2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کارآفرین و پیشکسون بافقی

 

          

 

 

 

 

 

 کارآفرین وپیشکسوت بافقی در گفت وگو با صادقان مطرح کرد

کارآفرینی شغلی مناسب برای بازنشسته ها

 

توجه به اقلیم، ظرفیت ها و نیازهای هر منطقه یکی از نکات کلیدی کارآفرینی می باشد. "محمدرضا ابراهیمی" با نگاه به این نکته "کارگاه تولید کودهای آلی" احداث نموده و با تولید 4 نوع کود آلی توانسته تولید محصول پسته در منطقه بافق استان یزد را چند برابر نماید. اشتغال زایی و افزایش سرانه تولید از ثمرات فعالیت های این بازنشسته بافقی می باشد. گفت و گوی کوتاهی با این کارآفرین و پیشکسوت جهادی انجام گرفته که ادامه خلاصه از آن را می خوانید:

*بازنشستگی پایان کار نیست، بلکه شروع یک مرحله تازه و مهیج از زندگی به حساب می‌آید. دوران بازنشستگی فرصت جدیدی را برای هر فردی فراهم می کند. کارآفرینی حرکت شغلی بسیار معقول برای افراد بازنشسته است. تجربه کاری طولانی‌مدت به اندازه کافی دانش و اعتماد به نفس به افراد می‌دهد تا کسب‌وکار تازه‌ای راه‌اندازی کنند. اگر کسب‌وکار خودتان را داشته باشید، یعنی می‌توانید برنامه‌های کاری را خودتان تنظیم کنید.

آغاز کار با سرمایه اندک

بعد از دوران بازنشستگی به همراه دوست و همکارم جناب آقای حسین آخوندی شرکتی در سال 1389 بر پایه فعالیت های کشاورزی و صنایع تبدیلی تاسیس نمودیم. شروع کار را در واحدی به مساحت 250 متر مربع و با تولید ورمی کمپوست غنی شده آغاز کردیم. بعد از دو سال با توجه به جو منفی بازار نسبت به این کود و تعطیل و ورشکسته شدن اکثر واحدهای تولیدی با توجه به کیفیت خوب و غنی سازی کود فروش شرکت هر سال افزایش یافت.

ساخت و راه اندازی واحد 5000 متری

در سال 1393 طرحی تحت عنوان واحد 5000 متری تولید کودهای آلی (پلت) به جهاد کشاورزی شهرستان بافق ارایه شد. بعد از یک سال موفق شدیم مجوزهای مورد نیاز را از سازمان های مختلف دریافت کنیم. 130 میلیون وام تومان و نزدیک به 100 میلیون تومان آورده شرکت برای ساخت کارگاه و خرید و ساخت دستگاه های مورد نیاز هزینه شد. تا به امروز این شرکت با تولید 4 نوع محصول مختلف در زمینه کودهای آلی در منطقه جایگاه مناسبی در این زمینه به دست آورده است. با توجه به تبلیغات کم محصولات تولیدی شرکت به استان های همجوار ارسال شده است.

بهره گیری از علم روز

تمرکز ما بر روی اقتصاد مقاومتی است. محصولی که قرار است تولید شود بایستی از علم و دانش روز دنیا استفاده شود به نحوی که با کمترین قیمت و بهترین کیفیت نیازهای کشاورز را تامین نماید. با به کارگیری یکی از دکتران کشاورزی تحصیل کرده در دانشگاه تهران  ما را در رسیدن به این هدف کمک و یاری نمود.

اشتغال زایی برای 4 نفر

حدود دو سال است که فاز اول کارگاه تولید کودهای آلی راه اندازی شده است. با تکمیل فازهای 2 و 3 این کارگاه، اشتغال زایی برای 4 الی 5 نفر فراهم می شود.

پرورش ماهی تیلاپیا

با توجه به اینکه شهرستان بافق تنها شهر ایران است که مجوز پرورش این نوع ماهی را داراست و ایرانیان استقبال زیادی از این نوع ماهی در سال های اخیر داشته اند هدف آینده شرکت احداث و راه اندازی پرورش ماهی تیلاپیا است. که کارهای مقدماتی آن انجام گردیده است.

 

با تشکر از همکاری کانون بازنشستگان سپاه استان یزد که ما را در تهیه این مصاحبه یاری نمودند