نمايش محتويات وب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حسن محمّدی دهنوی

 

 

گفتگوبا "حسن محمّدی دهنوی" آزاده و پیشکسوت اصفهانی

رونق کاربازنشسته با تولید دیوارهای بتنی پیش ساخته

 


از آزادگان دوران 8 سال دفاع مقدس است. قریب به شش سال در اسارت حزب بعث عراق بوده است. به فعالیت بعد از بازنشستگی اش که نگاه می کنی ازدوران اسارتش یک چیزی بیشتر از بقیه درزندگی امروزیش نمود دارد، و آن بهره برداری بهینه از مدیریت زمان است. "حسن محمّدی دهنوی" که اهل استان اصفهان است، در تولید "دیوارهای بتنی پیش ساخته" به این نکته مهم علمی توجه کرده و همین عامل باعث رونق کار و فعالیت جدیدش در دوران بازنشستگی اش شده است. این کارآفرین نمونه 11 سال است که این کارگاه تولیدی را راه اندازی کرده و هم اکنون بیش از 30 نفر به صورت مستقیم و بیش از 100 نفربه صورت غیر مستقیم در آن مشغول به فعالیت می باشند. خبرنگار سایت صادقان با این آزاده و بازنشسته اصفهانی گفتگویی انجام داده که خلاصه ایی ازآن را در ادامه می خوانید:

* در سال 1384 بازنشسته شدم. درهمان سال اشتغال جدید ذهنم را مشغول كرد. با توجه به اینكه حضرت امام خمینی"ره" دردوران دفاع مقدس، حضور در جبهه های جنگ را تكلیف شرعی دانستند و با حضور مردم نتیجه جنگ به نفع نظام اسلامی؛ كشور و مردم تمام شد. بعد ازپایان جنگ حضوردرجبهه اقتصادی را ادامه همان راه تشخیص دادم. بر این مبنا با بررسی ابعاد مختلف یك كار تولیدی به یك فعالیت اقتصادی جدید رسیدم، و آن ایجاد و راه اندازی كارگاه تولیدی دیوارهای بتنی پیش ساخته پازلی بود. این كارگاه به نام "شركت سازه بنیاد اسپادانا( سبا) به ثبت رسید و فعالیتش آغاز گردید. این انگیزه قطعاً درراستای اقتصاد مقاومتی و رفع نیاز كشور از بیگانگان و اشتغال زایی می باشد.

*كارتولید دیوارهای بتنی پیش ساخته را با سرمایه اولیه 110 میلیون تومان در سال 1384 شروع نمودم. اكنون بعد 11 سال سرمایه در گردش و امكانات موجود این كارگاه به مبلغ 240 میلیون تومان رسیده است. این کارگاه تولیدی را با ۵ كارگر آغاز نمودم. لكن با توجه به نیازهای ساختمانی و بررسی های به عمل آمده پس از تحقیق، مطالعات و آزمایشات لازم در بازار بر آن شدم تا گامی در جهت توسعه شركت بردارم. با افزودن نیروهای مجرب تولید را با ۳۲ نفربه صورت مستقیم و ۱۰۰ نفر به صورت پاره وقت وغیرمستقیم كارو فعالیت این شركت توسعه پیدا كرد.  شركت ما در بین چند تولید كننده برتر كشور رتبه ممتازه را بدست آورد و مفتخر است با سازمان های بزرگی چون دانشگاهها، صدا و سیمای استانها ، مجتمع فولاد سازی ها، آب و فاضلاب استانها، جمعیت هلال احمراستانها، شهرداری ها و سازمانهای توابع مثل شهرداری ها مثل آرامستان ها، اتوہوس رانی، تاكسی رانی، پاركها در ارتباط می باشد.

*یكی ازمباحث علمی و پیشرفته جهان در امر تولید بهره برداری بهینه از مدیریت زمان است. قطعات پیش ساخته بتنی متشكل از مواد استاندارد دارای قابلیت های مناسبی است كه مورد توجه مسئولین بخش عمران و شهرسازی قرار گرفته است. قطعات پیش ساخته بتنی ازمزیت های بسیار خوبی برخودار است كه به برخی از موارد مهم آن اشاره می كنم:

- دیوار های بتنی پیش ساخته نسبت به سایر دیوار ها دارای تنوع در رنگ و طراحی می باشد.

- نسبت به سایر دیوارها از مصالح كمتری استفاده می نمایند.

- قابل مونتاژ و دمنتاژ هستند و مكرر می توان آنها را در صورت لزوم جابجا نمود.

- مقاوم در برابر سرما و گرما هستند.

- با توجه به وزن كمتر نسبت به سایر دیوارها و توجه به این كه قطعه قطعه بوده و جدا از هم نصب می شوند لذا در مقابل زلزله كاملا مقاوم بوده و در تاثیر بارهای مكانیكی و جانبی بار زلزله برای آنها تعیین كننده نمی باشد.

