"ره توشه"

           نماهنگ های

        تربیتی و اخلاقی

حجت الاسلام والمسلمین

  "عباس بسی خاسته"

 


 

 

 

   دریافت فایل pdf

   هم با سلاح نظامی كار كرده و هم با سلاح قلم، هم در جنگ سخت حضور داشته و هم در جنگ نرم، هم درس خوانده دانشگاه و هم درس خوانده حوزه علمیه است، هم كار مدیریتی كرده و هم كار فرهنگی. بازنشستگی را دوران تازه­ای برای زندگی خود انتخاب كرده. اولویت را به كار فرهنگی داده. بعد از 5 سال، 9 كتاب نوشته. پاسدار بازنشسته ما به مناسبت هفته" كتاب و كتابخوانی"  مطالبی به رشته تحریر درآورده كه ما را بیشتر با زندگی دوران پس از بازنشستگی اش آشنا می كند.با هم نوشته ایشان را مرور می كنیم:


     اختصاصی پورتال صادقان/ *** عباس بسی خاسته هستم. سال59 با آغازین روزهایی جنگی وارد سپاه شدم عمدتاً كارهای فرهنگی می كردم. از رادیو سپاه تا نشریه عربی زبان و اعزام به لبنان وبعدها در دفترسیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه و تایید صلاحیت. گاهی محل كارم تهران بود وگاهی قم. درسال های پایانی جنگ، از دانشگاه تهرن، لیسانس معارف گرفتم. درس حوزه را ازهمان ابتدای ورود به سپاه آغاز كرده بودم واز فرصت اشتغال به تحصیل در دانشگاه استفاده كردم و درس های حوزه را به سطح رساندم. سال 70 مفتخر به لباس طلبگی شدم ومسئولیتم از این تاریخ سنگین تر شد. رسالت لباس سبز پاسداری و ورود دركسوت تبلیغ دین.  سال 84 با استقرار دولت نهم به پیشنهاد برخی از دلسوزان نظام به عنوان مدیر كل ارشاد استان خوزستان ماموریت انجام وظیفه تبلیغی را به عهده گرفتم پس از نزدیك به چهارسال بعد ازاین تاریخ بازنشسته شدم.


     *** پایان اشتغال دركاراداری برای من مانند رسیدن به بالای قله كوهی بود كه می توانستم ازآنجا به مسیر طی شده و راه باقیمانده نگاهی بیاندازم. از فعالیت های انجام شده كه با سرمایه ی جوانی ام صورت گرفته بود قدری راضی بودم. كارهای فراوانی روی دستم مانده بود كه فرصت انجام آنها پیش نیامده بود. برای خودم برنامه ریزی كردم. در ابتدای هرسال، چشم انداز آن سال را دقیقاً و به صورت برنامه ایی معین می كردم. پایان هرسال به بررسی، تجزیه وتحلیل عملكرد خود می پرداختم. ازاینكه گاهی می شنیدم كه بعضی ها می گفتند كه نمی دانیم روزهای بازنشستگی خود را چگونه بگذرانیم تعجب می كردم. برای من پس از فارغ شدن ازكار اداری، زمان به سرعت سپری می شد. به زحمت می توانستم سه چهارروزی را برای استراحت و یا زیارت از شهر خارج شوم. با صدا وسیمای خوزستان رابطه تنگاتنگی ایجاد كرده ام و در زمینه های مختلف برای تولید برنامه ها به آنها همكاری دارم. در برخی نشریات، ستون های ثابتی داشتم ومطلبی را برای آنها می نوشتم. در اكثر همایش ها و سمینارهای مرتبط حضور پیدا می كردم و اگر مقاله ایی نداشتم به عنوان مستمع بهره می بردم.

    ***فرصت بازنشستگی برای من بسیار ارزشمند و مغتنم بود. ایده های نوشتاری فراوانی درذهن و حتی ورق های پراكنده ام وجود داشت كه اشتغالات جنگ تحملی 8 ساله و سپاه، مجال پرداختن به آنها را فراهم نكرده بود. دست به كار شدم وبا توجه به نیاز روز جامعه و اینكه كتاب می تواند گره گشای مشكلات فكری، فرهنگی و اخلاقی جامعه باشد به سمت تالیف كتاب روی آوردم. سال 90آغاز به ثمر نشستن این فصل از حیات وعمرمن بود. سه جلد كتاب كشكول كه محتوای آنها آموزنده و جذاب بود، برای عموم بویژه خانواده ها تالیف كردم. نام آنها را تحفه عشاق، تحفه نطنز و تحفه درویش گذاشتم.
استقبال خوبی صورت گرفت و حسابی تشویق شدم. باتوجه به اینكه در استان خوزستان اقوام فارسی وعرب  زندگی می كنند و تمام مردم خوزستان به تدین و پایبندی به ارزش های دینی و به خصوص عرض ارادت به ساحت آقا امام حسین(علیه السلام) مشهور هستند،كتابی حاوی "مصیب های كربلا" به دو زبان فارسی وعربی كه حاصل زحمت های بیست ساله ام بود به چاپ رساندم كه در حد خود كاركم نظیری بود دركنار چندین تالیف، چند كار دیگر انجام دادم.


     ***آخرین اثری كه به لطف الهی چند روز قبل از چاپ خارج گردید كتابی تحت عنوان "كوتاه و گویا" است. این كتاب مجموعه ی نفیسی ازتمثیلات قرآن و نهج البلاغه است كه می تواند منبع خوبی برای سخنوران، معلمان وگویندگان باشد كه خودم هم اكنون درحال ضبط تلویزیونی و رادیویی آنها برای رسانه ی استانی خودمان می باشم. این كتاب نهمین اثر بنده است.


     ***ما هركدام سرمایه های انقلاب اسلامی هستیم كه در پرتو بركت امام وشهدا توانسته ایم به انسان های موثر و فعالی تبدیل شویم. هرگز نباید فراموش كنیم كه برای همیشه وامدارشهدا وامام شهیدان هستیم واگرشب و روز هم تلاش و فعالیت كنیم هنوز نتوانسته ایم دین خویش را ادا كنیم. اگر روزی كسی احساس كند كه نمی تواند انسان موثری باشد در واقع تابوت مرگ خویش را آماده كرده است. تاریخ نشان داده كه تحولات شگرف و مهم توسط انسان هایی به وقوع پیوسته كه درظاهر درگردونه اصلی كارها حضور نداشته اند. ولی از فرصت های طلایی پس از دوران خدمت  بهره برده اند. آغاز هر روز جدید به من و تو می گوید كه می توانیم امروزمان از دیروزمان بهتر باشد.اگردوستان توانستندكتاب"گنجینه صدف" را كه با استفاده و بهره بردن از یك هزارویك كلام دلنشینی ازمشاهیرعالم گردآوری كرده ام را بخوانندحتماً احساس می كنند كه به یك نسخه شفابخش روحی دست یافته اند و نگاهشان به طی كردن مسیر سعادت و خوشبختی تغییر خواهد كرد./

 

تالیفات بازنشسته خوزستانی