گفت گو با محمدرضا هاجری "نویسنده و مردمیار" شهر شیراز

 

 

سایت صادقان/ عضو شورای شهر شیراز است. 22 كتاب نوشته، دو هفته و یك سایت  راه‌اندازی كرده، كارهای "مردم یاری" بسیاری در شهرك سعدی شیراز انجام داده، در دوران اشتغال و زمان جنگ تحمیلی به كارهای فرهنگی و عقیدتی مشغول بوده،در دوران بازنشستگی دو مقطع تحصیلی رو گذرانده و اكنون مسئولیت كمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز را بر عهده دارد. " محمدرضا هاجری " پاسدار بازنشسته اكنون 56 سال سن دارد، اما بسیار بانشاط در عرصه دیگری مشغول فعالیت است. با ایشان گفت‌وگویی انجام‌گرفته كه خلاصه ‌ایی از آن را در ادامه می‌خوانید:
*بعد از بازنشستگی دو مقطع تحصیلی (كارشناسی و كارشناسی ارشد) را در رشته علوم سیاسی  به اتمام رساندم. سال 1386با همكاری بسیج سپاه استان فارس، هفته‌نامه‌ای با عنوان " گزیده اخبار" را راه‌اندازی نمودم. این هفته‌نامه در پایگاه‌ها و حوزه‌ها و نواحی بسیج و سپاه استان توزیع می‌گردد و هنوز هم فعالیت‌های این هفته‌نامه ادامه دارد . در سال 1389 مجوز چاپ هفته‌نامه رسمی بانام " سفیر عدالت فارس "  دریافت نمودم. هم‌اكنون نیز این هفته‌نامه یكی از مهم‌ترین جراید  استان با شمار 3000 نسخه در شیراز چاپ و توزیع می‌گردد .
* در دوران شاغلی با  تشویق و همكاری دوست تلاشگرم " مرحوم حاج عزت‌الله فهندژ " نوشتن كتاب‌هایی درزمینه های اعتقادی و سیاسی آغاز كردم.  اولین نوشته‌ام، كتاب " علی (ع) و بیت‌المال مسلمین " بود كه در سال 1367 و 1368 منتشر گردید. در این نوشته بیش از یك‌صد داستان كوتاه و روایات از برخورد امیرالمؤمنین علی (ع) در مواجهه با بیت‌المال مسلمین نقل‌شده است.  دو كتاب "نقد مسیحیت" و "دفاع مقدس" موضوع دو كتاب جدیدم است كه  به‌زودی منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. بعد از بازنشستگی حدود بیست جلد كتاب نوشته‌ام  و همه آن‌ها به چاپ رسیده  است . این تألیفات به شرح ذیل می‌باشد:

1- غدیریه : با موضوع غدیر ،  جانشینی و ولایت حضرت علی ( ع )

