گفتگوی صادقان با بازنشسته كرجی "صفر امین زی"

دوران بازنشستگی را با پرورش شترمرغ سپری می كنم

 

 

هنوز روحیه جهادی دوران دفاع مقدس را دارد. با همین روحیه به عرصه ی" تولید و اشتغال كشور" وارد شده.11 سال است كه در زادگاهش روستای نمكلان شهرستان كرج مشغول پرورش شترمرغ می باشد.

صادقان/ هنوز روحیه جهادی دوران دفاع مقدس را دارد. با همین روحیه به عرصه ی" تولید و اشتغال كشور" وارد شده.11 سال است كه در زادگاهش روستای نمكلان شهرستان كرج مشغول پرورش شترمرغ شده . اخیراً با همكاری دوستش مزرعه «پروار بندی شتر مرغ» در شهرستان قزوین راه اندازی نموده است. «صفر  امین زی» كارآفرین برتر استان البرز شناخته شده است. خبرنگار سایت صادقان با این بازنشسته كرجی در روستایی نمكلان محل پرورش شتر مرغ، مصاحبه ایی انجام داده است كه خلاصه از آن را در ادامه می خوانید:
 

*** در سال 1384 بازنشسته شدم. در همان سال  همزمان با دریافت پاداش بازنشستگی و همچنین سرمایه ای كه در زمان شاغلی پس انداز كرده بودم، با خرید تعدادی شترمرغ كار پرورش را آغازنمودم. خانواده ام بهترین مشوق من در به ثمر رسیدن زحمات چندین ساله بودند. عامل اصلی تمام پیشرفت های من در این پروژه همكاری و همفكری و پشتیبانی خانواده ام بوده است. شغل پدرم كشاورزی بود. من هم علاقه خاصی به كارهای كشاورزی و دامپروری داشتم. 11 سال است در زمینه پرورش شتر مرغ و همچنین باغداری در زمینه هلو و شلیل مشغول به فعالیت هستم.

*روستای  نمكلان یكی از روستاهای شهرستان كرج است. محل تولد و زندگی من در این روستا بوده است. دراین روستا زمین كشاوری داشتیم.این روستای از شرایط آب وهوای مناسبی برای باغداری ودامپروری برخوردار است. به این دلیل تصمیم گرفتم پس از دوران بازنشستگی  در اینجا به فعالیت ادامه دهم.


***با راه اندازی این مجموعه تولیدی، به اقتصاد خانواده و جامعه كمك كرده ام . اشتغال فرزندان یكی از دغدغه های خانواده های پاسداران است، كه بنده با راه اندازی این مزرعه سعی كردم كه شغل مناسبی برای خودم و فرزندانم ایجاد نمایم كه به لطف الهی در این زمینه تاكنون موفقیتهای خوبی كسب نموده ام. علاوه بر این در اینجا دو كارگر به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند. و تعداد بسیاری  از افراد به صورت غیر مستقیم هم ازطریق  محصولات این مزرعه مشغول فعالیت می باشند .

*** با  همكاری دوستم در شهرستان  قزوین، مزرعه «پروار بندی شتر مرغ»  را راه اندازی كرده ایم. و مجموعه فعلی در روستای نمكلان در آینده تنها در بخش جوجه كشی شتر مرغ فعال خواهد شد.

*** صنعت پرورش شتر مرغ در كشور ما یك كار نوپایی است. با مشكلاتی همراه بود. با تبلیغات مناسبی كه در باره  استفاده از محصولات شتر مرغ انجام شده، مشكلات این صنعت كم كم در حال رفع شدن است و اكنون از بحران بیرون آمده ایم و كارمان رونق گرفته است. بازار محصولات شتر مرغ الان در وضعیت بسیار خوبی است .در همه زمینه ها خریداران شتر مرغ وجود دارند. هم از فروش تخم، جوجه، گوشت، چرم و ... كه به لطف خدا این بازار رو به بهتر شدن هم هست.در حال حاضر صنعت پرورش شتر مرغ در ایران به صورت علمی انجام نمی گیرد، علم دامپزشكی «شتر مرغ» به شكل مناسب در مراكز علمی كشور آموزش داده نمی شود. هنوز در ایران دامپزشكی كه تخصص شتر مرغ داشته باشد وجود ندارد. به همین دلیل با بیمار شدن این حیوان به احتمال 70 تا 80 درصد تلف می شود. ایران در ابتدا وارد كننده شتر مرغ بوده  ولی اكنون به عنوان یكی از صادر كنندگان محسوب می شود. علاوه بر این چرم، گوشت و حتی پرهای این حیوان را نیز صادر می كند. كشورهای آسیای میانه، عراق و ...دریافت كننده محصولات ما می باشند.  

 

***به همكاران بازنشسته ام توصیه می كنم، بیكار ننشینند. با توجه به علاقمندی، توانایی و تجربه برای خود و خانواده شان  فعالیتی را شروع نمایند. امروز جهاد ما در كار و تلاش اقتصاد مقاومتی متمركز شده است. افزایش تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان یكی ازنیاز اساسی كشورمان محسوب می شود. با حرف و شعار هم قابل حل نیست. این مشكل با كار روزمره و اداری نیزقابل برطرف شدن نیست. نیاز به همت جهادی و روحیه جهادی زمان دفاع مقدس دارد.

گفتگو از: محمدرضا حسن دوست