گفت گوی سایت صادقان  با پاسدار بازنشسته و استاد دانشگاه

حضور در دانشگاه را مانند حضورم در شلمچه می دانم

در دوران دفاع مقدس با خدا عهد بستم، تا زمانی كه آتش جنگ شعله ور است  به كار دیگری فكر نكنم.قبل از تدریس در دانشگاه 9 جلد كتاب نوشتم و به چاپ رسید. اولین نوشته هایم، مجموعه 7 جلدی "كبوتران بهشتی" بود. 

صادقان/ زادگاهش روستای علی جعفر شهرستان زابل است. بعد از بازنشستگی، دانشگاه را خدمت بعدی خود انتخاب نموده است. اكنون عضو هیئت علمی  دانشگاه است و در چهار دانشگاه تدریس می نماید. در دوران خدمتش در سپاه پاسداران زاهدان، 9جلد كتاب به رشته تحریر درآورده است. دكتر"سلطانعلی میر" 53 سال سن دارد و هم اكنون در شهرستان زاهدان زندگی می كند. گفت وگویی با این استاد دانشگاه انجام داده ایم كه خلاصه ایی ازمتن سخنان ایشان را در ادامه می خوانید:


* در دوران دفاع مقدس با خدا عهد بستم، تا زمانی كه آتش جنگ شعله ور است  به كار دیگری فكر نكنم. 8 سال بعد از دوران جنگ تحمیلی، پس از فارغ التحصیل شدن از مقطع كارشناسی ارشد ارتباطم با دانشگاه بیشتر شد. برای عضویت درهیات علمی چند دانشگاه دعوت نامه دریافت نمودم. به دلیل حضورم در سپاه و مشغله كاری موفق به همكاری نشدم. اما در دوران بازنشستگی این فرصت برایم فراهم شد. در سال 1386 به عضویت هیات علمی دانشگاه آزاد استان سیستان و بلوچستان درآمدم. بعد از گذشت حدود8 سال هم اكنون در چهار دانشگاه تدریس دارم.  مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و دانشگاه علوم پزشكی استان سیستان و بلوچستان هستم. در دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) دروس تخصصی علوم سیاسی در مقطع كارشناسی ارشد و همچنین دروس تاریخ تحلیلی و انقلاب اسلامی  را تدریس می كنم.


 

* از همان ابتدای تحصیلات دانشگاهی به موضوعات سیاسی  علاقمند بودم. درمقطع كارشناسی در قالب پایان نامه به موضوع" دلایل بحران در سیستان و بلوچستان " پرداختم. درمقطع كارشناسی ارشد " طالبان در افغانستان " موضوع پایان نامه ام بود. درمقطع دكتری  " بازتاب اندیشه های سیاسی شیعه در خیزش های اسلامی شمال آفریقا " موضوع رساله ام بود.

 


* قبل از تدریس در دانشگاهها 9 جلد كتاب  نوشم و به چاپ رسید. اولین نوشته هایم، كتاب 7 جلدی "كبوتران بهشتی "  بود. در این كتابها زندگینامه و خاطرات شهدای استان سیستان و بلوچستان است را به رشته تحریر در آوردم. " غربت خون بار " كتاب بعدی  بود كه با موضوع شهدای تاسوكی نوشته ام . "شرح دلدادگی " نام كتاب دیگرم  است كه به چاپ رسیده است كه خاطرات دفاع مقدس سردار شهید میر حسینی قائم مقام لشگر 41 ثارالله و خودم می باشد.

 

                                                                            

 

