهپاد‌‌‌‌‌‌‌‌ راهبرد‌‌‌‌‌‌‌‌ی و بومی را براساس اید‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌های عملیاتی و متناسب با نیازهای خود‌‌‌‌‌‌‌‌ سفارش می‌د‌‌‌‌‌‌‌‌هیم و عزیزان د‌‌‌‌‌‌‌‌ر بخش تحقیقات و تولید‌‌‌‌‌‌‌‌ با سرعت غیر قابل باور به آن پاسخ می‌د‌‌‌‌‌‌‌‌هند‌‌‌‌‌‌‌‌. فرماند‌‌‌‌‌‌‌‌ه نیروی هوافضای سپاه د‌‌‌‌‌‌‌‌ر پایان د‌‌‌‌‌‌‌‌ر بیان میزان و چگونگی اقتد‌‌‌‌‌‌‌‌ار د‌‌‌‌‌‌‌‌فاعی کشور گفت: قد‌‌‌‌‌‌‌‌رت ایران را ما نباید‌‌‌‌‌‌‌‌ بگوییم، آنچه امروز د‌‌‌‌‌‌‌‌ارید‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌بینید‌‌‌‌‌‌‌‌، مرد‌‌‌‌‌‌‌‌م عزیزمان لمس می‌کنند‌‌‌‌‌‌‌‌. امنیت امروز نتیجه قد‌‌‌‌‌‌‌‌رت ایران است، لمس‌کرد‌‌‌‌‌‌‌‌نی به گفتن ما نیست. د‌‌‌‌‌‌‌‌ر واقع آن چیزی که د‌‌‌‌‌‌‌‌یگران از بیرون مرزها می‌گویند‌‌‌‌‌‌‌‌ و آنچه د‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌اخل از نزد‌‌‌‌‌‌‌‌یک حس می‌کنیم، این نتیجه همین قد‌‌‌‌‌‌‌‌رت است که به فضل خد‌‌‌‌‌‌‌‌اوند‌‌‌‌‌‌‌‌ محفوظ خواهد‌‌‌‌‌‌‌‌ ماند‌‌‌‌‌‌‌‌.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
همزمان با هفته دفاع مقدس و با حضور وزیر دفاع
موشک ذوالفقار به تولید انبوه رسید
 
