حسن حسینی

 

گفت وگو با حسن حسینی بازنشسته دماوندی

با "ماساژ درمانی" به مردم خدمت می کنم

 

 

   صادقان/متولد تهران است ولی بعد از انقلاب در بخش گیلاوند شهرستان دماوند ساكن شده و در آنجا زندگی می كند. سال تهاجم نظامی عراق به میهن اسلامی وارد سپاه شد. درتبلیغات سپاه پاسداران دوران خدمتش را گذراند و بازنشسته شد. با توجه به ذوق و استعداد شخصی اش از دوران جوانی و نوجوانی نیز در زمینه ماساژ درمانی و اختراعات نیز بسیار فعال و كوشا بود. همین تجربیات شخصی اش امروزه بكارش آمده و در دوران بازنشستگی در شهر گیلاوند به همشهریان خود خدمات "ماساژ درمانی" ارائه می دهد. نظر او بر این است كه با انجام كارهای متعدد دریچه های علوم به روی انسان باز می شود. و شعار "همه كاره، همیشه سر كاره "  را سر لوحه زندگی و كسب و كار خود قرارداده  است و دوران بازنشستگی را با نشاط و سرزندگی می گذراند. این بازنشسته دماوندی كه "حسن حسینی" نام دارد، با خبرنگارسایت صادقان گفت و گویی انجام داده  كه خلاصه از آن را در ادامه می خوانید:

******

*امام علی علیه السلام می فرمایند: ای انسان درد تو از خود توست، تو خود نمی دانی و داروی تو ازخود توست، تو نمی بینی. ای انسان! تو، چراغ روشنی هستی كه با نور خود هر پنهانی را آشكار و هر سرّی را آشكار می كنی. تو گمان كرده ایی كه وجود ناچیزی یافته ای، حال آنكه در وجدان تو عالم بزرگی است. 
خداوند كریم در زیر پوست انسان ها كلید هایی قرار داده است، به نام"غدد" كه از آنها "غدد درون ریز" هم یاد می شود. این غدد كارگزاران اصلی قلب هستند. غده تیموس فرماندهی كل بدن انسان را برعهده دارد. تمام بدن انسان كلیدی دارند كه می شود با آنها بدن را ریست كرد. مثل رایانه، وقتی دستگاه رایانه هنگ می كند شما ریست می كنید و مثل اولش می شود. بدن انسان هم به همین نحو عمل می كند . قلب انسان معمولا 15 راه  برای ریست كردن دارد؛ در حال حاضر بیشترین وقت خود را در طب سنتی  می گذرانم. به ویژه در ماساژ درمانی؛ و چندین سال است كه در این رشته كار می كنم خیلی از افراد را با كمترین هزینه معالجه می كنم. در اینجا برای كمك به همكاران بازنشسته خودم چند نمونه از "ماساژ درمانی" را ارائه می دهم:

راه درمان درد گردن، كمر و قفسه سینه

 *با ماساژ دادن پشت هر دو دست و هر دو پا درد گردن، كمر و قفسه سینه و پشت گردن درمان می شود. درمان قفسه سینه، به این صورت است كه به زیر آخرین دنده قفسه سینه سمت چپ با انگشت شصت كمی فشار وارد شود. اگردرد از قفسه سینه باشد، درد آن بسیار شدید است به نحوی كه تحمل آن بسیار سخت است. با زمان صلوات(اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد وعجّل فرجهم) 5 بار به این قسمت فشار وارد  می شود و بعد از مدت كوتاهی درد قفسه سینه آرام آرام كم می شود.

راه درمان فشار خون

*فرد بیمار به صورت ایستاده قرار می گیرد. فرد دست های خود را به موازات شانه باز می كند. از پشت سر به قسمت زیر بغل دو دست فشار كمی وارد می شود. علامت فشار خون بالا این است كه با فشاردادن به این دو ناحیه، فرد بیمار به شدت احساس درد خواهد كرد. برای درمان فشار خون باید به این دو قسمت ماساژ داده شود. با ماساژ دادن فشار خون فرد پایین می آید فرد بیمار بعد از مدتی درد آن كاهش می یابد. برای اینكه بدانیم فشار خون فرد پایین است یا نه كافی است با انگشت شصت به قسمت بازوی فرد كمی فشار وارد شود اگراین فشار همراه با درد بود، این علائم نشان می دهدكه فشار خون فرد پایین است. برای درمان آن كافی است بازوی سمت چپ و راست فرد بیمار ماساژ داده شود. با ماساژ دادن فشار خون فرد تنظیم  می شود.

