نمايش محتويات وب

گفت وگوی صادقان  با پاسدار بازنشسته "محمدرضا بابایی ابرقویی"

بازنشسته ایی که کتابش 16 بارتجدید چاپ شد

 

صادقان/ متولد شهر ابرکوه استان یزد است. بعد از بازنشستگی، دانشگاه را برای ادامه خدمت و انتقال تجربیات خود به نسل جوان انتخاب نموده است. در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و ابرکوه تدریس می‌ کند. سه جلد كتاب نوشته است که دو جلد آن از کتاب های مرجع دانشگاه‌ها در درس آشنایی با دفاع مقدس می باشد. "محمدرضا بابایی ابرقویی" متولد سال 1339 است، کارشناس ارشد علوم سیاسی  و اکنون در شهر شیراز زندگی می كند. گفت وگویی با این پژوهشگر ، نویسنده و استاد دانشگاه انجام داده ایم كه خلاصه ایی از سخنان ایشان را در ادامه می خوانید:

 

* تا پایان تحصیل در دوران دبیرستان به همراه خانواده در شهر ابرکوه زندگی می‌کردم. با شروع جنگ تحمیلی در سال 1359 به عنوان بسیجی به همراه دیگر رزمندگان به جبهه های حق علیه باطل اعزام و در سال 1360 به عضویت سپاه درآمدم، با پایان یافتن جنگ تحمیلی،  مدتی در قم زندگی و مشغول به تحصیل بودم و سپس به شیراز نقل مکان کردم. در سال 1387 به افتخار بازنشستگی نایل شدم. هم اکنون نیز ساکن شهر راز، شیراز هستم، لیکن کارهای تحقیقاتی و پژوهشی‌ام را در شهرستان محل تولدم " ابرکوه " نیز پیگیری و ادامه می‌دهم.

*از سال 1384 تا کنون با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان فارس (دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه غیردولتی زند و ...) همکاری داشته‌ام و دروس مرتبط با انقلاب اسلامی را تدریس می کردم. البته پس از بازنشستگی میزان همکاری افزایش یافت. 

*در سال 1387طرح تدریس درس دو واحدی، تحت عنوان "آشنایی با دفاع مقدس" در وزارت علوم تصویب گردید. برای تدریس این درس یک صدنفر از اساتید کشور انتخاب شدند که من هم جزء این هسته بودم. برای این هسته یک کارگاه آموزشی در دانشکده شهید مطهری تهران برگزارگردید و به ترتیب اقدامات اولیه جهت تدریس درس"آشنایی با دفاع مقدس" در دانشگاه های سراسر کشور آغاز شد. چون در ابتدای فعالیت کتابی هماهنگ با سرفصل‌های این درس وجود نداشت، باعث شد تا اولین کتابم را با همکاری برادرم غلامحسین بابایی تحت عنوان "پژوهشی در دفاع مقدس" براساس سرفصل‌های درس مربوطه منتشر کنم. این کتاب تا کنون شانزده بار به چاپ رسیده است .

 

*کتاب دومم که مجموعه کامل تری از کتاب اول بود را، با همکاری پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس تحت عنوان "ماجرای هشت ساله دفاع مقدس" را به چاپ رسانده و منتشر کردم. این کتاب دارای  هشت فصل می باشد، که در فصل نخست به علل تعارض بین کشورها و روش ‌های پیشبرد اهداف سیاست خارجی و موقعیت جغرافیایی دو کشور ایران و عراق، فصل دوم به سوابق تاریخی اختلافات بین ایران و عراق، همچنین عهدنامه‌های منعقده بین دو کشور می‌پردازد. در فصل سوم نیز به شرایط حاکم بر ایران و عراق در زمان شروع جنگ و فصل چهارم به چگونگی شروع جنگ و عکس‌العمل جمهوری اسلامی در مقابل تجاوز سراسری دشمن اشاره شده است. در فصل پنجم این کتاب نیز توضیحاتی در مورد راهبردهای دفاعی جمهوری اسلامی ایران در سه مرحله «دفاع همه جانبه و آزاد سازی سرزمین‌های اشغالی»، «تنبیه متجاوز و رسیدن به شرایط صلح واقعی» و «حفظ جمهوری اسلامی ایران» و عملیات‌های انجام گرفته توسط رزمندگان اسلام و قطعنامه 598 و دلایل پذیرش آن ارائه شده است. فصل ششم این کتاب حوزه دفاع مقدس به رویکردهای شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به جنگ تحمیلی و قطعنامه‌های صادر شده در این باره اشاره دارد. در فصل‌های هفتم و هشتم نیز به بررسی دستاوردهای دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت و نتایج جنگ تحمیلی عراق علیه ایران پرداخته شده است. کتاب "ماجرای هشت ساله دفاع مقدس" که تاکنون دوبار به چاپ رسیده، برای تدریس در دانشگاه کامل‌تر از کتاب قبلی می باشد. 