*امروزه مبارزه فرهنگی و جنگ نرم اگر از دوران دفاع مقدس بالاتر و ارزشمند تر نباشد كمتر نیست. در دوران دفاع مقدس مسئولین و جوانان كشورمان حساسیت داشتند و عملیاتها را با رمز های مقدس "یا علی (ع) " و "یا فاطمه زهرا (س)" و با ادبیات دینی آغاز می كردند و پیروزی های درخشانی را به همراه داشت. امروز نیز باید با همان نگاه در دانشگاه ها حضور پیدا كنیم و این دغدغه را داشته باشیم. بلكه تلاش و زحمت بیش از آن را می طلبد. در آن دوران با دشمن رو در رو مبارزه می كردیم و امروز جنگ ما جنگ فرهنگی است، جنگ نرم است و نیاز به فداكاری بیشتر دارد، بخصوص قشر ایثارگر پاسدار و بازنشسته در این فضای فكری و فرهنگی جامعه می توانند نقش موثرتری ایفاء نمایند. امروز حضور در عرصه های علمی ، فرهنگی و اجتماعی جامعه و دانشگاه ها را مانند شلمچه و كربلای 5 می دانم .دانشگاه ها بیش از هر زمان دیگری نیاز به  نیروی های  متخصص و متعهد دارد.كار های زیادی در این مدت صورت گرفته، ولی راه زیادی  برای اسلامی شدن دانشگاه ها پیش رو داریم. خوشبختانه  ظرفیت دانشجویان كشورمان جهت پذیرش افكار اسلامی بسیار بالاست. ولی متاسفانه جریاناتی در سطح دانشگاه ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم تلاش می كنند تا مبانی ایدئولوژیك و تئوریك كه جزء لاینفك انقلاب اسلامی و اندیشه های حضرت امام (ره) می باشد و با خون هزاران شهید حفظ و نگهداری شده است، را خدشه دار كنند . در دانشگاه ها اساتید متعهد و خوب داریم اما این امر لازم است ولی كافی نیست.


*  "  كرسی های آزاد اندیشی " یكی از مطالبات« مقام معظم رهبری» از دانشگاه ها می باشد.  باید عرض كنم كه متاسفانه این مطالبه معظم له زمین مانده و در چند سال گذشته اقدام مناسبی صور ت نگرفته است. خودم مدتی به عنوان رئیس هیات كرسی های هم اندیشی و آزاد اندیشی اساتید در دانشگاه های استان سیستان و بلوچستان بودم. ارزیابیم این است كه اقدام در خور توجهی صورت نگرفته است و خروجی مناسب نداشته است. بیشتر مواقع  جلسات تشریفاتی برگزار شده است.  بایستی تمام نهادهای فرهنگی و اجتماعی دانشگاهها به صورت موثر وجدّی گام هایی را بردارند تا این مهم به انجام برسد. البته دانشجویان استقبال خوبی كرده و  حضور فعال و چشمگیری داشته و دارند. بیشتر همت مسئولان دانشگاهها را می طلبدكه این كمی ضعیف است.

* پایه گذار"اقتصاد مقاومتی" حضرت امام خمینی (ره) بودند، در دوران دفاع مقدس و هنگامی كه كشورمان از سوی قدرت های بزرگ تحریم شد، حضرت امام این تحریمها را یك فرصت برای كشور خواندند و دستور دادند تا كارخانه ها و مراكز تولیدی با بهره گیری از تمام ظرفیت های داخلی و توانمندی های  متخصصین  ایرانی و برخورداری از مدیریت جهادی به سمت خودكفایی  حركت كنند. یكی از دستورات  امام (ره) این بود كه دست نیاز به سوی  ابرقدرتها و دولتهای خارجی دراز نكنید. با پیرو از فرمان حضرت امام (ره) در جنگ یك تجربه موفقی بدست آوردیم ، این در حالی بود كه در زمان جنگ شرایط به مراتب دشوار تر و سخت تری  نسبت به امروز در تامین نیازها و ضروریات داشتیم. توكل به خداوند متعال، ایثارو از خود گذشتگی، اعتقاد به فرهنگ اسلامی و مدیریت جهادی مولفه های  بود كه كشورمان در آن مقطع حساس نجات داد. اما چرا امروز خواسته های مقام معظم رهبری تحت عنوان اقتصاد مقاومتی به صورت جدی پیگیری و محقق نمی شود؟ دلیل  آن  كم رنگ شدن مولفه های دوران دفاع مقدس در كشور است.