راه درمان اعصاب

دست چپ بیمار را در دست خود بگیرید. ابتدای ساعد دست چپ(از سمت كف دست به اندازه 3 انگشت)جای هر انگشت را با انگشت شصت دست راست هر سه قسمت را فشار می دهیم و اگر هر كدام از قسمت ها درد داشت 5 بار با همان زمان صلوات بر محمد و آل محمد فشار می دهید، رها می كنید. اگر درد نداشت باید روی سینه را تست كرد. روی سینه با انگشت سبابه دست چپ روی سینه از زیر گلو تا بالای شكم را فشار دهید، هر جا درد داشت همان جارا به آرامی ماساژ دهید. با این عمل به راحتی و بدون مصرف هیچ گونه دارویی اعصاب تان آرام ودلشوره تان برطرف می شود.

برای رفع پا درد

روی صندلی بنشینید پاها را به اندازه عرض شانه باز كرده و در این حالت می توانید انگشت پایتان را به سمت بالا هدایت كنید این عمل درمان كننده زانو و ساق می باشد. هم چنین برای درمان پا روزانه چندین بار روی پنجه های پا راه بروید. با پای بدون كفش چندین بار روی ماسه ها راه بروید.

نحوه تست قلب

   *هر انسانی هر روز می تواند با كمترین هزینه و راحت ترین شكل قلب خود را تست نماید. روش تست كردن به این ترتیب است كه باید خود فرد با انگشت شصت دست راست  به چهار قسمت دست چپ فشار وارد كند. آن چهار قسمت عبارتند از: نوك انگشت كوچك دست چپ، یك انگشت آن طرف تر، قسمت انتهایی انگشت شصت(قسمت گوشتی دست) و قسمت پشت همان دست چپ. اگر به چهار قسمت فشار وارد كردید و دردی احساس نشد. این عمل نشان می دهد كه قلب فرد سالم است.
اگر به قسمت اول دست چپ فشار كمی وارد شد و دردی به همراه داشت. قریب به 30 درصد احتمال ناراحتی قلبی وجود دارد. به قسمت دوم و قسمت سوم هم اگرفشار وارد شد و دردی داشت هركدام 30 درصد و پشت دست را هم فشار دادی و درد داشت 10 درصد است كه دركلّ نشان می دهد كه فرد در معرض ناراحتی قلبی قراردارد و فوراً باید به دكتر مراجعه كند. درد ناشی از ناراحتی قلبی به گونه ای است كه وقتی با انگشت شصت روی شصت چپ بیمار فشار آورده می شود. درد به مانند تیری است كه از آرنج  و بازو تا گوش ادامه پیدا می كند. اگر با این تست فرد احساس ناراحتی نكرد. این درد مختصر ناشی از ناراحتی قلبی نیست. این درد از ناحیه قفسه سینه است و با ماساژ دادن پشت هر دو دست و پشت هر دو پا، فرد از تنگی نفس رهایی می یابد.

راه جلوگیری از سكته قلبی

*خداوند تبارك تعالی می فرماید دردی كه می آید از خودتان است و شفاء از ماست. شاعر می گوید "فكر ما دركار ما آزار ماست - كارساز ما به فكر كارماست".
درعین حال كه به طب جدید احترام می گذاریم و تحول عظیمی در علم پزشكی ایجاد نموده است. طب سنتی و اسلامی ما هم خیلی كارساز است. این طب حتی به طب جدید هم می تواند كمك كند.  اگر كسی سكته كرد چطور اورا نجاتش بدهیم؟ تا موقعی كه پزشك به بیمار قلبی برسد می توانیم این كمك را به او بكنیم. با خونسردی و بدون اضطراب دست چپ بیمار را بدستمان می گیریم. سه انگشت كوچك او را با ناخن فشار می دهیم. تایمر آن درحد یك صلوات بر محمدو آل محمد وعجل فرجهم است. 5 بار این قسمت توسط ناخن تكرار می شود. بعد از آن قسمت گوشتی همین دست و قسمت گوشتی شصت دست هم همین عمل تكرار می شود. بعد از آن پشت دست چپ بیمار به مدت همین زمان ماساژ داده می شود. این عمل در واقع یك نوع ریسرت كردن است. یعنی آن بار سنگین كه رودوش بیمار بوده كه می خواست سكته كند. آن را برطرف می كند و خداوند در بدن انسان، سیستم هایی قرار داده است كه خود فرد می تواند عمل "خود درمان" را انجام دهد.