 

* کتاب "همگام با حماسه" سومین کتابی است که نوشته ام و موضوع آن در باره نقش شهرستان ابرکوه در دفاع مقدس می‌باشد. این کتاب 936 صفحه‌ای در ده فصل با همکاری مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و بسیج سپاه الغدیر استان یزد، در سال ۱۳۹۳ به چاپ رسید. این کتاب بیان‌گر عملکرد مردم شهرستان " ابرکوه "  در هشت سال دفاع مقدس می‌باشد. فصل اول به پیشینه تاریخی ابرکوه، چرایی و چگونگی جنگ تحمیلی و نحوه‌ی جمع‌آوری اطلاعات اشاره دارد. فصل دوم مربوط مقایسه آماری و تحلیلی، فصل سوم معرفی اجمالی شهدای گرانقدر شهرستان ابرکوه و فصل چهارم متعلق به جانبازان و آزادگان این شهرستان می باشد. در فصل پنجم نقش سازمان‌های نظامی و انتظامی (ارتش، سپاه، نیروی انتظامی) بررسی شده است. فصل ششم به نقش سازمان بسیج مستضعفین اختصاص یافته و فصل هفتم نیز نقش اقشار و اصناف مختلف مردم را مورد بررسی قرار داده است. فصل هشتم مربوط به نقش ادارات، نهادها، سازمان‌های دولتی و غیردولتی است. فصل نهم و دهم به جلوه‌های ایثار، شوخ‌طبعی‌ها و زنگ تفریح در جبهه پرداخته است. لازم به توضیح است که بخش وسیعی از این کتاب قطور، حاوی عکس‌های شهدای گرانقدر و رزمندگان اسلام از شهرستان ابرکوه است که به صورت تمام رنگی به چاپ رسیده است. این کتاب می‌تواند الگویی برای بیان نقش سایر شهرستان‌ها در دفاع مقدس باشد.

 

*از دیگر فعالیت‌هایم، ترغیب و تشویق رزمندگان دوران دفاع مقدس به نوشتن و چاپ خاطرات شان به صورت کتاب بوده است. ازجمله این کتاب‌ها می‌توان به کتاب  "تجربه جنگ نابرابر" مجموعه خاطرات  برادر بسیجی "مهندس عباس فلاح زاده " کارمند اداره مخابرات اشاره کرد که پس از بازنویسی توسط بنده به چاپ رسیده است.

 

*از کارهای در دست اقدامم هم می‌توان به اجرای طرحی با عنوان " السابقون " اشاره کرد، که به پیشنهاد اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان یزد در حال اجرا می باشد. در این طرح قرار است با تمامی رزمندگان استان یزد مصاحبه و نسبت به جمع آوری خاطرات، عکس‌ها، اسناد و مدارک در اختیار این عزیران اقدام نموده و سپس آنها را منتشر و یا در موزه دفاع مقدس استان یزد نگهداری نماییم. در این راستا نیز به همراه چند نفر از پیشکسوتان دفاع مقدس و تعدادی از جوانان در حال انجام مصاحبه با رزمندگان و جمع آوری خاطرات، مستندات، عکس و فیلمهای دفاع مقدس و تبدیل آنها به فایل های رایانه‌ای هستیم تا به لطف خداوند متعال بتوانیم این آثار را به صورت کتابی جامع و کامل در اخیار علاقمندان قرار دهیم.