همزمان با هفته دفاع مقدس و با حضور سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، خط تولید موشک بالستیک ذوالفقار افتتاح شد.
موشک سوخت جامد، تاکتیکی و نقطه‌زن ذوالفقار، موشکی با برد 700 کیلومتر است. این موشک ضدجمینگ بوده و قرار است تا پایان سال جاری در اختیار نیروهای مسلح قرار گیرد.
موشک ذوالفقار، اولین بار در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندرعباس رونمایی شده بود.
سردار دهقان در مراسم افتتاحیه این خط تولیدی طی سخنانی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تبریک 5 مهر سالروز شکست حصر آبادان در عملیات پیروزمند ثامن‌الائمه اظهار داشت: در چارچوب تدابیر فرماندهی معظم کل قوا و نامه ریاست محترم جمهور مبنی بر تقویت و توسعه توان رزم موشکی، موشک تاکتیکی ذوالفقار که تمامی مراحل تحقیقات، طراحی و ساخت آن به دست پر توان محققان و متخصصان زبده و کارآمد سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت گرفته پس از انجام آزمایش‌های موفق امروز شاهد افتتاح خط تولید آن هستیم.
وزیر دفاع در تشریح ویژگی‌های موشک ذوالفقار گفت: موشک ذوالفقار موشکی زمین به زمین، مایل پرتاب، یک مرحله‌ای و با سوخت جامد مرکب است که قادر می‌باشد اهداف خود را تا فاصله 700 کیلومتری مورد اصابت قرار داده و منهدم کند.
سردار دهقان برخورداری از سکوی پرتاب متحرک و خودکششی، رادار گریزی، قابلیت نقطه‌زنی، سبک و تاکتیکی بودن را از دیگر ویژگی‌های موشک ذوالفقار برشمرد و تصریح کرد: با الحاق این موشک به سازمان رزم نیروهای مسلح، قدرت و توان رزم موشکی آنان به نحو قابل توجه و چشمگیری افزایش می‌یابد.
وی با بیان اینکه افزایش قدرت بازدارندگی از راهبردهای اصلی وزارت دفاع به شمار می‌رود، گفت: طراحی و ساخت موشک تاکتیکی و مهم ذوالفقار که در شرایط تحریم در بخش دفاع صورت پذیرفته، نشان از اراده و عزم دانشمندان، محققان و متخصصان وزارت دفاع برای افزایش قدرت بازدارندگی موثر کشورمان می‌باشد.
وزیر دفاع از سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع به‌عنوان نماد اراده ملی برای تولید قدرت دفاعی یاد کرد و افزود: این اراده قوی از ابتدای جنگ تحمیلی و با موشک باران شهرهای کشورمان توسط صدام ملعون و حامیان ملعونه‌اش شکل گرفت و امروز به قدرتی تبدیل شده است که زورگویان احساس تهدید می‌کنند، همان راهبردی که فرماندهی معظم کل قوا اخیرا در جمع مسئولان وزارت دفاع ترسیم و بیان فرمودند که توان دفاعی و تهاجمی را افزایش دهید تا زورگویان احساس تهدید کنند.
به گزارش تسنیم، دهقان، مجموعه دستاوردهای وزارت دفاع در حوزه موشکی را حاصل تجارب ارزشمند دوران دفاع مقدس ذکر کرد و خاطرنشان کرد ایثار و مقاومت، پویایی، پایداری، ابتکار و خلاقیت و تلاش و مجاهدت مردم و نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس گنجینه پایان‌ناپذیری است که می توان با پشتوانه آن کشور را در حوزه‌های مختلف و متنوع به سمت خود اتکایی و پیشرفت و تعالی سوق داد.
وی در پایان با تبریک این دستاورد ارزشمند به محضر فرماندهی معظم کل قوا و ملت رشید و مقاوم ایران اسلامی از دست اندرکاران تحقیقات، طراحی ، ساخت و تولید انبوه موشک ذوالفقار تشکر و قدردانی نمود و تاکید کرد، انشالله موشک ذوالفقار بسان ذوالفقار مولای متقیان امیرالمومنان حضرت علی(ع) دست هر متجاوز و زورگویی را از تهاجم و تجاوز به این سرزمین مقدس قطع نماید.
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 معادلات آمریکا در آب های منطقه پیچیده تر شد
رونمایی از شناور تندرو در خلیج فارس
 