مرگ ناشی از سكته

*فردی كه به ظاهر مرده است. 5 تا 10 دقیقه فرصت دارید، به او كمك نمائید. روش آن به این نحو است كه عمل سه گانه برای دست تكرار می شود. یك روش دقیق دیگر ماساژ دادن زیر پای چپ فرد است. سه قسمت از پا باید ماساژ داده شود. زیر انگشت كوچك، به اندازه یك انگشت كنار آن و یك انگشت به سمت انگشت شصت پا ( قسمت گوشتی ) با همان عمل پنج گانه  یعنی روی هر فسمت پا باهمان تایم صلوات انجام می گیرد یعنی فشار دادن با انگشت شصت دست  و ماساژ داده می شود. پیامبراكرم صلوات الله و سلامه علیه فرمودند: اگر به مرده ای ماساژ دادید و زنده شد تعجب نكنید. امام رضا علیه السلام هم فرمودندكه اگر به من بگوئید به مرده ای ماساژ دادیم و زنده شد هیچ تعجب نمی كنم.

*علاوه برخدمت درطب سنتی، در زمینه های متعدد چون آهنگری، كانال سازی، لوله كشی، سیم كشی و نقاشی ساختمان نیز فعالیت دارم. اعتقادم بر این است كه با انجام كارهای متعدد دریچه های علوم به روی انسان باز می شود. شعار "همه كاره، همیشه سر كاره بیكار كه نمیشه" سر لوحه كارم قرارداده ام. اینكه   می گویند همه كار ها را یاد نگیر و تنها یك كار را یاد بگیر، شعار انگلیسی هاست. تولید برق وگاز متانول از طریق پسماندها، پمپاژ آب كولر بدون نیاز به برق، تولید نوعی روغن خوراكی از طریق فرآوری دنبه گوسفند و چربی، كنترل از راه دور، آبگرمكن خورشیدی و... از جمله كارهای اختراعی من است. 

"چسب" اولین اختراع

    *قبل از ورود به سپاه، اولین كار ابداعی ام تولید نوعی چسب بود. سال1352 با آلمانی ها كار نصب كاشی انجام می دادم. كاشی از آلمان دونه ای 86 تومان وارد ایران می شد وحقوق مان 100 تومان بود. آلمانی ها این كار را با طرح و نقشه انجام می دادند. از دوازده نفری كه در این شركت كار می كردیم. به خاطر سختی تنها دو نفر باقی ماندیم. زیر دست یك استاد آلمانی كار می كردیم كه خیلی حرفه ای بود. كار یاد گرفتیم. با پیروزی انقلاب اسلامی اینها فرار كردند. یك مقدار از چسب های آلمانی در دست باقی مانده بود و رفتم كار چسباندن كاشی را ادامه دادم. این چسب خیلی قوی و عالی بود. و تنها یك شركت آلمانی آن را تولید می كرد. وآن موقع هر چه در بازار گشتم، این نوع چسب كاشی گیرم نیامد. تصمیم گرفتم چسبی بسازم. با تجربه ای كه در كنار استاد آلمانی بدست آورده بودم گشتم و فرمول آنها را پیدا كردم. ایراد های چسب قبلی را هم برطرف كردم. آلمانی ها یك سنگ را به سنگ دیگر، چسب می زدند و به داخل آب می انداختند. می گفتند اگر تا 24 ساعت این چسب باقی ماند و سنگ ها از هم جدا نشدند، چسب خوبی خواهد بود. ضعف این چسب این بود كه بعد از 24 ساعت این چسب ها از هم باز می شد. كلی تحقیق كردم تا فرمول جدید را یافتم. یعنی لغزندگی آن را گرفتم و سطح پوشش را رفع كردم و استقامت آن را بالا بردم. تا 45 روز این چسب داخل آب بود و از هم جدا نشد. اكنون قوی ترین چسب در بازار چسب ساروژ است و تنها تا شش ماه ماندگاری دارد. چسبی كه من ساختم هنوز خراب نشده و محكم و ماندگار است. ماندگاری آن به نحوی است كه اگر سنگی را به سقف بچسبانید می توانید به آن آویزان شوید. وبرای اولین بار بود كه به خاطر این كارجامعه مخترعین كشور به من دیپلم افتخار داد.