 

*امروزه با توجه به ایجاد فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، باعث شده که بیش از گذشته فاصله کتاب خوانی و سرانه مطالعه در کشور کاهش یابد. به نظرم باید نهادهای فرهنگی در جهت  افزایش سرانه مطالعه اقدامات مناسبتری در کشور انجام دهند. برای مثال در شهرستان ابرکوه که هفت کتابخانه عمومی وجود دارد، اداره مربوطه‌اش برای تهیه هفت نسخه از کتاب‌هایم که از نویسندگان همان شهر هم هستم، اقدام ننموده و انتظار دارند که کتاب‌هایی که با هزینه هنگفتی تهیه و به چاپ رسیده را به صورت اهدایی دریافت کنند.

 

*در کشور ما هزینه های تولید کتاب بسیار بالا و گران می باشد و متاسفانه  نهادهای دولتی و فرهنگی اقدام مناسبی  در جهت حمایت از نویسندگان و فعالان در بخش کتاب انجام نمی دهند، برای مثال یکی از قوانین موجود در وزارت ارشاد و اداره‌های ارشاد استان‌ها این است که هرگاه یک ناشری در استان کتابی منتشر کند، برای حمایت از ناشر یکصد جلد از آن کتاب توسط اداره ارشاد خریداری گردد، نکته جالب اینکه فقط از ناشران استانی حمایت می‌شود و این حمایت شامل نویسنده نمی‌شود. اگر نویسنده کتابش را در استان دیگری به چاپ برساند شامل این قانون نمی‌شود، که امیدواریم با رفع مشکلات و همت مسئولین در حمایت از نویسندگان اقدامات مناسبی را شاهد باشیم.

 

*نهاد های فرهنگی مانند؛ بخش‌های فرهنگی ارتش جمهوری اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، واحدهای فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی و... که از متولیان اصلی جنگ و دفاع مقدس بوده‌اند باید در زمینه های حفظ ارزش‌ها و تولیدات فرهنگی و کتاب در حوزه دفاع مقدس تلاش مضاعف داشته باشند و حمایت های بیشتری در این امر مهم که به فرموده مقام معظم رهبری " امروز زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس کمتر از شهادت نیست " را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانیم از این گنجینه بزرگ تمام نشدنی حفظ و حراست نماییم.

 

*در کشور ما رهبر فرزانه و متخصصی وجود دارد که در تمامی زمینه ها صاحب نظر و اندیشه می‌باشند که برای تمامی مشکلات و موانع موجود در کشور راهکارها و برنامه های مهم، دقیق و کاملی ارائه می‌نمایند. ایشان با تمام مشغله کاری بسیاری از کتاب‌هایی که در سطح کشور چاپ و منتشر می‌گردد را تهیه، مطالعه و دستنوشته‌ای برای کتاب مرقوم می‌فرمایند که در واقع با این اقدام مردم را به مطالعه و کتابخوانی تشویق می‌نمایند. امیدواریم  مسئولین  کشور هم با تبعیت از مقام معظم رهبری حمایت از تولید، انتشارات و نویسندگان را در برنامه های خود بهتر از گذشته قرار بدهند.

 

* انسانی که در جامعه مهدوی زندگی می کند، باید پویایی خود را حفظ نماید و با انگیزه و تلاش مظاعف، باعث نشاط و سرزندگی در خود و خانواده و جامعه باشد. در جامعه پویا بازنشستگی معنا ندارد. افراد پس از خروج از سازمان می‌توانند با ایجاد فضاهای کاری جدید و نو دوران جدیدی را برای خود و خانواده و اطرافیان ایجاد نمایند. برای مثال افراد بازنشسته می‌توانند با توجه به علاقمندی‌ها، امکانات، تجربیات و پتانسیل‌های موجود در خانواده، اقوام، دوستان و همکاران، فضای مناسبی در جهت کسب و کار و اشتغال فراهم آورند.

 

*به همکاران و بازنشستگان عزیز توصیه و تاکید دارم که حتما در برنامه روزانه وقتی را جهت مطالعه در نظر بگیرند تا هم به مطالب روز دسترسی پیدا کنند و هم بر علمشان افزوده گردد و به فرمان پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) که خواندن را به صورت یک امر واجب و فریضه دینی قلمداد کرده‌اند، بهره برداری لازم را بنماییم .

ان شاء الله

تهیه و تنظیم: محمدرضا حسن دوست