نور محمّد بهشتی

 

 

 بهشتی بازنشسته ایلامی درگفتگو با سایت صادقان 

 با تجربه عملیات خیبر به بیابان زندگی بخشیدم

 

"نور محمد بهشتی" بازنشسته ایلامی در روستای محل زندگی خود با ساخت سدّی ، زمین های لم یزع را به كشاورزی تبدیل كرده است. این سدّ ساخته شده ظرفیت آبیاری 200 هكتار از زمین های اطراف را دارد. 

 مهار آب را از دوران دفاع مقدس الهام گرفته است. روحیه جهادی دارد و توانسته در روستای محل زندگی خود با ساخت سدّی زمین های لم یزرع و موات را به كشاورزی تبدیل كند. با ابتكار خاصی  درآبیاری توانسته تولید گندم دراین منطقه را درواحد سطح(هكتار) به حدود شش تن برساند. پرورش ماهی هم از دیگر فعالیت های این كارآفرین خلاق می باشد. خبرنگارسایت صادقان با این بازنشسته 52 ساله ایلامی كه "نور محمد  بهشتی"  نام دارد و اهل روستای آبطاف شهرستان آبدانان است ، گفت وگویی انجام داده كه خلاصه ای از آن را در ادامه می خوانید:

مهارآب با الهام از تجربه جزیره ی مجنون

*مقاومت و مهار آب را در جزیره ی مجنون بعد از عملیات خیبر به یاد داشتم كه با ایجاد سدهای خاكی با گونی های پر از خاك، قسمت های جنوبی جزیره را از هجوم آب رها شده عراقی ها حفظ كردیم. با توجه به این كه ما در منطقه ای خشك قرار گرفته ایم و تهیه آب آشامیدنی و كشاورزی در آن به سختی انجام می گیرد وهمچنین دستگاههای مسئول در حل مشكل آب كشاورزی واقعاً درمانده و تسلیم شده اند. من با همین سابقه ذهنی مهار آب درعملیات خیبر به فكر استفاده از جمع آوری و ذخیره آبهای روان فصلی این منطقه افتادم . كارمهار و تهیه آب را با استفاده از تجارب دوران دفاع مقدس شروع كردم . با مشورت و همفكری دوستانم سدّ خاكی كوچكی ساختم و باور داشتم كه می شود بیابان  را به زمین كشاورزی تبدیل كرد. معتقدم با داشتن باور نسبت به یك موضوع می شود دست به كارهای بزرگی زد. مشكل اكثركارها این است كه اولاً این باور وجود ندارد وثانیا افراد فكر می كنند بدون مشكل و مانع باید كارها را پیش برد.
تبدیل زمین های موات به كشاورزی
*برای ساخت سدّ بتنی، ابتدا منطقه ای در "روستای آبطاف" شهرستان آبدانان را كه زمین های فراوانی داشت شناسایی كردم. زمین های این منطقه به دلیل بی آبی بصورت موات باقی مانده بودند. درنزدیكی های همین منطقه یك روان آب فصلی وجود داشت و با بررسی های كارشناسانه  وتلاش و جدّیت فراوان سد خاكی را ساختم. این سدّ توانایی ذخیره حدود100هزارمترمكعب آب را دارد. دریاچه به طول 600 متر و عرض 60 متر می باشد.
پرورش ماهیان گرمابی
*خودم هشت هكتار زمین خریداری نموده بودم و دولت هم حدود 20هكتار زمین در اختیارم قرار داد. زمین هایی كه دولت به اینجانب واگذار نموده است چند معارض دارد و معارض آنها دامداران كوچرو هستند.در حال حاضر بدنبال حل مشكل مراحل قانونی آنها هستم. ابتدا كار كشاورزی را با كشت گندم و كلزا شروع كردم و كم كم پرورش ماهی گرم آبی به فعالیت هایم اضافه شد. پس از تلاش های فراوان وسعت زمین كشاورزی بنده در حاشیه ی سد احداثی  به حدود 7-8 هكتار توسعه پیدا كرد. در كناراین سدّ برای پرورش ماهیان گرمابی یك استخر خاكی به وسعت  700 متر احداث نموده ام.این استخر قابلیت بسیار بالایی برای پرورش ماهیان گرمابی دارد به طوریكه ماهی پرورشی پس از یك سال به بالای 5 كیلوگرم رشد داشته است . برای اقتصادی كردن پرورش ماهی  باید سطح استخر را به 2-3 هكتار رساند كه این هم مستلزم هزینه می باشد. برای توسعه نیاز به كمك و یاری دارم و تاكنون هیچ نهادی به بنده كمكی نكرده است. به شكرانه خدای بزرگ توانسته ام، امسال تولید گندم در واحد سطح هكتار را به حدود 6 تن برسانم كه این یك ركورد در منطقه محسوب می شود.
بهینه سازی آبیاری كشاورزی با دستگاه مه پاش
*سد ساخته شده در فصل كشاورزی ظرفیت آبیاری 200هكتار زمین را دارد. با تغییراتی كه در دستگاههای آبیاری ساخت اتریش ایجاد كرده ام باعث شده كیفیت آبیاری افزایش یابد و به نحوه بهینه تری از آب استفاده گردد. این وسیله را "مه پاش" نامگذاری كرده ام.این دستگاه آبیاری تحت فشار، آب را بصورت بخاردرمی آورد و مزیت های فوق العاده ای دارد و همین امر باعث شده راندمان آبیاری از هر نظر افزایش یابد. این وسیله اثروزش باد در آبیاری را در 80 درصد خنثی نموده است. این ابتكاركارایی فوق العاده پیدا كرده است  و در مزرعه خودم اجرایی شده است. این طرح ابتكاری در حال حاضرمراحل قانونی را در مركز تحقیقات جهاد می گذارند و به تصویب رسیده و در شرف ثبت اختراع است كه البته بازهم نیاز به اعتبار دارد.