- در موقع بروز حادثه مثلا برخورد یك ماشین به دیوار قطعات آسیب دیده به راحتی تخلیه و دیوار سالم جدید جایگزین آنها خواهد شد . بدون اینكه سایر قسمتهای دیوار آسیب ببیند یا بتركد.

- دیوار های پیش ساخته بتنی را برای هر نوع آب و هوا می توان تولید نمود و با توجه به تفاوت تركیبات خاك هر محل تدابیر لازم برای اینكه بتن دیوار در مقابل مضرات آنها مقاوم باشد . اندیشیده می شود .

-  دیوار های تولید شده توسط این شركت بصورت پازلی بوده و همین مزیت باعث شده كه بدون نیاز به جرثقیل درزمینهای با شیب زیاد هم قابل نصب باشد.

- تنوع رنگ و تنوع طرح ازویژگی خاص دیوارهای پیش ساخته بتنی این شركت است.

بطور خلاصه سرعت بالا در تولید و نصب، دسترسی آسان، مونتاژ و دمونتاژ قطعات در دفعات مكرر، استحكام بالا، مقاومت در برابر تغییرات جوّی، حوادث طبیعی و سهولت در ترمیم و ... از مزایای این صنعت بتنی می باشد.

*نوع نگاه وبرخورد جامعه با بحث صنعتی سازی و پیش ساخته سازی ابنیه بتنی از نوع عدم شناحت است و به همین دلیل این صنعت هم اكنون با مشكلاتی مواجه است كه به برخی ازآنها اشاره می كنم:

الف) عدم شناخت جامعه حتی جامعه مهندسین با مزایای پیش ساختگی

ب ) عدم وجود قوانین و ضوابط برای حفظ حقوق كسانیكه وارد این عرصه شده اند .

ج )عدم وجود آیین نامه های پیش ساختگی در كشور.

د )جلوگیری از كسانیكه با عدم رعایت اصول فنی و مهندسی اقدام تولید قطعات پیش ساخته بتنی می نمایند و دراصل به آن ضربه می زنند. یعنی نظام مند نمودن صنعت پیش ساختگی در كشور

*پیش نهادم این كه اگر سپاه با توجه به نیاز خرید خود را از این واحد ها صورت دهد. موفقیت این قشر قطعی می باشد ولی افسوس كه سپاه در این خصوص هیچگونه اقدامی صورت نداده و یا اصلا به فكر این قشر نبوده است.

* قشربازنشسته سپاه پاسداران، رزمندگان دوران دفاع مقدس هستند و اكثر قریب به اتفاق آنها از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار بودند و الان هم این ظرفیت و توان در وجودشان موج می زند. این پتانسیل درحد بسیار زیاد وجود دارد و می تواند راه گشای بسیاری از مشكلات كشور و خانواده بزرگ سپاه و بسیج باشد. سپاه پاسداران می تواند این پتانسیل بالفعل را در قالب" ان جی او"  سازماندهی نماید و در اشكال مختلف از این توان استفاده نماید. و كاری كند كه این نیروی عظیم و توانمند به فرسودگی و ناكامی سوق پیدا نكند.

*با توجه به این كه اكثریت پاسداران بازنشسته جزء رزمندگان دوران دفاع مقدس می باشند به نظرم كلمه "پیشكسوتان" به جای "بازنشستگان" زیبنده تر است.

*همكاران عزیزم، فراموش نشود فعالیت و بهره گیری ازتجربیات گذشته بهترین ابزاریست كه می تواند سلامتی روحی، جسمی و فكری آدم ها تضمین نماید. همچنین بازنشستگان عزیزباید فعالیتی را انتخاب كنند كه به شخصیت و جایگاه اجتماعی آنها لطمه ایی  وارد نكند. درصورت لزوم باید راهنمایی شوند كه به كارهای دوراز شان روی نیاورند.

*به عنوان یك كارآفرین توصیه ایم این است. بازنشستگانی كه می خواهند درمیدان تولید به عرصه اقتصادی ورود پیدا كنند. دركنارامكانات مالی و تخصصی خود قبل ازهرچیز اول وضعیت سنی وتوان جسمی خود را مد نظر قراردهند. مواقب باشند كه امروزه ورود به عرصه اقتصادی به برنامه ریزی دقیق تری نیاز دارد. چرا كه تحولات جهانی بركارها و فعالیت های  اقتصادی تاثیر گذاراست و به تبع آن درزندگی تك تك تولید كنندگان نمایان خواهد شد.

*پیشنهادم این است كه سپاه پاسداران كلیه تولید كنندگان ایثارگرو پیشكسوت سراسر كشوررا مورد شناسایی قراردهد وسازمان وتشكیلات سپاه را ملزم كند كه نیازهای تجهیزاتی، خوراكی و.... خود را از این تولید كنندگان خریداری  نمایند. این كارضمن اینكه به تولیدات داخلی و اشتغال به كارجوانان را فراهم می كند،  كمك بزرگی به معیشت و اقتصاد بازنشستگان خواهد بود.