صادقان/در حالی که این روز ها مقامات آمریکایی به شدت از موضع ضعف به رویارویی هایشان با سپاه در خلیج فارس می پردازند و در این زمینه حتی درخواست گفت وگو می کنند، یکی دیگر از عناصر قدرت دریایی ایران، به مرحله عملیاتی رسید تا کار آمریکایی ها در نبرد های احتمالی با ایران در خلیج فارس پیچیده تر شود. آن ها که همیشه از شناور های تندروی سپاه ضربه خورده اند، شاهد بودند که جدیدترین نسل این شناور های تندروی سپاه که قابلیت حمل بالگرد و 100 نفر را به صورت همزمان دارد و سرعت آن به حدود 28 نات بر ساعت (تقریباً معادل تندروترین شناور آمریکایی) می رسد، به نیروی دریایی سپاه الحاق شد.
فدوی: در خلیج مکزیک با آمریکا مذاکره می کنیم!
دریادار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه طی سخنانی در این مراسم به اظهارات اخیر فرماندهان دریایی آمریکایی مبنی بر لزوم مذاکره با مقامات سپاه واکنش نشان داد و گفت: «سال هاست که آمریکایی ها درخواست دارند در خلیج فارس با نیروی دریایی سپاه ارتباط مستقیم داشته باشند ولی حضور آن ها در این منطقه را عامل ناامنی می دانیم و به آن ها هم اعلام کردیم که نیازی به حضور شما در این منطقه نیست و حضور شما عامل ناامنی و شرارت است و زمانی که در خلیج مکزیک حضور یافتیم حاضر به مذاکره با شما هستیم.» این اظهارات واکنشی بود به سخنان دریادار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا که 2 روز پیش با اشاره به رویارویی اخیر میان شناور های جنگی ایران و آمریکا در آب های خلیج فارس تاکید کرده بود: دو کشور باید برای اجتناب از خطا های محاسباتی خطرناک بر سر برخی قواعد رفتاری به توافق برسند.
ادعا های یک ماه گذشته آمریکایی ها غیرواقع است
به گزارش فارس فدوی با اشاره به فضاسازی ها و ادعا های اخیر مقامات آمریکایی افزود: «طی یک ماه گذشته ادعا هایی از سوی آمریکایی ها مطرح شده است که همه موارد مطرح شده به آن صورتی که مقامات آمریکا، پنتاگون و وزارت خارجه و وزارت دفاع آن ها اعلام کرده اند غیر واقع است.»  وی اضافه کرد: در صحنه دریا به هیچ وجه چنین اتفاقاتی روی نداده است و اصل خبر های آنها دروغ است. در این مراسم سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران نیز طی سخنانی تأکید کرد: ما در توسعه قدرت دفاعی و بازدارندگی خود هرگز متوقف نمی شویم.
مزیت های شناور جدید سپاه
شناور موسوم به شهید ناظری که دیروز به آب انداخته شد، برد بلند و قابلیت حمل بالگرد را دارد. این شناور جدید ترین نوع از بدنه شناور های روز دنیا با قابلیت دریانوردی در امواج خروشان و نشست و برخاست بالگرد است به طوری که فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به توان عملیاتی بالای آن تأکید کرده بود: «نیروی دریایی سپاه برنامه ای به تصویب رسانده که این پروژه ها مقدمه ای برای پروژه های بزرگتری است و سال 95 شروع این پروژه بزرگ است.» به گزارش تسنیم این شناور، بزرگترین شناور آلومینیومی ساخت کشور با شکل بدنه پیشرفته و روز دنیاست که قابلیت دریانوردی در امواج خروشان و حمل همزمان 100 نفر و بالگرد را دارد. شناور شهید ناظری با ابعاد طول 55 متر، عرض 14.1 متر، ارتفاع 13 متر و آبخور 15 متر برد دریانوردی 10هزار کیلومتر را دارد. وزن سازه شناوربالگردبر شهید محمد ناظری 90 تن و وزن کل آن 240 تن و  سرعت بیشینه آن 28 نات دریایی (حدود 51 کیلومتر برساعت) است. این شناور توسط محققان کشورمان بدون هیچگونه وابستگی به خارج طراحی، ساخته و تجهیز شده است . به گفته دریادار فدوی این شناور به ناوگان منطقه یکم نیروی دریایی سپاه ملحق می شود تا امکان حضور قدرتمند نیروی دریایی سپاه را در آب های آزاد و اقیانوس ها فراهم کند.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

رونمایی از نخستین موتور توربوجت ایرانی

 

 

 صادقان/همزمان با 31 مرداد روز صنعت دفاعی در مراسمی که به همین مناسبت با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، جمعی از مدیران ارشد، دانشمندان و متخصصان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و شبکه همکاران صنعتی - تحقیقاتی برگزار شد، نخستین موتور توربوجت ملی هواپیما با نام اوج رونمایی شد.

سردار دهقان در جمع خبرنگاران در تشریح این دستاورد درخشان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طی سخنانی اظهار داشت: موتور توربوجت ملی «اوج» که در اجرای فرمان فرمانده معظم کل قوا و با دستان با کفایت دانشمندان، طراحان و متخصصان صنعت دفاعی ساخته شده، یکی از پیچیده ترین محصولات هوایی است که بدون هیچگونه مشارکت خارجی چه در حوزه دانشی و چه در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری طراحی و در سال اقدام و عمل اولین نمونه ساخته شده آن به منصه ظهور رسید.

سردار دهقان گفت: با نهایی شدن ساخت این محصول علاوه بر قطع رشته های وابستگی به اینگونه موتورهای هوایی، جمهوری اسلامی ایران در زمره 8 کشور صاحب دانش طراحی و فناوری ساخت این دسته از موتورها قرار گرفت.

وی با بیان اینکه موتور هواپیما قلب پرنده محسوب می‌شود، اظهار داشت: نخستین موتور توربوجت ملی، قابلیت عملکرد پروازی تا ارتفاع 50 هزار پا را دارا بوده و مجهز به سامانه های متعددی است که در شرایط مختلف عملیاتی و محیطی از توانمندی بالایی برخوردار است و قابلیت نصب بر روی انواع پرنده‌های با وزن برخاست حداکثر 10 تن را دارا می باشد.

وزیر دفاع گفت: موتور توربو جت اوج با بیش از 14 هزار قطعه و با فناوری بسیار پیچیده موجب ایجاد یک جهش بلند در دانش طراحی و فناوری ساخت در صنعت هوایی کشور گردیده و به عنوان یک پلتفرم مرجع می تواند زمینه ورود کشور به فاز طراحی و ساخت موتورهای توربوفن و توربوشفت نیمه سنگین و سنگین کلاس هوایی و صنعتی را فراهم کند.