* از نظر رهبر معظم انقلاب دونوع تفكر اقتصادی در كشور متصور است، یكی اقتصاد درون زا و دیگری اقتصاد برون زا. در حالت اول راه حل برون رفت كشور از مشكلات اقتصادی، استفاده از ظرفیتهای داخلی می باشد. یعنی مشكلات را باید با استفاده از توان و ظرفیت های داخلی رفع نمود. در حالت دوم حل مشكل اقتصادی را بهره گیری از ظرفیتهای خارجی می داند. به نظر می رسد دیدگاه فعلی مدیران اجرایی كشور حالت دوم یعنی اقتصاد برون زا می باشد. این در حالی است كه توصیه، نگاه، راهكار و دیدگاه مقام معظم رهبری نگاه درون زا و رفع مشكلات كشور استفاده از ظرفیت های داخلی می باشد و استفاده از ظرفیت های خارجی باید در جهت هم افزایی و افزایش قدرت و توان داخلی باشد . اقتصاد مقاومتی از دیدگاه رهبری نگاه ریاضتی و سختگیرانه نبوده و نیست، بلكه نگاه معظم له اقتصادی دانش بنیان، اقتصادی متكی بر ظرفیت های درونی ، اقتصادی مبتی بر مدیریت جهادی و اقتصادی مبتنی بر فرهنگ اسلامی و دینی می باشد. در این زمینه باید جلسات و همایش های مختلف در دستوركار قرار گیرد كه متاسفانه هنوز شاهد فعالیت عینی و عملی در این خصوص در دانشگاه ها نیستیم .


*اینكه امروزه هیچ كشوری نمی تواند بدون استفاده از ظرفیتهای خارجی مشكلات خود را رفع نماید حرف درستی است، ولی نگاه رهبری بستن مرزها و عدم استفاده از توان و ظرفیت كشورهای دیگر نیست. بلكه به نظر معظم له باید استفاده حداكثری از ظرفیت های داخلی را داشته باشیم و از توانمندی  سایركشورها هم بهره بگیریم. كشور ما امكانات و منابع بسیار خوبی و فراوانی در اختیار دارد. هم از حیث منابع انسانی، منابع و معادن، فرهنگ و تجارب تاریخی ازظرفیت های داخلی بسیار خوبی برخوردار است.  كشورمی تواند چالش اقتصادی را با استفاده از ظرفیتهای داخلی حل و مرتفع نماید و الا این ظرفیتهای بالقوه به تهدید برای كشور و ملت مان محسوب خواهد شد.


*  مهمترین چالشی  كه دانشجویان و دانشگاه ها با آن مواجه هستند، " عدم جذب مناسب فارغ التحصیلان دانشگاه ها در بازار كار " است. این چالش از عدم تناسب خروجی دانشگاه ها بر اساس ضروریات و نیازهای جامعه ناشی می شود.  به این معنا كه دانشگاه ها نیازهای اساسی جامعه را بررسی نكرده و به صورت دقیق نمی دانند كه كشور به چه تعداد دكتر، مهندس و... نیاز دارد تا براساس آن با برنامه ریزی مناسب نسبت به آموزش جوانان در رشته های مورد نیاز اقدام شود. دركشور پزشك بیكار داریم، این به این معنا است كه امروز در دانشگاه های ما عرضه و تقاضا سنخیت ندارد و از طرف دیگر بخش مدیریتی و اجرایی كشور با بدنه فكری و تئوریك و اندیشه ساز  كه می تواند راهبرد و برنامه بدهد از هماهنگی و انسجام لازم برخوردار نیستند. مدیران اجرایی خودشان برنامه ها را  طراحی، اجرا و مدیریت می كنند. در واقع بین دانشگاه ها و مدیران و برنامه ریزان دولتی گسستی ایجاد شده و یكی ازمشكلات امروزكشورمان از این امر ناشی می شود. باید برای این مسئله تدبیر و چاره اندیشی كرد.  

* دوران بازنشستگی  را به عنوان دوره خانه نشینی نمی بینم . بازنشستگان سپاه نسلی هستند كه از كنار هزاران شهید گذشته اند و توانمندیهای بسیار زیادی در عرصه های علمی ، سیاسی ، فرهنگی و بخصوص جنگ نرم دارند. كشور باید از این سرمایه های عظیم و این منابع انسانی كمال استفاده را بنماید . توصیه برادرانه من به عزیزان بازنشسته این است كه اگر كسی به سراغتان نیامد و مسئولین كاری را برای شما دست و پا نكردند، خودتان دست بكار شوید. امروز در جامعه مان كارهای زیادی است كه بر زمین مانده و نیاز به عزم و ارادی جهادی دارد.

تهیه و تنظیم: محمد رضا حسن دوست