گفت گوی صادقان با بازنشسته شیرازی " اكبر صحرایی"

مشغول نگارش كتاب سردار شهید مدافع حرم هستم

 

در دوران بازنشستگی 25 عنوان كتاب تألیف داشته ام كه سه مورد آن در 12 جشنواره ادبی كشوری مقام آورده است.

صادقان /بازنشسته پاسدار"اكبر صحرایی"  نویسندگی را با نقل خاطرات كوتاه جنگ شروع كرد. با كتاب های" كانال و مهتاب" و "هزار و نه"  به صورت حرفه ای وارد دنیای نویسندگی شد . اهل شیراز است و لیسانس مدیریت دارد. وی 55 سال سن دارد و در طول دوران بازنشستگی موفق شده  25 جلد كتاب منتشر نماید. به گفته صحرایی حركت در جهت دفاع مقدس  مسیر زندگی اش را تغییر داده و با نوشتن خاطرات این دوران دِین خود نسبت به شهدا و رزمندگان ادا می نماید. با این نویسنده و رزمنده دوران دفاع مقدس گفتگویی كوتاهی انجام داده ایم كه در ادامه می خوانید:
*اولین جرقه های  نوشتن چگونه در ذهن شما زده شد و چگونه به نویسندگی علاقمند شدید ؟

پیش از انقلاب اسلامی مطالعه را به صورت جدی با داستان‌های محمود حكیمی، جلال آل احمد و آثار كلاسیك جهان آغاز كردم. نوشتن را مدیون جنگ می‌دانم.  دفاع مقدس مسیر زندگی‌ام را تغییرداد و مرا به سوی  تألیف و نگارش سوق داد. این تجربه به من كمك كرد تا از یك نویسنده تازه ‌كار به یك نویسنده حرفه‌ای تبدیل شوم. درابتدای نویسندگی،  خاطرات جبهه خود و دوستانم را برای مجلات و روزنامه‌های محلی نوشتم. در مرحله دوم ضمن مطالعه كتاب‌های تخصصی ادبیات داستانی؛ خاطراتم را به مناسبت‌های هفتۀ دفاع مقدس، هفتۀ بسیج و ... به روزنامه‌های كثیرالانتشار كشور فرستادم. و تعدادی از نوشته هایم در روزنامه ها و نشریات و مجلات كشور از جمله " دوهفته نامه كمان " روزنامه ایران " ، " روزنامه كیهان " ، " روزنامه جمهوری اسلامی "  چاپ ‌شد. و این چاپ شدن‌ها برای من بسیار لذت‌بخش بود و مرا تشویق به نوشتن نمودو اشتیاق و تاكنون ادامه دارد.

*اولین كتابی كه نوشتید چه بود و در چه سالی با چه موضوعی بود ؟

همزمان با راه اندازی كنگره شهدای استان فارس در سال 1378 اولین كتابم را تحت عنوان " كانال مهتاب " به چاپ رساندم و سال بعد كتاب " هزارو نه " و در سال    1382 مجموعه داستانی " خمپاره های خواب آلود " (با چاشنی طنز) را به چاپ رساندم ، كه با مورد استقبال بسیار خوب مردم قرار گرفت .

*چند كتاب تا كنون توسط جنابعالی تألیف و به چاپ رسیده است ؟

در دوران بازنشستگی قریب به 25جلد كتاب به رشته تحریردر آورده ام كه مهمترین آنها عبارتند از: " پرونده ی 312 " ، " آنا هنوز هم می خندد " ، "  خیابان پیر " ، " كاش كمی بزرگ تر بودم " ، " شمشاد و آرزوی چهارم " ، " خیلی خیلی محرمانه " ،  " آدم هم پوست می اندازد " ، " معمای كانال ماهی " ، " تپه ی جاویدی و راز اشلو" ، "حافظ هفت" ،  "می شد آن شب نكشمش" ، " ماه عسل قطبی " و مجموعه هفت جلدی " دار و دستۀ دارعلی " .  از دو كتاب من به نام های " معمای كانال ماهی " و " شمشماد و آرزوی چهارم " استقبال خوبی صورت گرفت و  به همین دلیل این دو كتاب به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر گردید .

*آیا در جشنواره های ادبی مقامی هم كسب نموده اید ؟

سه تا از تألیفاتم در 12 جشنواره ادبی كشوری و یك مورد هم در جشنواره استانی مقام آورده است. كتاب "رمان حافظ هفت" برگزیده داستان پنجمین جایزۀ ادبی جلال آل احمد در سال 1390 ، كتاب "كاش كمی بزرگتر بودم" رتبۀ اول چهارمین دوره ی كتاب فصل سال جمهوری اسلامی و همچنین برگزیده كتاب سال سلام بچه ها حوزه ی علمیه قم در سال 1386، كتاب " تپه جاویدی و راز اشلو"  جایزۀ كتاب سال چهاردهمین دورۀ شهید غنی پوردر سال 1390،  برگزیده ی داستان های دفاع مقدس سال 1382 و 1385 بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس و انجمن قلم ایران ، برگزیده ی داستان چهارمین، پنجمین و ششمین همایش ادبی سوختگان وصل. (سالهای 1385 تا 1387) ،  برگزیده ی دومین و چهارمین دوره ی همایش پاسداران اهل قلم. (سالهای 1385 تا 1387)،    دیپلم افتخار و برنده قلم بلورین نهمین دوره جشنواره مطبوعات ایران بخش دفاع مقدس در سال1381. و در نهایت كتاب " خمپاره ی خواب آلود " درقسمت مجموعه داستان درپنجمین جشن فرهنگ فارس در سال 1383 به مقام نخست این جشنواره برگزیده شد.

*اكنون چه كتابی در دست تألیف دارید؟

دو كتاب در دست تحقیق و نگارش دارم. یكی از آنها كتاب زندگی نامه شهید مدافع حرم "سردار عبد‌الله اسكندری "است. این شهید جزء اولین سرداران مدافع حرم، از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مدیر كل پیشین بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس می باشد، كه در دفاع از حرم حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) دردرگیری با تروریست‌های تكفیری دردمشق  سوریه به شهادت رسید.

" عزیز جهان "عنوان كتاب دیگرم است كه  تقریبا نگارش آن به پایان رسیده و در مرحله چاپ قرار دارد. ان شاءالله به زودی به دست علاقمند خواهد رسید. این كتاب به توصیه دفتر مقام معظم رهبری و دانشگاه علوم پزشكی تهیه شده است. دراین كتاب زندگی نامه و مجموعه خاطرات دكتر خضری از زمان جنگ جهانی دوم تا پیروزی انقلاب اسلامی  به رشته تحریر درآمده است.

*وسخن پایانی ....

به شكرانه خدای بزرگ، حوزه نشر دفاع مقدس توانسته سرانه مطالعه كشور را به نحو مطلوبی افزایش دهد و با علاقمندان خود كه عموما اقشار حزب اللهی، رزمندگان و جوانان می باشند، ارتباط موثری برقرار نموده است. با این حال به نظرم هنوز كتاب به عنوان یك كالای اساسی در سبد خانواده ها قرار نگرفته است. بایستی این مشكل به صورت ریشه ای و برنامه ریزی شده از طریق خانواده و آموزش و پرورش برطرف گردد. به طوری كه كتاب و كتاب خوانی در مقاطع مختلف زندگی جزئی از برنامه روزانه افراد باشد و دائما" با كتاب و كتابخانه در ارتباط باشند.

گفت وگواز: محمّد رضا حسن دوست

 

تصاویرچند نمونه از کتاب های منتشرشده اکبرصحرای نویسنده شیرازی