دکتر ویسی

 

گفت و گو با دكترغلامرضا ویسی بازنشسته قمی

سایت صادقان/دكترغلامرضا ویسی پنج سال كه بازنشسته شده است ولی پر نشاط و سرزنده هنوزدرعرصه علمی و فرهنگی حضور دارد و معتقد است كه این حضوربا جدیت بیشتری باید دنبال شود. دكترویسی53 سال سن دارد واهل شهرستان بهبهان استان خوزستان است واكنون ساكن شهرستان قم می باشد. وی درسال 1359درحالیكه محصل بود و سال تحصیلی چهارم دبیرستان را می گذراند باتوجه به شرایط جنگی وارد سپاه پاسداران شد. بعد از دوران دفاع مقدس ضمن گذراندن دروس دانشگاهی، دروس حوزوی را نیز در شهر مقدس قم ادامه داد ودرنهایت دكترای برنامه ریزی درسی را از دانشگاه علامه طباطبایی دریافت نمود. سایت صادقان گفت وگویی با این بازنشسته پاسدار انجام داده كه خلاصه از آن را در ادامه می خوانید:

* درسال1389درحالیكه عضوهیات علمی پژوهشكده علوم اسلامی امام صادق (ع) قم بودم، به افتخار بازنشستگی نایل شدم، باتوجه به اعلام نیاز پژوهشگاه ولطف ومحبت همكاران ودوستان دعوت به كارشدم وتاكنون در آنجا به عنوان مسوؤل پژوهشكده فرهنگی اجتماعی انجام وظیفه می كنم.

*دردوره بازنشستگی فعالیت های پژوهشی وآموزشی من ادامه یافت. هم اكنون دردانشگاه­علامه طباطبایی تهران، دانشكده شهید محلاتی، دانشگاه آزاد اسلامی قم، دانشگاه علمی كاربردی، دانشگاه طلوع مهرو... درمقاطع كاردانی تا دكتری به امر تدریس اشتغال دارم. در حوزه پژوهشی نیزموفق به تدوین وتالیف كتاب شش جلدی "خانواده،آسیب ها و راهكارها" و كتاب "تصمیم گیری وخط مشی گذاری" شده ام و در تدوین كتاب های "كانون آرامش"، "پاسدار مطلوب" ، "انسان مطلوب" ودراجرای چندین طرح پژوهشی همكاری داشته ام. مجموعه ۶ جلدی "خانواده، آسیبها و راهكارها" در حوزههای «اعتقادی»، «اخلاقی و حقوقی»، «فرهنگی»، «جسمی و روانی»، «اجتماعی» و «اقتصادی» تهیه وتدوین شده كه در پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی امام صادق(ع) در قطع پالتویی به چاپ رسیده است.

*"مهارت ارتباطی" یكی از مهمترین روش هایی است كه در هرموقعیت شغلی می تواند مشكلات سر راه را ازمیان بردارد. معتقدم ریشه بسیاری ازمشكلات زندگی درحوزه های مختلف ناتوانی در برقراری ارتباط مؤثر بادیگران است. سعی و تلاشم همواره این بوده است كه درموقعیت­های آموزشی با دانشجویان ودرحوزه مدیریتی باهمكاران ومراجعین خود ارتباط خوب و مؤثری برقرار نمایم. در اغلب مواقع نتیجه مثبت گرفته ام. نكته دیگری كه می تواند در پیشگیری وحل مشكلات مؤثر باشد پذیرش حقوق دیگران است كه من هم سعی می كنم به حقوق دیگران احترام بگذارم و دراحقاق حقوق آنان تلاش كنم.

*بازنشستگی دوره جدیدی از زندگی است كه فرد با كوله باری از تجربه های ارزشمند وانرژی فراوان فعالیت های مؤثری را باید انجام دهد. با این تعریف كه بازنشستگی دوره استراحت ویا گردش وتفریح است مخالفم. بویژه نسل ما ودوستانی كه در دوران دفاع مقدس حضور داشتند به نظرمن تا نفس دارند باید سرپا وفعال باشند وبازنشستگی به معنای عدم حضور در فعالیت های اجتماعی وانقلابی برایشان معنی ندارد. با توجه به اینكه واژه بازنشستگی درجامعه ما بارمنفی به خود گرفته می توان بجای آن واژه های دیگری مانند: مجاهد، تلاشگر، سخت كوش، مجرب و...جایگزین كرد.

*به دلیل اینكه همكاران عزیزدرحوزه اقتصادی تجربه چندانی ندارم توصیه می كنم حتما با افراد مجرب و صاحب تجربه مشورت نمایند وبی گدار به آب نزنند كه خدای نكرده همان سرمایه اندك را هم ازدست بدهند.

*ارتباط شان را با سپاه ،بسیج ومحل كار خود قطع نكنند وتجربیات ارزشمند خود را دراختیارپاسداران جوان قراردهند. براساس تجربه وتخصص خود حتما در فعالیت های اجتماعی محل و شهرستان خود حضور فعال داشته باشند. وبا این حضورهم نشاط وشادابی  خود را حفظ خواهند كرد وهم با بكارگیری تجربیات خود می توانند به جامعه كمك نمایند. بویژه با توجه به پای بندی كه به مبانی ارزشی نظام اسلامی دارند می توانند درجهت سالم سازی جامعه نقش های موثرتری ایفاء نمایند.

  *درحال حاضر بحث اشتغال فرزندان یكی ازدغدغه های بازنشستگان شده است. ازمسئولین ودست اندركاران كانون مركزتقاضا دارم حل این مشكل را دردستوركارخود قرارداده وتدبیری دراین باره بیندیشند كه امروزاین بزرگترین خدمت به بازنشستگان وایثارگران می باشد.

تهیه و تنظیم : محمود رنجبری