عیسی خلیلی

 گفت گو با پاسدار باز نشسته عیسی خلیلی

 

صادقان/"نوشتن درباره شهداء باعث می شود، راهمان را گم نكنیم وارتباط مان با شهدا قطع نشود ودرمسیرمتلاطم زندگی روزمره غرق نشویم". این متن بخشی ازصحبت های "عیسی خلیلی" است. اونویسنده كتاب های شهداست ودوران بازنشستگی خود را با دل نوشته های شهداء و رزمندگان دوران دفاع مقدس می گذراند. زادگاه او استان خوزستان است و48 سال سن و لیسانس زبان ادبیات فارسی دارد. خلیلی نوشتن را از سال 1375 درروزنامه جمهوری اسلامی و روزنامه های محلی استان خوزستان آغاز نمود. از همان زمان به بعد به جمع آوری خاطرات و وصیت نامه های شهدا علاقمند گردید و  شروع به نوشتن كتاب كرد. با این نویسنده بازنشسته خوزستانی گفت وگوی انجام داده ایم كه خلاصه ای از آن را در ادامه می خوانید:   .

* مقام معظم رهبری بارها در سخنانشان فرمودند، بایستی با نوشتن درباره شهدا وظیفه و دین خودتان را به شهدا ادا كنید واگراین كاررا انجام ندهید وظیفه تان را در رابطه با جنگ تمام نكرده اید .براین اساس برای ادای دین با تعدادی ازرفقا با نوشتن در مورد شهدا و جمع آوری خاطرات و وصیت نامه های شهدا شروع به نوشتن كردیم .خدا توفیق داده و توانسته ام 20 جلد كتاب نوشته و به چاپ برسانم. عطر شقایق، گوهرهای شب چراغ، رد پای پرواز، شبهای موج، آشنایان ره عشق، صبح بیكران و ... از جمله این كتابها می باشد.

*اولین كتابی كه نوشتم، "عطر شقایق" نام دارد ودر سال 1379 به چاپ رسیده است . این كتاب در باره شهید علی نوری ممبینی رئیس ستاد تیپ 2 لشگر ولیعصر(عج) است و در سال 1388به عنوان كتاب برتر سال شناخته شد.كتاب بعدی كه نوشتم، كتاب" آشنایان ره عشق" است. این نوشته درسه فصل مجموعه خاطرات شهید سردارخورشیدزاده، مجموعه خاطرات شهید علی محمدی و مجموعه خاطرات شهید اسماعیل نجم آبادی جمع آوری و به چاپ رسیده است .كتاب "رد پای پرواز"نیز در قالب چهار فصل به زندگی نامه چهار شهید (شهید علی‌رضا اسكندری، شهید علی‌رضا جعفری‌زاده، شهید نادریزدانیان وشهید محمد زمان شالباف ) پرداخته شده است.  

*هم اكنون در حال نوشتن جلد سوم از كتاب "گوهرهای شب چراغ" هستم. این كتاب درمورد 200 شهید روحانی استان خوزستان است. قبل ازاین دوجلد ازاین كتاب به چاپ رسیده و در مراسم كنكره شهدای روحانی استان خوزستان توسط حضرت آیت ا... نوری همدانی ازآن رونمایی شده بود. نگارش كتاب "مجموعه خاطرات شهید حسن درویش" نیز به پایان رسیده است و آماده چاپ می باشد. همچنین كتاب جدیدی هم به سفارش اداره كل آموزش و پرورش استان خوزستان در حال نوشتن هستم كه در باره شهدای آموزش و پرورش استان خوزستان می باشد .

*یكی از طرح های بسیار جالبی كه درباره شهداء درسطح استان خوزستان اجرایی نمودیم، تهیه كتابهایی دراندازه جیبی با صفحات كم بود. تاكنون 20 جلد با كاغذ گلاسه و رنگی همراه با عكس شهید، چاپ و درسطح استان توزیع شد كه مورد استقبال بسیار خوبی قرار گرفت. امیدوارم این طرح درسطح كشورفراگیر شود.  این طرح به پیشنهاد سردار كاظمینی انجام گردید.

* نوشتن و به اتمام رسیدن چاپ كتاب حكم تولد بچه را برای نویسنده دارد. لذت بخش ترین لحظات زندگی یك نویسنده همین موقع است. یكی ازكتابهایی كه نوشته بودم مادر شهید در جلسه رونمایی حضورداشت و كتاب را درآغوش گرفت و روی قلبشان گذاشت. این رضایت قلبی مادر شهید سبب شد تمام خستگی و مشقت هایی كه در مراحل مختلف نوشتن تا چاپ كتاب كشیده بودم به یكباره از تنم خارج شود و با روحیه مضاعف به نوشتن كتاب دیگری در باره شهداء اقدام نمایم.

* به كتاب "صدایی به بلندای هفت آسمان " علاقه خاصی دارم این كتاب سفرنامه شهید والامقام نژادغفاری به سرزمین وحی و حج در سال 1364 می باشد كه به قلم خود شهید نگارش گردیده است و بنده فقط دو فصل به این كتاب اضافه نمودم یك فصل زندگینامه شهید و یك فصل مجموعه خاطرات ایشان و بقیه كتاب به قلم خود شهید می باشد ، این كتاب بسیار كتاب جالب و خواندنی هست و به جرعت می توانم بگویم از كتاب " خسی در میقات " نوشته جلال آل احمد به مراتب بالا تر ، كاملتر و جالبتر می باشد .توصیه می كنم، كسی كه می خواهد به حج  مشرف شود حتما این كتاب را مطالعه نموده و سپس به این سفر روحانی اقدام نماید.

*نوشتن درباره زندگی نامه  و خاطرات شهدای 8 سال دفاع مقدس باعث می شود كه راهمان را گم نكنیم و همچنان ارتباط ما با شهیدان برقرار باشد و در مسیر متلاطم زندگی روزمره غرق نشویم .

* بازنشستگی برای پاسداران معنا ندارد، برای بازنشستگان به هرنحوی كه ممكن است. وارد فعالیت های فرهنگی، علمی وبه خصوص مواجه با جنگ نرم دشمن شوند، ودرخانه ننشینند. امروزه درجامعه ما كارهای برزمین مانده بسیاری وجود دارد كه به صورت روزمره انجام نمی گیرد، نیاز به كار جهادی دارد. و باید بدانیم كه واقعا جهاد ادامه دارد....

تهیه و تنظیم: محمد رضا حسن دوست

 

دانلو كتاب" صدایی به بلندای هفت آسمان"