سردار دهقان اضافه کرد: دستیابی به فناوری تولید پره های توربین به روش ریخته گری دقیق در خلاء را از مهمترین فناوری های حاصل شده در روند ساخت اولین موتور توربوجت ملی عنوان کرد که بومی سازی برخی از سوپر آلیاژهای کلاس هوایی از دیگر دستاوردهای نخستین موتور بومی توربوجت ملی «اوج» می باشد.

وی با حائز اهمیت توصیف کردن دستاورد رونمایی شده گفت: دستیابی به دانش بومی طراحی و فناوری ساخت قطعات گردنده موتور توربوجت شامل محور اصلی، دیسک های توربین، اسپول های جلویی و عقبی کمپرسور و دیسک کمپرسور با همت و تلاش دست اندرکاران و متخصصان صنایع هوایی میسر گردیده است.

سردار دهقان با اشاره به اینکه با طراحی و ساخت نخستین نمونه موتور توربوجت ، جمهوری اسلامی ایران از نظر علمی و فناوری های نوین از جایگاه رفیعی در سطح منطقه و جهان برخوردار می شود تصریح کرد، افزایش باور و اعتماد به نفس ملی نسبت به دانش فنی جوانان این مرز و بوم و تلاش در جهت تسریع روند پیشرفت های دفاعی به منظور صیانت از حریم هوایی و منافع ملی کشور و نیز الهام بخشی و امید آفرینی به عنوان الگوی اسلامی پیشرفت از مشخصه های بارز و دستاوردهای کلان طراحی توربوجت ملی اوج محسوب می گردد.

وی ، ایجاد زنجیره طراحی و تولید متشکل از سازمان های زیرمجموعه وزارت دفاع، دانشگاه ها، مراکز علمی و فناوری و شرکت های خصوصی دانش بنیان، برای تحقق این دستاورد ملی را نشان از ابعاد گسترده این پروژه و عزم وزارت دفاع برای بکارگیری ظرفیت های کشور در راستای تولید قدرت دفاعی، اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی ذکر کرد.

سردار دهقان در پایان ضمن گرامیداشت روز صنعت دفاعی و هفته دولت با تشکر و قدردانی از تدابیر و حمایت های فرمانده ی معظم کل قوا، ریاست محترم جمهور و زحمات مدیران، دانشمندان ومتخصصان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع، نیروی هوایی ارتش ج.ا.ایران و شبکه گسترده همکاران صنعتی–تحقیقاتی که با روحیه، تلاش و مدیریت جهادی این افتخار ملی را رقم زدند تأکید کرد: باید در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده با شتاب بخشیدن به تحقق این گونه فناوری های راهبردی، فرامین معظم له را با قدرت و صلابت اجرا نموده، اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور را عملیاتی کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

با حضور رئیس جمهور

سامانه موشکی «باور373» رونمایی شد 

سامانه بومی پدافند هوایی «باور373» با حضور رئیس جمهور به نمایش درآمد.

 

به گزارش خبرگزاریفارس، سامانه موشکی پدافند هوایی برد بلند «باور373» با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در تهران رونمایی شد.

ساخت این سامانه موشکی بومی پس از بدعهدی روس‌ها در تحویل سامانه S-300 در سال 2007 در دستور کار قرار گرفت که به اذعان فرماندهان نیروهای مسلح، عملکردی مشابه S-300 دارد.

در رژه ارتش در 29 فروردین 1388، اولین بار ماکتی از سامانه پدافندی بُرد بلند ایرانی به نمایش درآمده بود که بازتاب فراوانی در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

خودروی سنگین «ذوالجناح» که در اردیبهشت سال 92 رونمایی شد، به عنوان خودروی کشنده «باور373» اعلام شده بود که دارای 5 محور (10 چرخ) فعال است.

این خودرو چند منظوره قابلیت عبور از رودخانه تا عمق 1.5 متر، حداکثر ظرفیت بار 30 تن، حمل محموله با طول 10.5 متر، حداکثر شیب روی 35درصد، حداکثر شیب روی طولی 20درصد، وزن خالص 21 تن و سامانه تعلیق مستقل است.

بنا بر اعلام‌های قبلی، از موشک‌های «صیاد» در سامانه باور 373 استفاده می‌شود.