2-عشق و زیبایی در قرآن
3-اكسیر سرخ : با موضوع نهضت امام حسین (ع)
4-تمنای وصال مهدی (عج) : با موضوع امام عصر (عج)
5-آنچه خود داشت : رمان با موضوع دفاع مقدس
6-از استانبول تا شلمچه : با موضوع دفاع مقدس
7-یاد یاران و تحفه كردی : با موضوع دفاع مقدس
8-محبوبه خدا گوهر آفرینش : با موضوع زندگی حضرت فاطمه (س)
9-پدر و مادر عبادتگاه سیار : با موضوع تكریم پدر و مادر
10-انقلاب اسلامی در جام جهان‌نما : با موضوع نظرات رهبران و بزرگان جهان در خصوص حضرت امام خمینی (ره)
11-حافظ درخشان‌ترین ستاره فرهنگ فارسی : با موضوع زندگی‌نامه و اشعار حافظ
12-غروب و طلوع خورشید خرداد : با موضوع رحلت حضرت امام خمینی (ره) و آغاز رهبری مقام معظم رهبری
13-جوانی بهار زندگانی : با موضوع زندگی‌نامه شخصیت‌های جوان صدر اسلام
14-شكوفایی و نوآوری علوم در ایران بزرگ : معرفی و بررسی دستاوردهای بزرگ علمی در ایران
15-شیراز در غزلیات حافظ ، سعدی و شهریار
16-تفرج نوروز
17-جوانی در غزلیات حافظ ، سعدی و امام خمینی (ره)
18-بهار در بهار : با موضوع سفر مقام معظم رهبری به استان فارس و شیراز
19- نقد كتاب آیات شیطانی
20-حدیث من و حسن تو
*مهم‌ترین كارهای خدماتی و فرهنگی  كه در طی 13 سال  گذشته انجام داده‌ایم به شرح ذیل می‌باشد:
 1-راه‌اندازی " شركت پویندگان راه سازندگان شهرك سعدی ". این شركت بالغ‌بر 2800 نفر عضو دارد. كلیه فعالیت‌های عمران و آبادانی، ساخت‌وساز و همچنین رفع مشكلات و معضلات شهرك سعدی شیراز را این شركت بر عهده دارد. مهم‌ترین كارهای به ثمر رسیده این  شركت به شرح ذیل است:
الف - راه‌اندازی مجموعه فرهنگی و ورزشی شهرك سعدی؛ این  مجموعه ورزشی دارای دو زمین چمن طبیعی، یك زمین چمن مصنوعی، استخر روباز و چهار سالن ورزشی می‌باشد.
ب - تأسیس شركت تعاونی شماره 3 مسكن مهر شیراز؛ این شركت به لطف الهی موفق به ساخت و تحویل  850 واحد مسكونی  به متقاضیان شده است.
ج - موسسه خیریه رهپویان حضرت مهدی (عج)، این  موسسه خیریه هم اكنون  بالغ‌بر چهار هزار خانوار  اعم از خانواده‌های ایتام ، بی‌سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش و حمایت قرارداده است. صندوق قرض‌الحسنه‌ای راه‌اندازی  كرده‌ایم كه بیش از 52 هزار نفر عضو دارد و اقدامات خوبی در جهت رفع مشكلات همشهریان و بخصوص نیازمندان انجام داده است.
د - ساخت و راه‌اندازی فرهنگسرای طاوسیه؛ از دیگر اقدامات فرهنگی و هنری ما می‌باشد.
بعد از بازنشستگی باهدف خدمت هر چه بیشتر به مردم شهر شیراز و با انتخاب مردم وارد شورای اسلامی شهر شیراز شدم  و هم‌اكنون مدت سه سال است كه مسئولیت كمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز را بر عهده‌دارم.
* " مطالعه یك ركن است "و بایستی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی كنیم كه كتاب در سبد خرید خانواده قرار گیرد و جایگاه خود را در خانواده باز كند و همان‌طور كه به تغذیه جسم می‌پردازیم برای تغذیه روح و فكر نیز تغذیه مناسب را با خواندن كتاب فراهم كنیم. در شورای اسلامی شهر شیراز چند طرح  فرهنگی را به مرحله انجام رساندیم ازجمله آن‌ها:
1- راه‌اندازی" كتاب گویا "؛ این طرح  با همكاری صداوسیمای استان فارس انجام شد. تعدادی از داستان‌های كوتاه و آموزنده كتاب‌های شهید دستغیب را به‌صورت صوتی تبدیل كردیم و این فایل صوتی را در اختیار 15هزار تاكسی شهر شیراز گذاشتیم  و مسافران تاكسی در مدت زمانی كه به مقصد برسند از این داستانهای كوتاه و آموزنده استفاده می نمایند.
2 - راه‌اندازی كتابخانه‌های سیار، این طرح فرهنگی در اتوبوس‌های شهری، قطار شهری و ایستگاه‌های اتوبوس اجرایی گردید.
همچنین، برای بالا بردن سرانه كتاب‌خوانی در شهر شیراز با استفاده از درآمدهای شهری و با كمك سازمان امور كتابخانه‌ها اقدامات مناسبی در جهت ساخت كتابخانه در محلات شهر و مساجد شهر شیراز صورت گرفت.
* در قاموس بچه‌های سپاه كلمه بازنشسته معنا ندارد . نیروهای بازنشسته اگر بیش از دوران خدمت در حال فعالیت در جهت رفع مشكلات كشور نباشند قطعاً كمتر از آن دوران نیست. مسئولین نیز می‌بایست فضای لازم را جهت ورود هر چه بیشتر این پیشكسوتان جهاد و شهادت فراهم نمایند . امروز چشم امید كشور و دنیای اسلام به سپاه و بسیج است و برای حفظ و حراست از این دو مجموعه كه از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند می‌توان از ظرفیت‌ها و تجارب بازنشستگان در جهت تقویت هر چه بیشتر این دو نهاد ارزشمند استفاده نمود.
* از مسئولین سپاه پاسداران تقاضا دارم، همان‌طور كه سایر سازمان‌های نظامی و انتظامی فرصت‌های شغلی مناسبی برای بازنشستگان خود ایجاد می‌كنند. سپاه نیز این‌چنین فرصت‌هایی را برای بازنشستگان و خانواده‌های آنان فراهم كنند. امروز بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی كشور توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) صورت می‌گیرد. چه خوب است كه نیروهای فعال این پروژه‌ها ازبازنشستكان و خانواده آنان باشد. هم پروژه‌ها پیشرفت بهتری خواهد داشت و هم مشكل خانواده پاسداران بازنشسته را درزمینه اشتغال فرزندان شان را برطرف خواهد نمود.
تهیه و تنظیم : محمدرضا حسن دوست