فاطمه سیامرزکوهی

 

 
 
 
 
 
كشف داروی هپاتیت C به همّت فرزند بازنشسته گرگانی

 
فرزند بازنشسته گرگانی با اقتباس از دانش ابن سینا تركیبی یافت كه بیماری ویروسی هپاتیت C را درمان می كند.
به گزارش خبرنگارما، فاطمه سیاه مرز كوهی فرزند پاسداربازنشسته گلستانی به همراه راضیه دیندارلو، از محققان مركز تحقیقات گوارش وكبد دانشگاه بقیه الله موفق شدند ماده شیمیایی ای از كیسه صفرای حیوانی وحشی استخراج كنند كه ویژگی آن از بین بردن ویروس هپاتیت c می باشد.
برپایه این گزارش، فاطمه سیاه‎مرزكوهی بانوی بسیجی گلستانی اظهار داشت : پروژه درمان هپاتیت C را از سال 1385 آغاز و پس از گذشت 10 سال به درمان قطعی هپاتیت c دست یافتیم.
 وی خاطرنشان كرد: پروژه درمان هپاتیت C از طب سنتی ابوعلی سینا گرفته شده و مراحل علمی براساس فلوچارت داروسازی FDA آمریكا طی شده است.
مخترع داروی هپاتیت C بیان داشت: سید موید علویان، رئیس مركز تحقیقات گوارش و كبد مركز شبكه هپاتیت كشور به عنوان استاد راهنما، من و راضیه دیندارلو از استان فارس شهرستان مرودشت از مجریان پروژه بودیم.
فاطمه سیاه‎مرزكوهی، یادآور شد: درمان قطعی هپاتیت C، مصرف راحت دارو و طول دوره درمان 21 روزه از مزایای این دارو است.
فرزند پاسدار بازنشسته گلستانی در پایان گفت: پژوهش آنها پس از تایید در چندین مركز تحقیقاتی و دانشگاهی كشور، در سه بیمار مقاوم به درمان از ماده مورد نظر كارآزمایی شد.
استخراج این تركیب از صفرای حیوانی است وغیر سمی بودن این تركیب و خاصیت نابودكنندگی ویروس هپاتیت سی در آزمایشگاه به اثبات رسیده است. به گفته دكتر مهدی صابری استاد فارماكولوژی دانشگاه بقیه الله ، خوراندن این ماده موثر به این بیماران موجب شد كه بار ویروسی در بدن آنها از ۷۴ میلیون ویروس به حدود چهار میلیون برسد و به نوعی این توانایی را داشته است كه بیشتر از ۹۰ درصد ویروسهای هپاتیت سی را در بدن بیماران نابود كند.
دكتر محسن امینی استاد شیمی دارویی دانشگاه علوم پزشكی تهران نیز می گوید : با خالص سازی تركیبی كه از صفرای حیوان به دست می آید به ماده موثری كه چنین قدرت ویروس كشی را دارد ، رسیده ایم و چشم انداز بعدی در این تحقیق ، شناخت ساختمان مولكولی و فضایی این تركیب است كه بتوان آن را در آزمایشگاه تولید كرد.
وی معتقد است حیوانی كه این تركیب از صفرای آن به دست می آید در طبیعت محدود است و لازم است برای تولید انبوه این تركیب برای درمان بیماران ، این ماده به صورت شیمیایی ساخته شود.
هپاتیت سی از بیماری‌های خطرناك ویروسی كبد انسان است كه می تواند به التهاب مزمن كبد ، سیروز كبدی و در موارد محدودی حتی به سرطان كبد منجر شود.
درمان این بیماری در حال حاضر به صورت قطعی امكان پذیر نیست و فقط از اینترفرونها در كنترل این ویروس در بدن استفاده می شود اما دارویی كه بتواند موجب نابودی این ویروس شود تا بحال در دنیا به دست نیامده است.
اینترفرونها در حال حاضر عمدتا وارداتی هستند و بسیار گرانند.
هپاتیت سی از طریق خون آلوده مانند تزریق مواد مخدر ، دریافت خون آلوده و خالكوبی با سوزن آلوده از انسانی به انسانی دیگر منتقل می شود.
لازم به ذكر است خانم سیاه مرزكوهی فرزند سرهنگ پاسدار عباس سیاه مرزكوهی می باشد. وی فارغ التحصیل دانشگاه آزاد تنكابن می باشد و در حال حاضر محقق مركز تحقیقات گوارش و كبد دانشگاه بقیه الله است.