" باور" را در دلها تقویت كنیم

* دوران بازنشستگی را باید دوران جدیدی برای زندگی درنظر گرفت. بازنشستگان عزیزبا داشتن كوله باری ازتجربه دوران اشتغال، باید به فعالیت بیشتراقدام كنند. تسلیم شدن ودرخانه نشستن با تفكر و مرام یك انسان مجاهد و جهادگر منافات دارد. اعتقادم این است كه شغل فقط پشت میز نشینی نیست بلكه خداوند متعال نعماتش را به صورت گسترده روی زمین برای همه ی مخلوقاتش گسترانده است. این ما هستیم كه باید با توكل بر خدا و همّت و پشتكار و داشتن " باور" از این همه نعمت خدادادی بهره برداری كنیم. كافیست كه انسان سطح انتظارات خود را پایین بیاورد. اگرچه حمایت مسئولین شرط لازم برای پیشرفت و موفقیت در كار محسوب می گردد و در خیلی از موارد برای انجام كاری به موافقت های اداری و حمایت های مالی نیازمندیم ولی این مشكلات و موانع نباید سدّ راه فعالیت ما شود و ما را از هدفی كه داریم منصرف كند. ظرفیت های بالقوه انسان در درون مشكلات و سختی ها شكوفا می شود. انتظار ما ازمسئولین این است كه به صورت عملی نه شعاری واقعاً برای تولید كنندگان وارد میدان شوند.
نیاز به حمایت و پشتیبانی مسئولان دارم
* اقتصاد مقاومتی را در عمل اجرایی كرده ام و تپه ای لم یزرع را جابجا كردم. دره ای سنگی را با خاك آن تپه به زمینی كشاورزی تبدیل نمودم. درمحل تپه استخر پرورش ماهی ساخته ام. با عزم واراده جهادی، با بهره گیری ازتكنولوژهای جدید، آب را بهینه سازی كرده و زمین های خود را با"سیستم مه پاش" آبیاری می كنم.ازمسئولین استانی درخواست می كنم، دست از تنگ نظری ها ی خود بردارند و اجازه دهند زمینهای موات اطراف این سد ساخته شده را آباد كنم. این تصمیم مسئولین هم زمینه اشتغال جوانان را فراهم می كند وهم دهها نفراز بیكاری نجات می یابند و به میزان زیادی گندم و ماهی می توان تولید كرد ونیازهای مردم این منطقه را تامین نمود. به جدّ در این زمینه به حمایت و پشتیبانی مسئولین نیازدارم.

تهیه و تنظیم : محمود رنجبری