رفع اشكال اسلحه ژ3

   *در سی سال پیش در بین انواع سلاح ها سلاح ژ3 اسلحه خوبی بود در عین حال اشكالاتی هم داشت. یكی از اشكالاتش گیركردن بود. من پیشنهاد رفع گیر را دادم و در سال 1361به وزارت سپاه دعوت شدم. كارشناسان فنی جلسه تشكیل دادند و من هم حضور داشتم و گفتند اگر ژ3 اشكال داشت خود آلمانی ها آن را رفع می كردند و هر چه استدلال كردم زیر بار نرفتند پیشنهادم را رد كردند. ولی كار را رها نكردم و از طرف سپاه به جهاد خودكفایی مأموریت یافتیم و جهاد، چند ژ3 خراب كه صورت جلسه شده بود، در اختیارم گذاشت. بعد از 15 روز اشكال آنها برطرف شد و به اتفاق چند نفردربیابان های اطراف با اسلحه های تعمیرشده161تیرشلیك كردند. و درهمان جا به داخل اسلحه برف، خاك ،آب و لجن ریختیم و هیچ مشكلی در اسلحه ایجاد نشد و همه ی افراد كه همراه من برای آزمایش آمده بودند هركدام تیراندازی كردند و سالم بودن اسلحه تعمیر شده مورد تأیید آنها قرارگرفت.
*چگونه می شود ایده جدید یافت؟ انسان باید فكر كند كه جامعه امروز ما به چه چیزی نیاز دارد؟ مردم در چه كارهایی مشكل دارند؟ درباره ی كمبود های جامعه باید فكر كند. نمونه ای از "ایده نو" را برایت بازگو می كنم. در زمستان وقتی روی برف و یخ نمك می ریزند. برف ها كه آب می شود نمك به همراه آب به  سمت كنار خیابان سرازیر می شود وبه درخت ها آسیب می زند. چه كار كنیم كه در زمستان این مشكل پیش نیاید. این یك ایده است. كار خیر مثل خون شهداست هیچ وقت هدر نمی رود.

سخن پایانی

*من اصلا معتقد به شكست نیستم. اگر انسان دنبال كاررا بگیرد حتما به نتیجه خواهد رسید.  انسانی درهر زمینه كه  خواهان موفقیت است، باید عاشق باشد. عاشق بودن ایثارگری را هم به همراه دارد. اگر عاشق نباشد آن كار اورا می كشد. آن كار دراو خستگی ودلزدگی ایجاد می كند. ولی اگر فردی عاشق كاری باشد، در او خلاقیت ایجاد می كند خود جوش دنبال كارش می رود. منتظر نمی ماند كه كسی به او چیزی بگوید یا او را در كاری امر و نهی كند. حتی اگر زیر سنگ هم باشد می رود وفرمول و فوت وفن آن را بدست می آورد. عشق من این بود كه به این مملكت كمك برسانم. چون عاشق خدمت بودم وهیچ گاه خسته نشدم والآن هم پس از بازنشستگی دنبال ابداع طرح های جدید هستم. الان هم مثل رزمنده زمان جنگ عمل می كنم. رزمندگان ما در طول دفاع مقدس از چنین روحیه ای برخوردار بودند. رزمندگان ما در طول دفاع مقدس چون عاشق دین و وطن شان بودند. حاضر بودند هر سختی را تحمل كنند. و این روحیه تفاوتی بین جوان و پیر نداشت. الان هم باید همین روحیه در بین اعضاء وابسته سپاه حاكم باشد. كسی نباید این طور فكر كند كه چون اسم بازنشستگی آمده پس باید از كار و تلاش  هم دست بكشند.

تهیه و تنظیم: یدالله صانعی