سجادسنجابی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 
 
 
 
گفتگو با"سجادسنجابی" پیشكسوت كرمانشاهی
پاسداربازنشسته كشاورز نمونه كشوری
به خاطر تولید 12 تن درهر هكتار كشاورز نمونه كشوری است. اكنون اداره 25 هكتار زمین كشاورزی را برعهده دارد. دروقت برداشت محصول بیش از 60 نفر در زمین های كشاورزیش مشغول كار هستند. سجاد سنجابی پاسدار بازنشسته كرمانشاهی  13سال است كه بازنشسته شده و ازاین دوران به خوبی یاد می كند. نشاط و شادابی امروزخود را در تولید محصولات كشاورزی میداند و معتقد است تولیدمحصول كشاورزی می تواند بهترین كار و فعالیت بعد از بازنشستگی باشد. خبرنگار سایت صادقان گفتگوی كوتاهی با وی انجام داده است كه در ادامه خلاصه از آن را می خوانید:
*بعد از بازنشستگی به چه كاری مشغول شدید؟ 
درحین اینكه می خواستم بازنشسته شوم رفتم خدمت پدرم بهش گفتم شغل شما كشاورزی است و من هم میخواهم در شغل كشاوری مشغول بشوم ایشان هم با استقبال باز از من پذیرفت.
*جطور شد این كار را انتخاب كردید ؟
    قبل ازبازنشستگی كار كشاورزی هم انجام می داد. علاقه به تولید محصولات كشاورزی باعث شد بعد از فراغت از كار رسمی و دولتی ام  دراین كار مشغول شوم. پدرم زمین كشاورزی داشت. و من هم ابراز علاقه كردم و پدرم هم پذیرفت ولی با یك شرط. پدرم با من یك شرط و قراری انجام داد گفت، اگر می خواهی زمین را برای خرید و فروش انجام بدی زمین به شما نمیدم ولی اگر می خواهی كشاورزی كنی هر چقدر دلت می خواهد از زمین های من استفاده كنید. بنده وقتی با درجه سرهنگی بازنشست شدم لباس را بوسیدم كنار گذاشتم و فرمایشات مقام معظم رهبری كه بیشتر در مورد اقتصاد بود وارد شدم و ما اومدیم 25 هكتار از زمین های پدر را جدا كردیم و چاه آبی در اونجا زدیم و مشغول كار شدیم.
*چند هكتار زمین زیر كشت دارید؟
 در مجموع 25 هكتار زمین زیر كشت دارم. تولید گندم  و جو، چغندر، ذرت، ‌سیب زمینی و گوجه فرنگی از مهمترین محصولات سالانه اینجانب است.
*بطور معمول در هر هكتار زمین چه مقدار محصول كشاورزی تولید می كنید؟
در حال حاضر گندم آبی بصورت معمول در هر هكتار 5 تن و متوسط تا 7 تن برداشت میشود . بنده چون خودم بصورت مستقیم روی زمین كار میكنم در سال 1386 بعنوان كشاورز نمونه كشوری معرفی شدم . به جهت اینكه در هر هكتار نزدیك به 12 تن برداشت داشتم این یكی از قدمهای اولم بود كه طی سه سال گذشته انجام داده بودم.
آیا نسبت به این كاری كه انجام می دهید، مورد تشویق  هم قرار گرفته اید؟
 بله از طرف جهاد كشاورزی و وزارت كار و همچنین از طرف عزیزان سپاه مورد تشویق قرار گرفتم به عنوان كار آفرین موفق توانستم در جهت تولید و اشتغالزایی كه شعار رهبر معظم انقلاب  می باشد،قدمهایی را بردارم.
چه علل و عوامل درموفقیت شما  در امر كشاورزی نقش داشته است؟
عوامل موفقیت بنده این هست كه زمین های پدرم در اختیارم قرار گرفت و بدون شك بدون زمین نمی توانستم موفق بشوم و دیگر اینكه خودم علاقه زیادی به كشاورزی داشتم و تلاش و پشت كار زیادی نیز بسیار موثر در موفقیت بنده می باشد. یكی دیگر از عوامل موفقیت من این است كه هر سال طبق نظر كارشناسان كشاورزی بصورت سالانه تنوع كشت دارم تا خاصیت زمین از بین نرود.
*در مزرعه جنابعالی هم اكنون چند نفر مشغول به كار هستند؟
 درحال حاضر 4 نفر بصورت مداوم مشغول كار هستند. بعضی وقتها نیز به 20 نفر هم می رسد. در زمان برداشت محصول به صورت مستقیم 60 نفر كار می كنند. زمانی كه كشت نشاء گوجه فرنگی دارم باید 40 نفر مشغول كار شوند تا زودتر نشاء انجام شود. یا زمان برداشت محصول از افراد بیشتری استفاده می كنم.
*چه توصیه ای برای بازنشستگان سپاه دارید؟
 عرض میكنم بیكار ننشینند و وارد عرصه كار شوند. بیكار ی و نشستن در خانه باعث خستگی و فرسودگی می شود. به توانمندی شان اعتماد كنند. هرپاسدار می تواند به فراخور شغل پدریش فعال شود. حتما انجام یك كاری را برای خودشان دست و پا كنند. كار و فعالیت بیرون از منزل هم شادابی و نشاط روح و روان را به همراه  دارد و هم درآمد خانواده كمك می شود. اگر می خواهید همیشه سرحال و با نشاط باشید كار كنید كار، كار و....
  آخرین سخن
به برادران عزیز سپاهی ام سلام می رسانم و بنده برای ارائه هر نوع كمكی به آنها آمادگی دارم. والسلام
                            با تشکر از همکارانمان در کانون بازنشستگان استان کرمانشاه